Ježek: Nová fakta i dokumenty. To je moje kniha o blobu

Kateřina Eliášová
1. 2. 2009 10:00
Ježek píše o tajných schůzkách s Bémem i o tom, co dál
Vlastimil Ježek hovořící, primátor Bém naslouchající.
Vlastimil Ježek hovořící, primátor Bém naslouchající. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dosud nezveřejněné informace, fakta a řada dokumentů. I tak se dá jednoduše charakterizovat připravovaná knížka bývalého ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka.

Rukopis má Aktuálně.cz k dispozici.

Ježek se rozhodl napsat knížku o jedné z největších kulturně-politických kauz posledních dvou let - nové budově Národní knihovny podle návrhu architekta Jana Kaplického.

"Potřeboval jsem se s těmi dvěma roky spojenými s tím projektem nové budovy Národní knihovny nějak vypořádat, popsal v rozhovoru pro Aktuálně.cz Ježek důvod, proč začal knihu psát.

Připomněl, že se dosud nikdo nepokusil celý příběh knihovny rekonstruovat. "A to na na základě faktů, dokumentů a výpovědí různých lidí v různých dobách tak, jak šly za sebou," dodal Ježek. 

Detail knihovny.
Detail knihovny. | Foto: Future Systems
Ježkova kniha o Kaplického knihovně:
Kdo může za konec chobotnice na Letné? Bém, píše Ježek
Klucí mají v kalhotech, slyšel Ježek, proč blob nebude

A.cz: Proč jste se rozhodl napsat knížku o knihovně?

Napadlo mě to dost brzy poté, co mě ministr kultury Václav Jehlička odvolal z funkce ředitele Národní knihovny, protože jsem se potřeboval s těmi dvěma roky spojenými s tím projektem nové budovy Národní knihovny nějak vypořádat. Do této doby jsem nezaznamenal, že by kdokoliv rekonstruoval celý ten příběh na základě faktů, dokumentů a výpovědí různých lidí v různých dobách tak, jak šly za sebou.

A.cz: Co ta na to říkal Jan Kaplický, autor vítězného návrhu nové budovy? Věděl o vašem záměru?

Přišlo mi, že je tím nadšen.

Po smrti Kaplického jsem to málem vzdal

Detail snímku zesnulého architekta vystaveného na smutečním rozloučení s Janem Kaplickým v kostele Pražská křižovatka.
Detail snímku zesnulého architekta vystaveného na smutečním rozloučení s Janem Kaplickým v kostele Pražská křižovatka. | Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Kdy jste začal psát? Hned po odvolání?

Až o vánočních svátcích. Když pak Jan Kaplický 14. ledna náhle umřel, byl jsem tak v jedné třetině, možná v polovině. Ten večer jsem si řekl, že se na to vykašlu. Druhý den ráno jsem změnil názor.

A.cz: Proč?

Řekl jsem si, že o to důležitější je teď můj plán dovést do konce. Spousta lidi má o celém projektu dodnes pochybnosti a je jedno, zda jsou pro nebo proti němu. Myslím si, že na to je třeba dát veřejnou odpověď.

A.cz: Nabízí knížka informace, které dosud nebyly zveřejněny?

Většina dokumentů je veřejně dostupná, přibližně dvě procenta pak tvoří některé kopie dopisů a emailové korespondence, které dosud zveřejněny nebyly. Přišly mi důležité pro dokreslení atmosféry a figur, které v tom příběhu vystupují.

Knížka je pokusem o filmový dokument bez audiovizuálních prostředků. Dokumenty záměrně nepřepisuju do publicistické formy, abych nebyl v podezření, že je to nějaká moje interpretace. Snažím se o to, aby si čtenář dělal i na základě těchto autentických dokumentů závěry sám.

Bém, Jehlička, Mikeš a ti další....

A.cz: Takže žádné osobní komentáře?

Nevyhýbám se komentování některých figur. Těžko se mohu vyhnout hodnocení Pavla Béma, ministra kultury Václava Jehličky a jeho 1. náměstka Františka Mikeše, kteří v tom příběhu sehráli klíčovou roli.

Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Odpůrci nové stavby vám často vyčítali, že ji není třeba stavět, že Klementinum si možná vystačí i samo. Řešíte v knize i tuto otázku?

Problémy s kapacitou Klementina se cyklicky opakují už desítky let. V knížce se tomu taky věnuji, včetně tématu mých kritiků, že se snažím Klementinum komercionalizovat. Byli i tací, kdo říkali, že jej snad chci i privatizovat, což je ptákovina. Cítil jsem potřebu se vypořádat i s tímto.

A.cz: Záměr postavit knihovnu vyvolal vášnivou diskuzi, v níž padala řada argumentů pro a proti. Mnozí vám vyčítali lecjaké vaše chyby. Vysvětlujete v knížce některé mýty kolem stavby?

Od roku 2004 jsme se v Národní knihovně snažili o to, aby diskuze o našich záměrech (postavit novou knihovnu a rekonstruovat Klementinum) byla veřejná. Museli jsme mnoho lidí, včetně těch z ministerstva kultury, o našich plánech přesvědčit. Vysvětlit, proč je nutné stavět novou knihovnu. Každý, kdo chtěl přispět do debaty, se mohl přihlásit a říct svůj názor. To mnozí z dnešních kritiků před samotnou soutěží neudělali a teď mají plné hrsti argumentů, proč se to celé mělo udělat jinak. Předtím ale mlčeli.

Poprvé o tajných schůzkách

A.cz: Dozví se čtenář při čtení knížky nějaké informace ze zákulisních jednání, které ohledně nové budovy probíhaly a nikdy nebyly zveřejněny?

Ujednáno. Primátor Pavel Bém a šéf Národní knihovny Vlastimil Ježek opuštějí společný brífink.
Ujednáno. Primátor Pavel Bém a šéf Národní knihovny Vlastimil Ježek opuštějí společný brífink. | Foto: Ludvík Hradilek

Nevyhýbám se tam vůbec ničemu a popisuju vše, na co jsem si vzpomněl. Je tam například věrně popsáno setkání s Pavlem Bémem u Romana Janouška (Janoušek je vlivný pražský podnikatel, jemuž se připisuje velký vliv právě na Béma - pozn. red.). Já jsem se tomu tématu dosud vyhýbal a snažil jsem se říkat, že to nebudu komentovat. Teď k tomu už není důvod.

A.cz: Jaký je závěr knihy? K čemu jste došel?

Je tam závěr v podobě pěti otazníků. Před nimi jsem uvedl hned několik důvodů, pro které stojí za to dál o ten projekt bojovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 2 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy