Za knihovnou jsme už dávno udělali tečku, prohlásil Bém

Michal Žák Michal Žák
29. 1. 2009 21:53
Podle primátora mělo velký vliv na osud stavby rozhodnutí antimonopolního úřadu
Pražský primátor Pavel Bém
Pražský primátor Pavel Bém | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hlavní město už dávno udělalo symbolickou tečku za nezrealizovaným projektem Národní knihovny na Letné.

Podle agentury ČTK to po dnešním jednání pražského zastupitelstva řekl pražský primátor Pavel Bém (ODS), jeden z nejhlasitějších odpůrců blobu.

"Primátor a vedení města by měli udělat tlustou čáru za všemi těmi spory z minulosti a osobně se zasadit o realizaci knihovny dle návrhu Jana Kaplického," prohlásil zastupitel Jiří Witzany (SNK ED).

Stavba by podle něj nejen důstojně uctila světoznámého architekta, který nedávno zemřel, ale pomohla by i Bémovi. "Myslím, že na tom svém postoji ke knihovně ztratil poměrně značné politické body," řekl Witzany.

"Zákony musíme respektovat"

Bém ale trvá na svém. Podle něj je nezbytné, aby představitelé metropole respektovali rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který loni doporučil mezinárodní soutěž na novou budovu knihovny zrušit.

Foto: Future Systems

"Veškeré změny, které v průběhu výběrového řízení nastaly, svědčily o tom, že tady zákony dodrženy nebyly. Takže v tomto ohledu Praha udělala tečku tím, že řekla, že zákony musíme respektovat," dodal primátor.

Přívrženci kontroverzní stavby se ale nevzdávají. Požádali už o vypsání veřejné sbírky a na příští čtvrtek svolali na pražské Staroměstské náměstí demonstraci. Pod výzvu Demokracie staví se na komunitním webu Facebook podepsalo bezmála 21 tisíc lidí.

Poklidné vody rozvířila chystaná kniha

Takřka do poslední chvíle za realizaci stavby bojoval i sám Kaplický. V půli ledna ale zemřel poté, co mu selhalo srdce.

Po jeho boku celou dobu stál i někdejší ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek. Ten ve své připravované knize, jejíž rukopis má deník Aktuálně.cz k dispozici, naznačil, že za koncem projektu stojí silný nátlak právě politiků z pražského magistrátu.

"Chobotnice je mrtvá. Tu neprotlačíte ani párem koní," psal mu loni v dubnu šéf ÚOHS Martin Pecina. "Tlaky, které teď vidím (i na sobě) naznačují, že klucí mají pořádně v kalhotech."

 

Právě se děje

před 8 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy