Za knihovnou jsme už dávno udělali tečku, prohlásil Bém

Michal Žák Michal Žák
29. 1. 2009 21:53
Podle primátora mělo velký vliv na osud stavby rozhodnutí antimonopolního úřadu
Pražský primátor Pavel Bém
Pražský primátor Pavel Bém | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hlavní město už dávno udělalo symbolickou tečku za nezrealizovaným projektem Národní knihovny na Letné.

Podle agentury ČTK to po dnešním jednání pražského zastupitelstva řekl pražský primátor Pavel Bém (ODS), jeden z nejhlasitějších odpůrců blobu.

"Primátor a vedení města by měli udělat tlustou čáru za všemi těmi spory z minulosti a osobně se zasadit o realizaci knihovny dle návrhu Jana Kaplického," prohlásil zastupitel Jiří Witzany (SNK ED).

Stavba by podle něj nejen důstojně uctila světoznámého architekta, který nedávno zemřel, ale pomohla by i Bémovi. "Myslím, že na tom svém postoji ke knihovně ztratil poměrně značné politické body," řekl Witzany.

"Zákony musíme respektovat"

Bém ale trvá na svém. Podle něj je nezbytné, aby představitelé metropole respektovali rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který loni doporučil mezinárodní soutěž na novou budovu knihovny zrušit.

Foto: Future Systems

"Veškeré změny, které v průběhu výběrového řízení nastaly, svědčily o tom, že tady zákony dodrženy nebyly. Takže v tomto ohledu Praha udělala tečku tím, že řekla, že zákony musíme respektovat," dodal primátor.

Přívrženci kontroverzní stavby se ale nevzdávají. Požádali už o vypsání veřejné sbírky a na příští čtvrtek svolali na pražské Staroměstské náměstí demonstraci. Pod výzvu Demokracie staví se na komunitním webu Facebook podepsalo bezmála 21 tisíc lidí.

Poklidné vody rozvířila chystaná kniha

Takřka do poslední chvíle za realizaci stavby bojoval i sám Kaplický. V půli ledna ale zemřel poté, co mu selhalo srdce.

Po jeho boku celou dobu stál i někdejší ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek. Ten ve své připravované knize, jejíž rukopis má deník Aktuálně.cz k dispozici, naznačil, že za koncem projektu stojí silný nátlak právě politiků z pražského magistrátu.

"Chobotnice je mrtvá. Tu neprotlačíte ani párem koní," psal mu loni v dubnu šéf ÚOHS Martin Pecina. "Tlaky, které teď vidím (i na sobě) naznačují, že klucí mají pořádně v kalhotech."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Evropský parlament vyjádřil politování nad tím, že se v Pandora Papers objevuje jméno Andreje Babiše

Evropský parlament vyjádřil politování nad tím, že se v kauze Pandora Papers objevuje jméno českého premiéra Andreje Babiše a dalších činitelů EU.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Německé strany začaly formálně jednat o koalici, kancléře chtějí volit na Mikuláše

Němečtí sociální demokraté (SPD), Zelení a liberálové (FDP) chtějí koaliční smlouvu o budoucí vládě vypracovat do konce listopadu, uvedli zástupci těchto politických uskupení. Ve čtvrtek formálně začínají koaliční vyjednávání. Volbu nového spolkového kancléře plánují v týdnu od 6. prosince.

Příští středu začnou fungovat pracovní skupiny zabývající se jednotlivými tématy. Současnou šéfku německé vlády Angelu Merkelovou má na tomto postu nahradit Olaf Scholz z SPD. Kancléře volí poslanci Spolkového sněmu (Bundestagu), potřebná je většina všech členů této komory parlamentu.

Volby v Německu se konaly 26. září a těsně zvítězila SPD s 25,7 procenta hlasů, druhá skončila konzervativní unie CDU/CSU s 24,1 procenta hlasů. Rozhodující slovo v dalším politickém vývoji připadlo dvěma menším stranám, FDP a Zeleným, které by byly schopné sestavit koalici jak se sociálními demokraty, tak s křesťanskými demokraty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy