Muchomůrka chrchel. Jak Čech přepisoval Kaplického blob

Kateřina Eliášová
20. 1. 2009 0:00
Uvnitř FOTOGALERIE lidové tvořivosti
Kaplického chobotnice už se dostala do parády lidové tvořivosti. Tento obrázek přišel do redakce e-mailem.
Kaplického chobotnice už se dostala do parády lidové tvořivosti. Tento obrázek přišel do redakce e-mailem. | Foto: Archiv

Praha - Jedni ho vyzdvihovali do nebes, jiní zatracovali. Nová Národní knihovna architekta Jana Kaplického, jemuž minulý týden ve středu selhalo srdce, vzbuzovala a vzbuzuje vyhraněné emoce, byť zůstává jen jako návrh na papíře.

"Fantastický, nádherný, inovativní projekt," chválili Kaplického vizi Národní knihovny přední světoví architekti jako Richard Rogers nebo Dominique Perrault.

""Chvilková ostuda u úzké skupiny lidí nám stojí za to, aby, dejme tomu, nad Prahou nevznikl jakýsi chrchel," prohlásil naopak o Kaplického knihovně 1. místopředseda ODS a starosta pražských Stodůlek David Vodrážka.

A především, mnohým - zejména na internetu - nezaměnitelná podoba knihovny posloužila jako vítaný námět vtipu či univerzální podklad lidové tvořivosti.

Značně to "odnesl" jeden z největších odpůrců knihovny, pražský primátor Pavel Bém. Právě jeho hlavu posadil neznámý autor na vrcholek knihovny na Letné. Časopis Týden pak na úvodní obálce vyobrazuje Béma v zelené barvě s fialovými skvrnami, tedy v "Kaplického designu".

Obrázek budovy se objevoval i na pozvánkách na nejrůznější happeningy či setkání lidí bojujících za vznik "blobu".

Ostatně, i pojmenování knihovny je samostatnou kapitolou.

Jak se knihovně přezdívá?

chrchel, blob, smrkanec, flek, chobotnice, zelená nestvůra, zelené oko Jana Kaplického, améba, zelené sputum nad městem, žabí hlen, obluda, muchomůrka, sliz

Když se Kaplického návrh objevil úplně poprvé, Češi mu začali říkat "muchomůrka". Až později se objevil - dnes nejvíce vžitý - název, který do svého slovníku adoptovali i novináři (blob je v angličtině kapka, skvrna, cákanec - pozn. red.).

Odpůrci Kaplické stavby na sílící slávu blobu zareagovali propagací Vodrážkova označení "chrchel". Stranický kolega, poslanec ODS Boris Šťastný, pak dokonce pro chrchel zvolil lékařské označení, tedy sputuum.


 

Právě se děje

před 50 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy