Kočí tahá eso proti Bártovi. U soudu bude za poškozenou

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
2. 3. 2012 19:00
Klíčová aktérka korupční kauzy VV už nebude pouze za svědkyni a bude tak moci nahlížet do spisů
Kočí: Myslím, že důkazů je dost.
Kočí: Myslím, že důkazů je dost. | Foto: Jan Langer

Praha - Jen několik dní před pondělním soudem s exministrem Vítem Bártou v korupční kauze ve Věcech veřejných se změnilo postavení klíčového aktéra celé aféry - poslankyně Kristýny Kočí.

Zatímco dosud Kočí vystupovala v pozici svědkyně, nyní bude figurovat i jako "poškozená", o což sama požádala a soud s tím souhlasil. Jako první na to upozornil deník Insider.

V praxi tak Kočí může nahlížet do spisu a číst výpovědi ostatních zúčastněných. A její advokát Martin Hádek může během celého procesu klást otázky svědkům.

Kauza údajných úplatků v nejmenší vládní straně zatím stojí v rovině "tvrzení proti tvrzení".

Zatímco Kristýna Kočí, někdejší šéfka poslanců VV a nyní nezařazená, tvrdí, že se jí vloni v březnu pokusil Vít Bárta uplatit půl milionem korun, aby byla dál vůči němu loajální, Bárta to odmítá s tím, že to byla půjčka, kterou pak Kočí proti němu zneužila.

A.cz: Myslíte, že se proces pro vás může vyvinout příznivě, když je to stale v rovině "tvrzení proti tvrzení"?

Nemohu předjímat, jak soudce rozhodne. Jediné, v co mohu doufat je, že soud bude rozhodovat skutečně nezávisle na tlaku médií nebo tlaku ze strany politiků. A pak věřím, že se přikloní k tvrzení, že se mě Vít Bárta pokusil uplatit.

A.cz: A neobáváte se, že se to v průběhu procesu může pro vás zvrtnout a vy byste se ocitla z role svědka v roli obžalované?

Nedokážu si představit, jakým způsobem by se to mohlo stát.

A.cz: Změnilo se nějak vaše postavení v průběhu vyšetřování?

Změnilo. Z pozice svědka jsem se stala poškozenou.

A.cz: To znamená, že v tuto chvíli můžete nahlížet do spisu?

Přesně tak. V tuto chvíli - a je to doba relativně krátká, stalo se to před necelými čtrnácti dny - jsem účastníkem řízení, to znamená, že mám právo nahlížet do spisu a mám také právo, aby můj zástupce seděl vedle žalobce, mohl se ptát svědků u soudu a hájit moje zájmy po celou dobu přelíčení.

A.cz: Nemůžete sice mluvit o detailech spisu, je tam ale něco, co by mohlo být v průběhu soudu překvapením?

Jsem přesvědčená, že žalobce měl dostatek důkazů. I dostatek tvrzení ze strany svědků, když se rozhodl posunout tuto kauzu až k soudu.

A.cz: Ale můžeme čekat nějaké překvapení?

Jak znám Víta Bártu, ten je vždy pln překvapení a obratů, takže nedokážu předjímat, co představí on. Ale příliš mnoho překvapení bych nečekala. Spousta se toho už odehrála na stránkách médií i v televizi. Ale věřím, že u soudu zazní dost důkazů pro to, aby soud rozhodl, že se Vít Bárta pokusil mě i Jaroslava Škárku podplatit.

A.cz: Můžou ale vůbec něco změnit výpovědi svědků, když jste tam s Vítem Bártou byli sami?

Bárta a Kočí: Zatím tvrzení proti tvrzení.
Bárta a Kočí: Zatím tvrzení proti tvrzení. | Foto: Aktuálně.cz

Fascinuje mě počet svědků, kteří jsou pozváni, o kterých sám Vít Bárta mluvil, že by je chtěl přivést. Tehdy, 29. března, jsme u té události byli dva - já a Vít Bárta. A jeho asistentka přinesla velkou obálku, ale odešla, nebyla tam tedy. Nebyl tam nikdo. Proto nerozumím tomu, že z Bártových devíti svědků, o kterých hovořil v průběhu vyšetřování, je najednou až třicet nových svědků, o kterých mluví. Je to jen tvrzení z doslechu.

A.cz: Někteří vaši bývalí kolegové tvrdí, že to nebyla první, řekněme pro tuto chvíli, "půjčka", že jste vzala více peněz a jednu z těch obálek jste využila…

To je naprostý nesmysl. Od Víta Bárty jsem nikdy v životě - krom 29. března - nedostala žádné peníze a nikdy jsem si o žádné peníze neřekla. Ani o půjčku, natož o úplatek.

A.cz: Uvažovala jste někdy o složení mandátu? Sedět s bývalými kolegy ve sněmovně nemůže být nijak příjemné…

Přiznám se, že uvažovala.

A.cz: Proč jste se nakonec rozhodla, že ne?

Ve volbách jsem získala po Radku Johnovi a Stanislavu Humlovi největší počet preferenčních hlasů. To není můj mandát, zastupuji ty lidi. A měla bych hájit program, od kterého se Věci veřejné dávno odklonily.

A.cz: Říkáte, že hájíte program VV. Ale jako jednotlivá poslankyně přece nemáte téměř žádné možnosti, jak to dělat…

Ano, má to svoje limity. Jako jednotlivec těžko můžete něco reálně ovlivnit. Na druhou stranu při permanentních krizích v koalici se často hlasuje napříč politickým spektrem, není koaliční jednota. A mnohokrát se stane, že i představitelé koalice za mnou přicházejí s prosbou o hlasování. Takže je mylnou představa, že jeden hlas nemá žádnou cenu.

 

Právě se děje

Další zprávy