Lékaře Bartáka zprostil soud obžaloby. Neprokázal, že by z vězení plánoval tři vraždy

ČTK ČTK
2. 12. 2022 12:03
Krajský soud v Liberci v pátek zprostil obžaloby lékaře Jaroslava Bartáka. Nepodařilo se prokázat, že by ve vězení skutečně plánoval tří vraždy a vydírání. Zproštění navrhl ve své závěrečné řeči i státní zástupce Jan Černý. Barták vinu od počátku odmítal. Hájil se tím, že o svých plánech mluvil ve vězeňských debatách, které nemyslel vážně.
Jaroslav Barták.
Jaroslav Barták. | Foto: Vojtěch Marek

"Žalovaný skutek není trestným činem," uvedla při zdůvodnění rozsudku předsedkyně senátu Eva Drahotová. Verdikt je pravomocný. Soud posuzoval Bartákovo jednání z věznice v Liberci z podzimu 2013, kdy si odpykával trest za své předchozí odsouzení.

Podle obžaloby Barták ze msty za odsouzení plánoval vraždy advokáta, kněze a bývalého šéfa vojenské tajné služby. Podle obžaloby chtěl navíc vydíráním získat přes 80 milionů korun a využít je k útěku z vězení za pomoci vrtulníku.

Zajistit to měl jeho tehdejší spoluvězeň Miloš Levko, který ale místo toho vše oznámil a tvrzení doložil nahrávkami. Podle něj je pořídil prostřednictvím hodinek. Neví se ale, jak je získal, ani jak je dostal z věznice ven. Levko u soudu opakovaně řekl, že si to nepamatuje. To je důvodem, proč státní zástupce navrhl zproštění obžaloby.

Nejvyšší soud totiž libereckému soudu nařídil, aby se znovu zabýval okolnostmi, za jakých Levko tajně pořídil videonahrávky. "Přestože předchozí rozhodnutí soudu považuji za správná, z pohledu optiky nazíraní na důkazy Nejvyšším soudem, se nepodařilo unést důkazní břemeno a nezbývá nic nic jiného než navrhnout, aby byl zproštěn," řekl Černý.

Liberecký krajský soud řešil kauzu počtvrté. Napoprvé Bartáka potrestal 18 lety, verdikt ale zrušil vrchní soud. Podruhé mu uložil 15 let, odvolací soud trest snížil na osm let a Nejvyšší soud ho zrušil. Potřetí uložil osm let odnětí svobody, vrchní soud snížil na šest a Nejvyšší zrušil.

K soudu přišel Barták poprvé po předčasném propuštění z věznice za své předchozí odsouzení. Za znásilnění, vydírání a sexuální nátlak byl potrestán 12 lety vězení, podmíněně propuštěn byl letos na konci září, zhruba rok před vypršením tohoto trestu. Podle něj byl závěr, k němuž dospěl soud, nevyhnutelný. "Nikdy jsem neměl v úmyslu nikoho zabít," řekl ve své závěrečné řeči.

Video: Na některé věci z vazby už nechci myslet. Milost od prezidenta byla šok, říká Kordys (29. 11. 2022)

Dostal jsem se do jedné z nejtěžších věznic v Česku, ale já vím, že to, co jsem dělal, jsem dělal s dobrým úmyslem, tvrdí omilostněný polský šaman. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Útočník v bruselském metru pobodal tři lidi, policisté podezřelého zadrželi

Útočník v pondělí večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie pobodal tři lidi. Jeden zraněný je ve vážném stavu, uvedla policie. Policie podezřelého zadržela, na místě zasahují dvě sanitky. Metro je mimo provoz, píše belgický list La Libre. Podle agentury AFP měl zadržený v minulosti psychické obtíže.

Několik svědků uvedlo, že muž ozbrojený nožem se pohyboval ve vlaku metra jedoucím směrem do centra. "Lidé utíkali všema směry, hodně se křičelo," uvedl jeden ze svědků a dodal, že útočník napadl ženu, která se chystala vystoupit. Na sociálních sítích se objevili záběry, na nichž je vidět několik policistů v neprůstřelných vestách, kteří obklíčili mladého muže v džínách a tričku. Ten si po výzvě lehl na zem a dal ruce za hlavu.

První informace hovořily o jednom raněném, policie později uvedla, že zranění jsou tři, z toho jeden vážně. Podle svědků útočník kromě ženy s kočárkem napadl také malého chlapce, píše La Libre. Útok se odehrál kolem 18. hodiny na stanici Schuman, desítky metrů od sídel Evropské rady a Evropské komise. Podle AFP do stanice metra bezprostředně po napadení přiběhlo několik policistů v civilu.

První poznatky z vyšetřování nenaznačují, že by se mohlo jednat o teroristický čin, uvedla belgická veřejnoprávní stanice RTBF s odkazem na bruselskou prokuraturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy