Česko vyhostí afghánskou rodinu, soud ve Štrasburku žádal její přemístění z Bělé

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 10. 2015 13:25
Česko vyhostí afghánskou rodinu s nezletilými dětmi, která je v táboře v Bělé na Mladoboleslavsku. Kvůli špatným podmínkám ho Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku vyzval k jejímu přemístění. Podle ministerstva vnitra nejde o reakci na rozhodnutí tohoto soudu. Soud zároveň vyzval českou vládu, aby mu do dvou týdnů dodala veškeré informace a dokumenty týkající se podmínek v uprchlickém centru v Bělé v době, kdy tam rodina byla umístěna. Soud zajímá především kapacita zařízení, počet umístěných osob, hygienické podmínky a životní podmínky pro děti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Zdeněk Bašus

Praha/Štrasburk - Česko propustí z detenčního zařízení v Bělé-Jezové na Mladoboleslavsku afghánskou rodinu, k jejímuž přemístění do jiného zařízení vyzval české úřady Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Podle ministerstva vnitra nejde o reakci na rozhodnutí tohoto soudu. Pominuly důvody pro zajištění a rodina bude vyhoštěna, oznámilo ministerstvo.

Štrasburský soud vyzval Česko, aby rodina byla přemístěna do středeční půlnoci. Návrh na vydání předběžného opatření poslala soudu Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU).

Podle českého ministerstva vnitra rozhodla o propuštění ze zajišťovacího zařízení policie na základě žádosti rodiny. "A to vzhledem k tomu, že pominuly důvody zajištění za účelem realizace správního vyhoštění," řekla Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Do Rakouska to nebude tragédie

Cizinci zatím nemají náhradní doklady a nebyla ověřena jejich totožnost. "I nadále bude cizinecká policie činit kroky za účelem realizace správního vyhoštění," doplnila Malá. Rodina tak po propuštění zároveň dostane lhůtu, během které bude muset Česko opustit.

V některých případech jsou vyhoštěné cizince odveze na hranice policejní eskorta.

OPU zatím nemá informaci o vyhoštění. Podle Martina Rozumka z OPU by pro rodinu bylo nejhorší vyhoštění do Afghánistánu.

Česká policie podle něj na rozdíl od ostatních evropských států vydává správní vyhoštění i lidem z Afghánistánu, jejich transfer ale nezajišťuje. "Pokud budou vyhoštěni do Rakouska, nebyla by to tragédie," řekl Rozumek.

Štrasburský soud vyzval české úřady, aby rodinu přemístily do jiného zařízení, které neporušuje článek 3 evropské úmluvy o ochraně lidských práv, tedy zákaz mučení, ponižujícího a nelidského zacházení nebo trestání.

Soud: dodejte nám informace

Soud zároveň vyzval českou vládu, aby mu do dvou týdnů dodala veškeré informace a dokumenty týkající se podmínek v uprchlickém centru v Bělé v době, kdy tam rodina byla umístěna. Soud zajímá především kapacita zařízení, počet umístěných osob, hygienické podmínky a životní podmínky pro děti.

České ministerstvo vnitra chce soudu prostřednictví dokumentace a zprávy ukázat stav zařízení v Bělé. "Podmínky v zařízení jsou humánní, přesto stále pracujeme na jejich zlepšení v souvislosti s pobytem rodin s dětmi," doplnila Malá.

Rodina podle OPU přicestovala do Česka z afghánské provincie Kunduz, která je pod kontrolou Talibanu. Do Česka se dostala přes Maďarsko a její cílovou zemí bylo Německo. Zadržela je však česká cizinecká policie, v detenci je rodina za účelem správního vyhoštění do Afghánistánu.

Jde o rodinu se třemi dětmi ve věku pět, šest a 16 let plus patnáctiletý bratr matky. Jeden ze synů má epilepsii a podle OPU se mu v zařízení v Bělé nedostává potřebné lékařské péče.

Životní podmínky běženců umístěných v zařízení ministerstva vnitra v Bělé-Jezové delší dobu kritizují neziskové organizace i řada dalších lidí. Podle ombudsmanky Anny Šabatové tam lidé žijí hůře než čeští vězni.

Rovněž český ministr spravedlnosti Robert Pelikán zařízení označil za "horší než vězení". Znepokojení vyjádřil i šéf Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn.

V Bělé-Jezové je nyní umístěno 219 lidí, kapacita je 700 míst.

 

Právě se děje

Další zprávy