"Brutální únik informací" je lež a poškozuje mě, brání se Tuhý. Dal trestní oznámení pro pomluvu

Domácí Domácí
Aktualizováno 21. 6. 2016 10:01
Policejní prezident Tomáš Tuhý podal na Generální inspekci bezpečnostních sborů trestní oznámení pro podezření z pomluvy. Brání se tak nařčení odcházejícího šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty a šéfa ostravské expozitury Jiřího Komárka.
Tomáš Tuhý.
Tomáš Tuhý. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Trestní oznámení pro podezření z pomluvy podal na Generální inspekci policejní prezident Tomáš Tuhý. Brání se tak výrokům Roberta Šlachty a šéfa ostravské expozitury Jiřího Komárka. Komárek v České televizi řekl, že Tuhý je podezřelý z "brutálního" úniku informací při objasňování hospodářské trestné činnosti.

Policejní prezident nařčení odmítá. "Nařčení důstojníků z 'brutálního úniku informací v kauze, v níž má jít o stamiliony', se nezakládá na pravdě, poškozuje důvěru celého policejního sboru, poškozuje mě jako policejního prezidenta, a v neposlední řadě to zasahuje i do mého soukromého života," konstatuje Tuhý.

Podle Tuhého o účelovosti výroků svědčí zejména to, že se vedoucí příslušníci ÚOOZ vyjadřují nejdříve sdělovacím prostředkům, což je podle něj "nelegitimní a velmi manipulativní" postup.

Poskytnutí informací médiím zkritizoval také ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který připomněl, že komentovat vyšetřování živých kauz na veřejnosti je podle zákona nepřípustné.

"Nerozumím tomu, proč v den, kdy někteří příslušníci ÚOOZ oznámili vůli přijít informovat na uzavřené zasedání Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny, pouští tyto údajně závažné informace do médií," napsal ve vyjádření s tím, že jakékoliv podezření mají příslušníci policie povinnost oznámit GIBS.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy