Video:Jak se v Praze demonstrovalo za chobotnici

Domácí Domácí
5. 2. 2009 23:25
Kolbištěm se tentokrát stalo Staroměstské náměstí
Prezident s primátorem jako hlavní škůdci pražské chobotnice
Prezident s primátorem jako hlavní škůdci pražské chobotnice | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zhruba dva až tři tisíce lidí přišly dnes večer na pražské Staroměstské náměstí vyjádřit svoji podporu výstavbě blobu nedávno zesnulého architekta Jana Kaplického na Letné.

Demonstrace se zúčastnil například ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, ministři Michael Kocáb a Ondřej Liška, textař Michal Horáček, herečka Aňa Geislerová nebo režisér Jan Svěrák.

"Doufám, že knihovna bude postavena na tak významném místě, jako je Letná, a nebude zastrčená někde v ďolíku," řekl ve svém vystoupení Schwarzenberg.

K vidění byly transparenty "Bém a Klaus z Česka raus" a "Chobotnice na Hrad a Klaus na bagr."

Oživit debatu

Akci organizovala iniciativa Demokracie staví. "Manifestace má za cíl vzbudit zájem veřejnosti a oživit debatu o postavení nové budovy Národní knihovny podle Kaplického návrhu," vysvětlil už koncem ledna jeden z organizátorů Jan Libíček.

Iniciativa vznikla na komunitním serveru Facebook, kde se pod výzvu podepsalo přes 20 tisíc lidí. Samotnou přípravu demonstrace ovšem zkomplikoval pražský magistrát. Ten totiž organizátorům zamítl žádost o postavení pódia v samotném centru Prahy.

Nevzdává se ani další část příznivců netradiční stavby. Nadační fond pro knihovnu, který zaštiťují například architekt Jan Kasl, dokumentaristka Olga Sommerová či bývalý ředitel České televize Ivo Mathé, plánuje vypsat veřejnou sbírku. Tu už schválilo město.

Šance na to, že uspějí, je ovšem minimální.

Pražský magistrát totiž odmítl uvolnit potřebné pozemky. Primátor Pavel Bém (ODS), jeden z nejhlasitějších kritiků knihovny, prohlásil, že město už dávno udělalo za projektem pomyslnou tečku.

"Zákony musíme respektovat," řekl minulý týden zastupitelům s odkazem na rozhodnutí antimonopolního úřadu, který navrhl mezinárodní soutěž na knihovnu zrušit.

Knihovna nebude, zapomeňte

Bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek ale ve své připravované knize odtajnil e-mailovou korespondenci s předsedou ÚOHS Martinem Pecinou. Z ní vyplývá, že za koncem projektu stojí silný nátlak právě politiků z pražského magistrátu.

"Chobotnice je mrtvá. Tu neprotlačíte ani párem koní," psal mu loni v dubnu šéf ÚOHS Martin Pecina. "Tlaky, které teď vidím (i na sobě) naznačují, že klucí mají pořádně v kalhotech."

 

Právě se děje

před 16 minutami

Biden se dnes setkal s vůdkyní běloruské opozice Cichanouskou a vyjádřil podporu běloruské snaze o demokracii. Bílý dům o tom informoval na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

PPF vstupuje do partnerství s francouzským výrobcem lodí Beneteau

Finanční skupina PPF vytvoří společný podnik s francouzským výrobcem menších rekreačních plavidel a plachetnic Groupe Beneteau. PPF bude mít ve společném podniku podíl 59 procent. Transakce by měla být vypořádána do konce září po splnění obvyklých regulatorních a právních podmínek, uvedla dnes PPF. Hodnotu transakce skupina nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy