Ježek: Nová fakta i dokumenty. To je moje kniha o blobu

Kateřina Eliášová
1. 2. 2009 10:00
Ježek píše o tajných schůzkách s Bémem i o tom, co dál
Vlastimil Ježek hovořící, primátor Bém naslouchající.
Vlastimil Ježek hovořící, primátor Bém naslouchající. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dosud nezveřejněné informace, fakta a řada dokumentů. I tak se dá jednoduše charakterizovat připravovaná knížka bývalého ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka.

Rukopis má Aktuálně.cz k dispozici.

Ježek se rozhodl napsat knížku o jedné z největších kulturně-politických kauz posledních dvou let - nové budově Národní knihovny podle návrhu architekta Jana Kaplického.

"Potřeboval jsem se s těmi dvěma roky spojenými s tím projektem nové budovy Národní knihovny nějak vypořádat, popsal v rozhovoru pro Aktuálně.cz Ježek důvod, proč začal knihu psát.

Připomněl, že se dosud nikdo nepokusil celý příběh knihovny rekonstruovat. "A to na na základě faktů, dokumentů a výpovědí různých lidí v různých dobách tak, jak šly za sebou," dodal Ježek. 

Detail knihovny.
Detail knihovny. | Foto: Future Systems
Ježkova kniha o Kaplického knihovně:
Kdo může za konec chobotnice na Letné? Bém, píše Ježek
Klucí mají v kalhotech, slyšel Ježek, proč blob nebude

A.cz: Proč jste se rozhodl napsat knížku o knihovně?

Napadlo mě to dost brzy poté, co mě ministr kultury Václav Jehlička odvolal z funkce ředitele Národní knihovny, protože jsem se potřeboval s těmi dvěma roky spojenými s tím projektem nové budovy Národní knihovny nějak vypořádat. Do této doby jsem nezaznamenal, že by kdokoliv rekonstruoval celý ten příběh na základě faktů, dokumentů a výpovědí různých lidí v různých dobách tak, jak šly za sebou.

A.cz: Co ta na to říkal Jan Kaplický, autor vítězného návrhu nové budovy? Věděl o vašem záměru?

Přišlo mi, že je tím nadšen.

Po smrti Kaplického jsem to málem vzdal

Detail snímku zesnulého architekta vystaveného na smutečním rozloučení s Janem Kaplickým v kostele Pražská křižovatka.
Detail snímku zesnulého architekta vystaveného na smutečním rozloučení s Janem Kaplickým v kostele Pražská křižovatka. | Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Kdy jste začal psát? Hned po odvolání?

Až o vánočních svátcích. Když pak Jan Kaplický 14. ledna náhle umřel, byl jsem tak v jedné třetině, možná v polovině. Ten večer jsem si řekl, že se na to vykašlu. Druhý den ráno jsem změnil názor.

A.cz: Proč?

Řekl jsem si, že o to důležitější je teď můj plán dovést do konce. Spousta lidi má o celém projektu dodnes pochybnosti a je jedno, zda jsou pro nebo proti němu. Myslím si, že na to je třeba dát veřejnou odpověď.

A.cz: Nabízí knížka informace, které dosud nebyly zveřejněny?

Většina dokumentů je veřejně dostupná, přibližně dvě procenta pak tvoří některé kopie dopisů a emailové korespondence, které dosud zveřejněny nebyly. Přišly mi důležité pro dokreslení atmosféry a figur, které v tom příběhu vystupují.

Knížka je pokusem o filmový dokument bez audiovizuálních prostředků. Dokumenty záměrně nepřepisuju do publicistické formy, abych nebyl v podezření, že je to nějaká moje interpretace. Snažím se o to, aby si čtenář dělal i na základě těchto autentických dokumentů závěry sám.

Bém, Jehlička, Mikeš a ti další....

A.cz: Takže žádné osobní komentáře?

Nevyhýbám se komentování některých figur. Těžko se mohu vyhnout hodnocení Pavla Béma, ministra kultury Václava Jehličky a jeho 1. náměstka Františka Mikeše, kteří v tom příběhu sehráli klíčovou roli.

Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Odpůrci nové stavby vám často vyčítali, že ji není třeba stavět, že Klementinum si možná vystačí i samo. Řešíte v knize i tuto otázku?

Problémy s kapacitou Klementina se cyklicky opakují už desítky let. V knížce se tomu taky věnuji, včetně tématu mých kritiků, že se snažím Klementinum komercionalizovat. Byli i tací, kdo říkali, že jej snad chci i privatizovat, což je ptákovina. Cítil jsem potřebu se vypořádat i s tímto.

A.cz: Záměr postavit knihovnu vyvolal vášnivou diskuzi, v níž padala řada argumentů pro a proti. Mnozí vám vyčítali lecjaké vaše chyby. Vysvětlujete v knížce některé mýty kolem stavby?

Od roku 2004 jsme se v Národní knihovně snažili o to, aby diskuze o našich záměrech (postavit novou knihovnu a rekonstruovat Klementinum) byla veřejná. Museli jsme mnoho lidí, včetně těch z ministerstva kultury, o našich plánech přesvědčit. Vysvětlit, proč je nutné stavět novou knihovnu. Každý, kdo chtěl přispět do debaty, se mohl přihlásit a říct svůj názor. To mnozí z dnešních kritiků před samotnou soutěží neudělali a teď mají plné hrsti argumentů, proč se to celé mělo udělat jinak. Předtím ale mlčeli.

Poprvé o tajných schůzkách

A.cz: Dozví se čtenář při čtení knížky nějaké informace ze zákulisních jednání, které ohledně nové budovy probíhaly a nikdy nebyly zveřejněny?

Ujednáno. Primátor Pavel Bém a šéf Národní knihovny Vlastimil Ježek opuštějí společný brífink.
Ujednáno. Primátor Pavel Bém a šéf Národní knihovny Vlastimil Ježek opuštějí společný brífink. | Foto: Ludvík Hradilek

Nevyhýbám se tam vůbec ničemu a popisuju vše, na co jsem si vzpomněl. Je tam například věrně popsáno setkání s Pavlem Bémem u Romana Janouška (Janoušek je vlivný pražský podnikatel, jemuž se připisuje velký vliv právě na Béma - pozn. red.). Já jsem se tomu tématu dosud vyhýbal a snažil jsem se říkat, že to nebudu komentovat. Teď k tomu už není důvod.

A.cz: Jaký je závěr knihy? K čemu jste došel?

Je tam závěr v podobě pěti otazníků. Před nimi jsem uvedl hned několik důvodů, pro které stojí za to dál o ten projekt bojovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
Další zprávy