Babišův rekordman jménem Pacholík. Za rok poslal 863 faktur

Marek Pokorný Marek Pokorný
25. 1. 2015 12:30
Víc faktur než podnikatel v cestovním ruchu František Pacholík nikdo jiný ministerstvu financí neposlal. Babišův resort je s ním spokojen.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Když ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem minulý pátek začalo zveřejňovat seznam proplacených faktur, to jméno nešlo přehlédnout. Majitel cestovní kanceláře František Pacholík z tabulek vyčnívá. Je na něj vystavená každá devátá z téměř osmi tisícovek proplacených dokladů.

Pacholík, respektive jeho agentura SIT Travel, zprostředkovává ministerstvu nákup letenek a ubytování. A to nejen pro jeho zaměstnance při cestách do zahraničí, ale i pro zahraniční návštěvy v Česku.

Jen loni vystavil třiapadesátiletý pražský podnikatel v cestovním ruchu Babišovu úřadu celkem 863 faktur a dostal za ně zaplaceno 17,58 milionu korun. Za posledních pět let pak resort Pacholíkovi proplatil na základě 3 884 poslaných faktur celkem 96,1 milionu korun.

Jsme nadmíru spokojeni

Ministerstvo je s jeho službami podle mluvčího Radka Ležatky nadmíru spokojeno. Samotní úředníci by prý tuto práci v žádném případě nezvládli – a prý by se to i prodražilo.

Resort financí ostatně prý není jediný, kdo služeb Pacholíka či podobných firem využívá. "Vzhledem k objemu letenek a poplatkům za rezervační systém by se ministerstvům nevyplatilo si toto zajišťovat vlastními silami. Proto je v současné době vhodné tyto služby outsourcovat," vysvětluje Ležatka.

Ministerstvo obhajuje Pacholíkovy služby tím, že jeho SIT Travel zajišťuje pro úřad nepřetržitou asistenční službu 24 hodin denně. A díky tomu, že je členem mezinárodních asociací, má okamžitý přehled o všech volných leteckých spojeních a jejich ekonomické výhodnosti. A totéž prý platí i o ubytování.

"Největší pomocí ze strany agentury SIT Travel je pro ministerstvo promptní 'přebookovávání', či dokonce rušení letenek v návaznosti na změny termínů jednání či z důvodu pracovního zaneprázdnění cestujících zaměstnanců, a tím zamezení možným škodám," uvádí Ležatka.

Nejčastějším případem jsou prý cesty do sídla evropského parlamentu. "Je často obtížné odhadovat délku jednání v Bruselu. Často tak dochází k operativnímu přebukování např. na let o několik hodin dříve či později," popisuje Ležatka a poukazuje i na případ prosincové stávky letištní ho personálu v Bruselu, kdy se musely lety přebukovávat dokonce dvakrát.

A co soutěž?

Bližší pohled do další nově zveřejněné databáze - tentokrát uzavřených smluv - říká ještě další zajímavost: Pacholík získal zakázku bez řádného výběrového řízení. A to již před více než dvaceti lety. Smlouvu s ním podepsalo ministerstvo v roce 1994, předloni pak obě strany uzavřely upřesňující dodatek.

Otevřené výběrové řízení prý v tomto případě nebylo třeba vypisovat, byť ministerstvo Pacholíkovi posílá ročně okolo dvaceti milionů korun. Fakticky mu totiž zůstává jen zlomek uvedené ceny jako provize, drtivou většinu peněz z ministerstva údajně Pacholík přeposílá dál skutečným dodavatelům služeb - tedy například hotelům nebo leteckým společnostem.

"Roční odměna při zajištění cca 800 kusů letenek a maximálně 200 ubytování v zahraničních hotelích pro zaměstnance MF ročně za poskytované služby činí necelých 190 tisíc korun ročně, tedy měsíčně asi 15 800 korun," vysvětluje Ležatka.

Podle ministerstva jsou Pacholíkovy služby levné. "Rezervace jedné letenky stojí 190 korun včetně asistenční podpory, například veškerých změn rezervace," poukázal Ležatka.

Ptali jsme se, všichni byli dražší

Přesto prý chtěl resort zkusit, jestli dané služby nezíská levněji. Ovšem neúspěšně. "Začátkem roku 2014 byl vypsán ve smyslu zákona o zadávání veřejných zakázek takzvaný průzkum trhu, kde byli vyzváni čtyři uchazeči," uvedl Ležatka. Pacholíkova nabídka byla nakonec vyhodnocena jako nejvýhodnější, a tak mu smlouva zůstala.

Ministerstvo jako kritérium průzkumu trhu stanovilo sumu za vystavení jedné letenky, jedné jízdenky a jednoho voucheru na ubytování. "Vítěz nabídl součet za jednotku 380 korun. Ostatní uchazeči nabídli 900, 910 a 1 170 korun," vypočetl Ležatka.

Není přitom vyloučeno, že právě uvedená hrozba, že může přijít o letitý kontrakt, přiměla Pacholíka loni zlevnit. O tom svědčí i pohled na ceny, které si účtoval dříve.

Až do roku 2013 mu ministerstvo platilo ročně za jeho služby přes 23 milionů, loni tato cena klesla pod 18 milionů. Vyfakturoval si přitom podstatně víc ubytování a letenek než dříve.

Rozdíl vynikne zejména v přepočtu na jednu fakturu: zatímco loni si na jednu fakturu naúčtoval Pacholík v průměru 20 382 korun, v letech 2010 až 2013 to bylo v rozmezí 27 807 až 32 652 korun.

Stanovisko podnikatele Františka Pacholíka se serveru Aktuálně.cz nepodařilo získat. Do poloviny února je prý na zahraniční služební cestě v Austrálii. Jeho společník Pavel Vlk si otázky vyžádal e-mailem. Následně ovšem odpověděl, že je přenechá Pacholíkovi, až se vrátí ze zahraničí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy