Je to hodně závažné, řekl poslanec ANO a svolal výbor, kde promluví Šlachta

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 21. 6. 2016 14:44
Místopředseda bezpečnostního výboru Bronislav Schwarz svolal na tento čtvrtek jednání, na kterém má promluvit odcházející ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Ten v pondělí řekl, že chce před poslanci mluvit o možném propojení policie s lidmi z kriminálního prostředí. "Svolal jsem to proto, aby se uklidnila situace. Jestliže vysoce postavení policejní funkcionáři i vrchní žalobci mluví do tisku o tom, že mají nějaké poznatky, a policisté napadají policejního prezidenta, nemůžu to oddalovat. Je to pro mě hodně závažné," vysvětlil pro Aktuálně.cz Schwarz, proč zasedání výboru svolal.
Robert Šlachta.
Robert Šlachta. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta promluví před poslanci o poměrech v policii. Bude to na jednání bezpečnostního výboru, který již na tento čtvrtek svolal poslanec ANO Bronislav Schwarz.

"Svolal jsem to proto, aby se uklidnila situace. Jestliže vysoce postavení policejní funkcionáři i vrchní žalobci mluví do tisku o tom, že mají nějaké poznatky, a policisté napadají policejního prezidenta, nemůžu to oddalovat. Je to pro mě hodně závažné," vysvětlil pro Aktuálně.cz Schwarz, který je zároveň místopředsedou bezpečnostního výboru.

"Pozvánka ještě nedorazila a informace budou určeny bezpečnostnímu výboru," řekl Aktuálně.cz Šlachta.

Vedle Šlachty je na zasedání pozván také olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan a šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek. Ten v pondělí v České televizi řekl, že je policejní prezident Tomáš Tuhý podezřelý z "brutálního" úniku informací při objasňování hospodářské trestné činnosti. Tuhý následně oznámil, že kvůli tomu podal na Generální inspekci bezpečnostních sborů trestní oznámení pro podezření z pomluvy.

Předseda výboru o svolání jednání nevěděl

Schwarz řekl, že při svolávání výboru postupoval přesně podle zákona. Předseda bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD) ale pro DVTV uvedl, že mu Schwarz ještě v pondělí řekl, že nic nepřipravuje. "Svolání výboru proběhlo úplně za mými zády. Ještě včera jsem s ním mluvil. Ujišťoval mě, že nic nestandardního nepřipravuje," prohlásil Váňa, který je až do konce týdne v zahraničí.

Další členka výboru, poslankyně ODS, Jana Černochová upozornila na to, že Šlachta předtím, než bude chtít na výboru promluvit, by měl být Sněmovnou zbaven mlčenlivosti. Stejně tomu bylo v roce 2011 v případě bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka.

Podobně jako Schwarz i koaliční KDU-ČSL podle svého předsedy Pavla Bělobrádka považuje za nezbytné, aby se k situaci v policii výbor sešel.

Šlachta v pondělí pro Českou televizi uvedl, že chce výbor informovat o možném propojení policie na lidi z kriminálního prostředí. Šlachta odchází do civilu k poslednímu červnu, nesouhlasí s reorganizací celostátních policejních útvarů.

Kvůli přeměně policie bude ve středu jednat s prezidentem Milošem Zemanem ministr vnitra Milan Chovanec a ministr financí Andrej Babiš. Zeman se poté o den později k situaci vyjádří na tiskové konferenci, kterou svolal.

Je to skličující, jde tu o naši bezpečnost, pokud došlo k úniku tajných informací, tak kdo jiný by tomu měl zabránit než právě policie, říká Válková. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy