reklama
 
 

Příklady táhnou. Po Babišovi zveřejní data i další ministři

17. 1. 2015 6:00
Ministerstvo financí spustilo web, na kterém zveřejňuje faktury a smlouvy. K větší otevřenosti se chystají i další resorty.

Praha – Ke zveřejnění faktur či smluv se kromě ministerstva financí, které v pátek spustilo speciální webové stránky, chystají i další resorty. Systém veřejných informací připravuje například ministerstvo obrany, zveřejňovat smlouvy se chystá i ministryně práce a sociálních věcí nebo ministr průmyslu a obchodu.

Již v lednu začal se zveřejňováním smluv také Úřad vlády. "Nic nebrání tomu, aby úřady začaly samy smlouvy zveřejňovat. Na Úřadu vlády od 1. ledna platí pravidlo pro zveřejňování smluv nad 50 tisíc,“ řekl deníku Aktuálně.cz premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Ministerstvo financí na svůj web postupně vyvěšuje faktury, smlouvy i seznam dotací. Stejný systém Andrej Babiš (ANO) "nařídí" také svým stranickým ministrům. "Budu to řešit na schůzce ministrů za hnutí ANO a budu chtít, aby takto zveřejnili informace, které jejich resorty mají k dispozici,“ uvedl Babiš.

Například Martin Stropnický (ANO) už na resortu obrany podobný systém připravuje. "Předpokládáme, že k jeho spuštění dojde v nejbližším možném termínu,“ uvedla Jana Zechmeistrová z odboru komunikace. Zájem už projevilo také ministerstvo dopravy, ministryně pro místo rozvoj Karla Šlechtová (ANO) bude s Babišem o zavedení systému teprve jednat.

Babiš by rád viděl větší transparentnost i na resortech pod kontrolou ČSSD a KDU-ČSL. "Chtěl jsem to řešit i na pondělní koaliční radě, kde jsem to dal na program, ale nevím, proč to z něj nakonec bylo staženo,“ uvedl Babiš.

I bez projednání v koalici už ale některá ministerstva sociálních demokratů s přípravou na zveřejňování začala. Například ministerstvo práce a sociálních věcí chce začít vyvěšovat na svých webových stránkách nově uzavřené smlouvy už na začátku února.

Smlouvy nad 50 tisíc

Ministerstvo zdravotnictví už od roku 2011 dobrovolně zveřejňuje všechny smlouvy, které přesáhnou 50 tisíc korun. Dva roky už na webu vyvěšuje také dotace.

Zpřístupnit smlouvy nad 50 tisíc se od prvního února chystá také ministerstvo průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), které momentálně zveřejňuje jen smlouvy a zakázky nad 500 tisíc korun.

Údaje nebudou k dispozici přímo na stránkách ministerstva, ale na jeho profilu na stránkách TenderArena. "V tuto chvíli, s ohledem na úspory finančních prostředků, neuvažujeme o vytváření nějakého nového IT řešení pro tuto činnost,“ uvedl mluvčí ministerstva Miroslav Kynčl.

Ke zveřejňování dat "navíc“ se naopak nechystá ministerstvo zahraničních věcí pod vedením Lubomíra Zaorálka (ČSSD). "Postupujeme v souladu se zákonem. Nic, co by šlo nad rámec zákona, bezprostředně nechystáme,“ uvedl za tiskový odbor ministerstva David Frous.

O zavedení systému po Babišově vzoru zatím nejednal ani ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Jeho resort už některé smlouvy sám na internetu zveřejňuje.

Chovancovi lidé momentálně zpracovávají návrh zákona o registru smluv, který by státním úřadům zveřejňování dokumentů nařídil. Iniciativa Rekonstrukce státu, která protikorupční opatření prosazuje, chce, aby byly nezveřejněné smlouvy po vzoru Slovenska automaticky neplatné. Vnitro dosud připravilo několik verzí zákona, proti kterým se iniciativa ohradila.

autor: Lucie Stuchlíková | 17. 1. 2015 6:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama