Podle náměstka ministra financí Lukáše Wagenknechta je tak prvním ministerstvem v Česku, které taková data zveřejnilo.

Vedle toho je možné na novém portálu najít i údaje a zajímavosti o státním rozpočtu, daních nebo hazardu. Do budoucna plánuje ministerstvo zveřejnit i údaje například o nemovitostech státu.

"Každý daňový poplatník má teď možnost si detailně zkontrolovat, jak s jeho penězi ministerstvo hospodaří," uvedl Wagenknecht.

Náklady projektu byly podle něj prakticky nulové. "Toto nás stálo pouze práci kolegů a na otevřené platformě máme data. Nestálo to tedy skoro nic a přínos je pro veřejnost maximální," dodal.

Portál bude také sloužit k tomu, aby všechna data z ministerstva byla soustředěna na jedné adrese. Data budou strojově čitelná a bude kontrolována jejich aktuálnost.

Například státní rozpočet byl podle Wagenknechta dosud zveřejňován jen ve formátu PDF.

Nově půjde rozpočet otevřít i v tabulkovém editoru. Podle ministerstva mimo jiné i evropská směrnice určuje, že by tento rok měly veřejné instituce zveřejňovat data ve strojově čitelném formátu.

Do projektu chce ministerstvo zapojit i další resorty. "Nechceme to každému nutit. Kdo bude mít zájem, tomu to poskytneme," uvedl Wagenknecht s tím, že nyní ministerstvo financí aktivně ohledně projektu komunikuje s ministerstvem dopravy. Další jednání s resorty budou podle něj pokračovat.

před 59 minutami

Slávistická devatenáctka na Interu schytala čtyři góly

Fotbalistům Slavie do 19 let nevyšel vstup do Youth League, která je mládežnickou obdobou Ligy mistrů. Pražané v úvodním duelu skupiny v Miláně proti Interu zaostávali a favoritovi podlehli vysoko 0:4. Domácí dali dva góly z penalt a dvakrát se trefil Sebastiano Esposito.

Sedmnáctiletý útočník otevřel skóre v 29. minutě, kdy se obtočil kolem obránce a střelou mezi nohy překonal slávistického gólmana Surovčíka, který už v sedmé minutě nahradil zraněnou jedničku Sirotníka.

Inter soupeře jasně přestřílel a po změně stran přidal další tři branky. V 58. minutě Esposito s přehledem proměnil penaltu po zákroku Štětky a o 20 minut později se povedenou střelou zpoza vápna prosadil Oristanio. V 86. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen Hošek a už v nastavení z dalšího pokutového kopou překonal Surovčíka Vergani.

V dalších zápasech skupiny se slávističtí mladíci stejně jako A-tým v Lize mistrů utkají s Dortmundem a Barcelonou. České maximum v Youth League drží Příbram, která v sezoně 2015/16 došla do osmifinále.