Bárta tahá trumf. Položí nahrávka vládu? Odpovědi zde

Domácí Domácí
30. 3. 2012 6:00
Aktuálně.cz hledá odpovědi na klíčové otázky, které vyvolává zveřejnění další nahrávky u VV
Foto: Jan Langer

Praha - Tajné nahrávky opět hýbají českou politikou. Vláda se kvůli vnitrokoaličním útokům potácí na hraně pádu a Bártova soudní pře s Kočí a Škárkou dostává další rozměr.

Nově zveřejněná nahrávka je součástí obžalovacího spisu a u soudu se měla objevit příští týden. Jde o záznam rozhovoru Kristýny Kočí s ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským v jeho autě poté, co Kočí nahrála známé jednání v bytě Víta Bárty, na kterém se vypilo "deset lahví těžkého francouzského vína".

Kočí zmiňuje v mnohdy nejasných narážkách "nabídky" ze strany premiéra Nečase či přímo "velmi velkou nabídku" či "částku" od ministra Kalouska. Ten to vzápětí rezolutně popřel.

Věci veřejné z toho ovšem vyvozují důkaz, že se na vnitrostranickém puči podíleli i koaliční partneři, tedy ODS i TOP 09 s tím, že se klub poslanců za VV stal "předmětem dražby našich koaličních partnerů". Vedení strany mluví o "krizi důvěry" a svolává grémium, tedy i zástupce regionů, aby se poradilo o "dalším postupu".

Deník Aktuálně.cz hledá v propletenci obvinění, reakcí a záznamů hovorů odpovědi na klíčové otázky.

Ohrozí čerstvě zveřejněná nahrávka existenci vlády?

Věci veřejné se tváří, že situace je opravdu "vážná". Místopředseda Tomáš Jarolím v České televizi večer prohlásil, že on sám navrhne, aby VV z vlády odešly. Ze zmínek o Nečasovi a Kalouskovi VV vyvozují, že se na vnitrostranickém puči podílely jak ODS, tak i TOP 09.

Vít Bárta.
Vít Bárta. | Foto: Ludvík Hradilek

Ovšem že by Věci veřejné skutečně kabinet dobrovolně opustily, to je varianta velmi nepravděpodobná. Samo vedení VV ve svém prohlášení uvádí, že "chce věřit", že ze strany ODS a TOP 09 šlo "svévolné jednání několika jednotlivců".

"Z vlády zatím rozhodně neodcházíme, všechno si to musíme na grémiu probrat," řekl Aktuálně.cz zdroj z vedení strany.

"Domnívám se, že nyní je třeba zklidnit emoce a vše si s našimi partnery ve vládě v klidu vyříkat. Řešením nejsou ultimáta," prohlásila vicepremiérka vlády Karolína Peake (VV).

Co přesně jsme se z nahrávky dozvěděli?

Kristýna Kočí na záznamu plném špatně srozumitelných míst mluví o tom, že "odpálí Bártu" a o "nabídkách" ze strany premiéra Nečase a velké částce od ministra Kalouska. 

Záznam vrací do hry otázku, jakou roli v rok starém "puči" ve VV měl ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Kočí s ním v jeho voze mluví o "časovém plánu".

Kamil Jankovský sice říká, že by to "akceptoval", on sám to ale vysvětluje ve svém prohlášení jinak než jako souhlas s pučem: Vysvětluje to jako úvahy o vzniku frakce, které nakonec vyhodnotil jako špatné.

"Myslím, že bude mít na grémiu co vysvětlovat," uvedl k Jankovskému Tomáš Jarolím.

Přečtěte si přepis nahrávky mezi Kočí a Jankovským:

Proč se nahrávka objevila až teď?

Druhá část nahrávky z takzvané koncepční porady, jež je spíše známa jako "večírek s láhvemi těžkého francouzského vína", se dostala na veřejnost až nyní ze dvou důvodů.

Doposud k ní totiž měla přístup pouze poslankyně Kristýna Kočí a policie, které ji předala. Když před několika týdny začal soud, dostal se záznam i k dalším účastníkům přelíčení.

Proto ho má nyní v ruce i šéf poslanců VV Vít Bárta, který nahrávku jen několik dní před pokračováním soudu zveřejnil. Tím se snažil pro sebe získat plusové body a veřejnost přesvědčit o tom, že proti němu poslanci Kočí, Škárka a Huml připravili vnitrostranický puč.

Jak záznam vznikl a kudy unikl?

Záznam vznikl na jaře roku 2010 v bytě Víta Bárty. Je také jasné, že jej pořídila poslankyně Kočí, která si tehdy nahrávala téměř všechny schůzky.

Právě na zmíněné poradě špičky Věcí veřejných řešily hospodaření nebo budoucnost strany. Bárta se na ní ale mimo jiné chlubil třeba tím, že prezident Václav Klaus udělá, co mu řekne. Poté, co vyšel záznam na veřejnost, její obsah zlehčoval slovy, že to pronesl v době, kdy byl opilý.

Když schůzka VV skončila, zapomněla Kočí nahrávací zařízení vypnout. A poté, co nastoupila do vozu k ministru Kamilu Jankovskému, tak se rozpovídala. Nahrávku pak předala policii a teď se k ní dostal i Bárta, který ji následně zveřejnil.

Komu může ve sporu Bárta vs. odpadlíci z VV pomoci?

Z toho, jak je s nahrávkou nakládáno, lze usuzovat, že obě strany sporu si myslí, že svědčí v jejich prospěch. Nahrávku předala policii jako důkaz sama její autorka Kristýna Kočí, veřejnosti ji ovšem pustila poprvé až protistrana - Věci veřejné v čele s Vítem Bártou.

Kristýna Kočí.
Kristýna Kočí. | Foto: Ludvík Hradilek

Podle vedení Věcí veřejných jde o jasný důkaz, že události loňského jara lze označovat za puč připravovaný společně s koaličními partnery.

Proto VV mávají touto nahrávkou s tím, že ani ODS, ani TOP 09 nemají nárok "moralizovat" a komentovat události propírané u soudu s VV: za napětí ve VV můžou i jedinci z TOP 09 a ODS, a tedy by se měly obě partaje zdržet komentáře.

V důsledku pak může nahrávka znevěrohodnit hlavní svědkyni Kristýnu Kočí. V kontextu rozsáhlé sbírky podobných dokumentů, kdy "plácá páté přes deváté", se totiž stírá stále více hranice mezi skutečností a fikcí. Pokud ovšem není nahrávka zveřejněná VV sestříhaná či jinak upravovaná.

Jaká byla role ministra Jankovského? Čí je spojenec?

Z nahrávky se zdá, že jej Kočí považuje za svého spojence.

Kamil Jankovský patřil zpočátku k tvrdému jádru VV, byl například jejich hlavním sponzorem podobně jako Michal Babák nebo Vít Bárta. Během své politické kariéry si ovšem vybudoval image solitéra.

Kamil Jankovský.
Kamil Jankovský. | Foto: Ludvík Hradilek

Při loňské jarní vládní krizi posloužil jako neoficiální mediátor mezi ODS a VV, kdy využil své dobré vztahy s politiky obou stran. Jankovský například deníku Aktuálně.cz přiznal, že chodí na kávu s šedou eminencí pražské ODS Tomášem Hrdličkou.

Postupně se ale dostal do víru spekulací, že by mohl být pro svou blízkost ke koaličnímu partnerovi z vlády vyhozen.

Ve svém prohlášení rozeslaném během čtvrtečního odpoledne médiím přiznává, že na přelomu roku 2010 a 2011 nebyly jeho vztahy s vedením VV ideální a že za to mohly fámy o jeho pozici a o práci na ministerstvu pro místní rozvoj. Někteří poslanci VV mimo záznam několikrát zopakovali, že "je spíš jejich", míněno ODS. 

Fotoreportáž: Sebevražda VV na půdě ctihodného soudu:

Kterak Věci veřejné do Strakovky vstoupily:

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy