Za knihovnou jsme už dávno udělali tečku, prohlásil Bém

Michal Žák Michal Žák
29. 1. 2009 21:53
Podle primátora mělo velký vliv na osud stavby rozhodnutí antimonopolního úřadu
Pražský primátor Pavel Bém
Pražský primátor Pavel Bém | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hlavní město už dávno udělalo symbolickou tečku za nezrealizovaným projektem Národní knihovny na Letné.

Podle agentury ČTK to po dnešním jednání pražského zastupitelstva řekl pražský primátor Pavel Bém (ODS), jeden z nejhlasitějších odpůrců blobu.

"Primátor a vedení města by měli udělat tlustou čáru za všemi těmi spory z minulosti a osobně se zasadit o realizaci knihovny dle návrhu Jana Kaplického," prohlásil zastupitel Jiří Witzany (SNK ED).

Stavba by podle něj nejen důstojně uctila světoznámého architekta, který nedávno zemřel, ale pomohla by i Bémovi. "Myslím, že na tom svém postoji ke knihovně ztratil poměrně značné politické body," řekl Witzany.

"Zákony musíme respektovat"

Bém ale trvá na svém. Podle něj je nezbytné, aby představitelé metropole respektovali rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který loni doporučil mezinárodní soutěž na novou budovu knihovny zrušit.

Foto: Future Systems

"Veškeré změny, které v průběhu výběrového řízení nastaly, svědčily o tom, že tady zákony dodrženy nebyly. Takže v tomto ohledu Praha udělala tečku tím, že řekla, že zákony musíme respektovat," dodal primátor.

Přívrženci kontroverzní stavby se ale nevzdávají. Požádali už o vypsání veřejné sbírky a na příští čtvrtek svolali na pražské Staroměstské náměstí demonstraci. Pod výzvu Demokracie staví se na komunitním webu Facebook podepsalo bezmála 21 tisíc lidí.

Poklidné vody rozvířila chystaná kniha

Takřka do poslední chvíle za realizaci stavby bojoval i sám Kaplický. V půli ledna ale zemřel poté, co mu selhalo srdce.

Po jeho boku celou dobu stál i někdejší ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek. Ten ve své připravované knize, jejíž rukopis má deník Aktuálně.cz k dispozici, naznačil, že za koncem projektu stojí silný nátlak právě politiků z pražského magistrátu.

"Chobotnice je mrtvá. Tu neprotlačíte ani párem koní," psal mu loni v dubnu šéf ÚOHS Martin Pecina. "Tlaky, které teď vidím (i na sobě) naznačují, že klucí mají pořádně v kalhotech."

 

Právě se děje

Další zprávy