Je to hodně závažné, řekl poslanec ANO a svolal výbor, kde promluví Šlachta

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 21. 6. 2016 14:44
Místopředseda bezpečnostního výboru Bronislav Schwarz svolal na tento čtvrtek jednání, na kterém má promluvit odcházející ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Ten v pondělí řekl, že chce před poslanci mluvit o možném propojení policie s lidmi z kriminálního prostředí. "Svolal jsem to proto, aby se uklidnila situace. Jestliže vysoce postavení policejní funkcionáři i vrchní žalobci mluví do tisku o tom, že mají nějaké poznatky, a policisté napadají policejního prezidenta, nemůžu to oddalovat. Je to pro mě hodně závažné," vysvětlil pro Aktuálně.cz Schwarz, proč zasedání výboru svolal.
Robert Šlachta.
Robert Šlachta. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta promluví před poslanci o poměrech v policii. Bude to na jednání bezpečnostního výboru, který již na tento čtvrtek svolal poslanec ANO Bronislav Schwarz.

"Svolal jsem to proto, aby se uklidnila situace. Jestliže vysoce postavení policejní funkcionáři i vrchní žalobci mluví do tisku o tom, že mají nějaké poznatky, a policisté napadají policejního prezidenta, nemůžu to oddalovat. Je to pro mě hodně závažné," vysvětlil pro Aktuálně.cz Schwarz, který je zároveň místopředsedou bezpečnostního výboru.

"Pozvánka ještě nedorazila a informace budou určeny bezpečnostnímu výboru," řekl Aktuálně.cz Šlachta.

Vedle Šlachty je na zasedání pozván také olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan a šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek. Ten v pondělí v České televizi řekl, že je policejní prezident Tomáš Tuhý podezřelý z "brutálního" úniku informací při objasňování hospodářské trestné činnosti. Tuhý následně oznámil, že kvůli tomu podal na Generální inspekci bezpečnostních sborů trestní oznámení pro podezření z pomluvy.

Předseda výboru o svolání jednání nevěděl

Schwarz řekl, že při svolávání výboru postupoval přesně podle zákona. Předseda bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD) ale pro DVTV uvedl, že mu Schwarz ještě v pondělí řekl, že nic nepřipravuje. "Svolání výboru proběhlo úplně za mými zády. Ještě včera jsem s ním mluvil. Ujišťoval mě, že nic nestandardního nepřipravuje," prohlásil Váňa, který je až do konce týdne v zahraničí.

Další členka výboru, poslankyně ODS, Jana Černochová upozornila na to, že Šlachta předtím, než bude chtít na výboru promluvit, by měl být Sněmovnou zbaven mlčenlivosti. Stejně tomu bylo v roce 2011 v případě bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka.

Podobně jako Schwarz i koaliční KDU-ČSL podle svého předsedy Pavla Bělobrádka považuje za nezbytné, aby se k situaci v policii výbor sešel.

Šlachta v pondělí pro Českou televizi uvedl, že chce výbor informovat o možném propojení policie na lidi z kriminálního prostředí. Šlachta odchází do civilu k poslednímu červnu, nesouhlasí s reorganizací celostátních policejních útvarů.

Kvůli přeměně policie bude ve středu jednat s prezidentem Milošem Zemanem ministr vnitra Milan Chovanec a ministr financí Andrej Babiš. Zeman se poté o den později k situaci vyjádří na tiskové konferenci, kterou svolal.

Je to skličující, jde tu o naši bezpečnost, pokud došlo k úniku tajných informací, tak kdo jiný by tomu měl zabránit než právě policie, říká Válková. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy