Příklady táhnou. Po Babišovi zveřejní data i další ministři

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
17. 1. 2015 6:00
Ministerstvo financí spustilo web, na kterém zveřejňuje faktury a smlouvy. K větší otevřenosti se chystají i další resorty.
Foto: Vojtěch Marek

Praha – Ke zveřejnění faktur či smluv se kromě ministerstva financí, které v pátek spustilo speciální webové stránky, chystají i další resorty. Systém veřejných informací připravuje například ministerstvo obrany, zveřejňovat smlouvy se chystá i ministryně práce a sociálních věcí nebo ministr průmyslu a obchodu.

Již v lednu začal se zveřejňováním smluv také Úřad vlády. "Nic nebrání tomu, aby úřady začaly samy smlouvy zveřejňovat. Na Úřadu vlády od 1. ledna platí pravidlo pro zveřejňování smluv nad 50 tisíc,“ řekl deníku Aktuálně.cz premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Ministerstvo financí na svůj web postupně vyvěšuje faktury, smlouvy i seznam dotací. Stejný systém Andrej Babiš (ANO) "nařídí" také svým stranickým ministrům. "Budu to řešit na schůzce ministrů za hnutí ANO a budu chtít, aby takto zveřejnili informace, které jejich resorty mají k dispozici,“ uvedl Babiš.

Například Martin Stropnický (ANO) už na resortu obrany podobný systém připravuje. "Předpokládáme, že k jeho spuštění dojde v nejbližším možném termínu,“ uvedla Jana Zechmeistrová z odboru komunikace. Zájem už projevilo také ministerstvo dopravy, ministryně pro místo rozvoj Karla Šlechtová (ANO) bude s Babišem o zavedení systému teprve jednat.

Babiš by rád viděl větší transparentnost i na resortech pod kontrolou ČSSD a KDU-ČSL. "Chtěl jsem to řešit i na pondělní koaliční radě, kde jsem to dal na program, ale nevím, proč to z něj nakonec bylo staženo,“ uvedl Babiš.

I bez projednání v koalici už ale některá ministerstva sociálních demokratů s přípravou na zveřejňování začala. Například ministerstvo práce a sociálních věcí chce začít vyvěšovat na svých webových stránkách nově uzavřené smlouvy už na začátku února.

Smlouvy nad 50 tisíc

Ministerstvo zdravotnictví už od roku 2011 dobrovolně zveřejňuje všechny smlouvy, které přesáhnou 50 tisíc korun. Dva roky už na webu vyvěšuje také dotace.

Zpřístupnit smlouvy nad 50 tisíc se od prvního února chystá také ministerstvo průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), které momentálně zveřejňuje jen smlouvy a zakázky nad 500 tisíc korun.

Údaje nebudou k dispozici přímo na stránkách ministerstva, ale na jeho profilu na stránkách TenderArena. "V tuto chvíli, s ohledem na úspory finančních prostředků, neuvažujeme o vytváření nějakého nového IT řešení pro tuto činnost,“ uvedl mluvčí ministerstva Miroslav Kynčl.

Ke zveřejňování dat "navíc“ se naopak nechystá ministerstvo zahraničních věcí pod vedením Lubomíra Zaorálka (ČSSD). "Postupujeme v souladu se zákonem. Nic, co by šlo nad rámec zákona, bezprostředně nechystáme,“ uvedl za tiskový odbor ministerstva David Frous.

O zavedení systému po Babišově vzoru zatím nejednal ani ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Jeho resort už některé smlouvy sám na internetu zveřejňuje.

Chovancovi lidé momentálně zpracovávají návrh zákona o registru smluv, který by státním úřadům zveřejňování dokumentů nařídil. Iniciativa Rekonstrukce státu, která protikorupční opatření prosazuje, chce, aby byly nezveřejněné smlouvy po vzoru Slovenska automaticky neplatné. Vnitro dosud připravilo několik verzí zákona, proti kterým se iniciativa ohradila.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy