Nechceme nic vyšetřovat, ale chceme mít informace, říká Bělobrádek o krizi v policii

ČTK ČTK
21. 6. 2016 12:57
O postupu reorganizace policie by podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka měla mít vláda informace. Podle něj je to nezbytné pro to, aby mohla koalice dál fungovat. Křesťanští demokraté budou také žádat premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby svolal Bezpečnostní radu státu na dřívější termín než na červenec. O její dřívější svolání stojí také vicepremiér a předseda ANO Andrej Babiš.
Pavel Bělobrádek.
Pavel Bělobrádek. | Foto: DVTV

Praha - Vládní KDU-ČSL považuje za nutné, aby i vláda dostala informaci o postupu reorganizace policie. Podle předsedy strany Pavla Bělobrádka je to nezbytná podmínka pro pokračování současné koalice. Považuje za nutné, aby se k této záležitosti sešel sněmovní výbor pro bezpečnost, a zabývat by se jí měla i sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

"Stejně tak se domníváme, že je nutné, aby informaci o postupu reorganizace dostala i vláda. Máme také možnost režimu utajení. A domníváme se, že je to nezbytná podmínka pro to, abychom mohli dál s důvěrou pokračovat i v této koalici," prohlásil Bělobrádek.

Křesťanští demokraté budou také žádat premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby svolal Bezpečnostní radu státu na dřívější termín než na červenec. Chtěli by, aby se sešla do konce června. Premiér odložil Bezpečnostní radu státu z 22. června na 20. července. O její dřívější svolání stojí také vicepremiér a předseda ANO Andrej Babiš.

Bělobrádek ujišťoval, že KDU-ČSL nechce nic vyšetřovat ani do věci zasahovat, ale chce mít informace o dění a slyšet například názor státních zástupců. Chce podle svých slov, aby se situace odpolitizovala a řešila se ve věcné rovině.

"I když si můžu myslet, že někteří policisté i státní zástupci se chovají tak trošku jako slon v porcelánu, tak na druhou stranu ten základní dojem je, že ti policisté, kteří vykonávali důsledně, tvrdě a poctivě svoji práci, jsou jakoby z policejního sboru vytlačováni," prohlásil člen výboru pro bezpečnost Ivan Gabal (KDU-ČSL).

"A to není situace, kterou bychom si přáli," dodal. Výbor by podle něj mohl navrhnout některé kompromisy. O svolání výboru pro bezpečnost žádal odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta. Místopředseda výboru Bronislav Schwarz (ANO) jej svolal na čtvrtek.

 

Právě se děje

Další zprávy