Mimořádná zpráva
Řidič najel do davu na adventním trhu v německém Magdeburgu. Na místě je nejméně jeden mrtvý a 60 až 80 zraněných.

Bělá je úplná rarita, nikde jinde děti nezavírají, říká šéf neziskovky k propuštění Afghánců

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
27. 10. 2015 15:53
Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) uspěla s žalobou k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Ten nařídil, aby Česko přesunulo afghánskou rodinu s dětmi z tábora z Bělé jinam nebo ji propustilo. Česko se rozhodlo pro druhou možnost. Podle českého ministerstva vnitra rozhodla o propuštění ze zajišťovacího zařízení policie na základě žádosti rodiny. "My jsme přesvědčeni, že by děti neměly být v detenci vůbec. Není v jejich nejlepším zájmu, aby byly za mřížemi a neustále hlídané policisty se psy," řekl Martin Rozumek z OPU v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
rozumek
rozumek | Foto: DVTV

Považujete rozhodnutí štrasburského soudu za zlom v praxi zavírání uprchlických rodin do detencí typu Bělá-Jezová?

To je otázka na ministerstvo vnitra. My bychom si to přáli, ale předpokládám, že budou tvrdit, že se podřídí tomu rozhodnutí v případě této konkrétní rodiny, což už se stalo. Jinak se bojím, že to změnu praxe možná ani nemusí vyvolat. Nejenom podle nás, ale i podle veřejné ochránkyně práv, podle komisaře OSN pro lidská práva, podle Nejvyššího správního soudu by děti vůbec neměly být v Bělé-Jezové. My jsme přesvědčeni, že by děti neměly být v detenci vůbec. Není v jejich nejlepším zájmu, aby byly za mřížemi a neustále hlídané policisty se psy.

Vy jste v případu této afghánské rodiny podali nejprve žalobu k českému soudu?

Ano, my jsme podali klasickou žalobu k českému soudu, ke které má povinnost se vyjádřit ministerstvo vnitra. Vysvětlovali jsme tam tu situaci a náprava nepřišla. Vzhledem k tomu, že zdravotní stav jednoho z chlapců se zhoršoval a už těch epileptických záchvatů prodělal v detenci snad šest, tak jsme řekli, že nebudeme čekat další dva měsíce na to, až on to třeba nepřežije, a obrátili jsme se na štrasburský soud. Ten rozhodl velmi rychle, že se rodina musí propustit nebo přemístit do jiného zařízení.

Český soud tedy žalobu zamítl?

Já tady ve složce rozhodnutí o zamítnutí žaloby zatím nemám. Takže to asi ještě pořád nestihl vyřídit.

Na Štrasburk se obracíme jen výjimečně

Podáváte žaloby ke štrasburskému soudu v případě každé rodiny s malými dětmi?

Ne, na Štrasburk se obracíme opravdu jen ve výjimečných případech, kdy situace vypadá dramaticky. Když by třeba hrozil návrat někoho do Sýrie. Postupujeme standardní cestou přes české soudy, protože platí pravidlo, že se musí vyčerpat vnitrostátní opravné prostředky, aby potom Evropský soud pro lidská práva vůbec měl pravomoc to řešit. Ale zase jsou urgentní případy, kdy lidem hrozí vážné nebezpečí. Pak to soud může předběžným opatřením zachránit, což se stalo v tomto případě.

Podali jste ke štrasburskému soudu takových žalob víc?

Zatím ke Štrasburku další podanou nemáme. Máme jich celou řadu ke krajským soudům, kde častokrát uspějeme.

Co tedy znamená předběžné opatření? Je to tak, že soud ještě nerozhodl, zda podmínky v Bělé-Jezové jsou, nebo nejsou pro děti nevhodné, ale pro jistotu nařídil rodinu propustit nebo přemístit?

Ano, přesně tak.

Dá se tedy ještě očekávat nějaké finální rozhodnutí.

Ano, my teď máme lhůtu předložit tu stížnost úplnou. Očekávám, že možná za několik let přijde ze Štrasburku konečné rozhodnutí. Tohle je jenom, aby se prozatímně upravily poměry, právě proto, když jde lidem o život, nebo by se měli vrátit někam, kde jim půjde o život. Z toho důvodu soud vydává předběžné opatření.

Nevím, kam je vyhostí

V některých médiích se objevila informace, že ministerstvo rodinu vyhostí. Je to reakce, kterou jste čekali?

Moc nerozumím tomu, kam je vyhostí. My jsme teď dostali rozhodnutí z dnešního dne, že se žádosti o propuštění vyhovuje. To znamená, že je propustí. Nemám zprávu o tom, že by je měli někam vyhošťovat. Pokud by tomu tak bylo, tak bych se ptal kam, protože do Afghánistánu téměř žádné státy Evropské unie lidi nevrací. Oni přešli přes Maďarsko, takže ve hře by bylo buď předání na Slovensko, případně dublinský transfer do Maďarska. Ale my tu informaci nemáme, slyšel jsem ji jen z médií. Takže je možné, že dostanou příkaz opustit území ve lhůtě třeba deseti dnů a budou pokračovat do své cílové země, což je v jejich případě Německo.

Podmínky se měly zlepšit

Ministerstvo teď musí do Štrasburku do 14 dnů poslat dokumentaci o tom, jaké podmínky v Bělé byly v době, kdy tam rodina pobývala. Nehrozí, že by ministerstvo mohlo špatné podmínky bagatelizovat?

Myslím si, že oni budou tvrdit, že to bylo dočasné opatření, které souviselo s přílivem více osob, a že už pracují na nápravě. Podle mých informací se opravdu podmínky v Bělé-Jezové zlepšují. Ale my pořád trváme na tom, že děti nemají být za mřížemi proto, že spáchaly přestupek. Ani se svými rodiči, ani děti bez doprovodu. Takže my bychom byli docela rádi, kdyby to Evropský soud pro lidská práva projednal a pokud možno nám dal za pravdu, že by děti v takových podmínkách být neměly.

Jak to probíhá v jiných evropských zemích? Je nějaký stát, který děti do takovýchto podmínek zavírá?

Ne, že by se děti zavíraly do takto špatných podmínek, o tom nevím. Stává se, že jsou umisťovány na kratší dobu do detencí, které jsou uzpůsobeny potřebám dětí. Ale to, co vidíme v Bělé, je úplná rarita. Do takto špatných podmínek, na tak dlouhou dobu a celé rodiny s dětmi, to je prostě rarita.

 

Právě se děje

Další zprávy