reklama
 
 

Sociální demokraté chtějí zvýšení mezd pro lékaře, zdravotní sestry a učitele

9. 4. 2016
ČSSD chce v příštím roce zvýšit platy zdravotníků a učitelů o 10 procent. Navrhuje i pětiprocentní zvýšení platu ostatním zaměstnancům veřejného sektoru. Návrhy hodlají sociální demokraté s koaličními partnery projednat ještě před hlasováním vlády o konvergenčním programu.

ČSSD navrhne koaličním partnerům, aby se tarifní platy pracovníků ve školství a zdravotnictví v příštím roce zvýšily o deset procent a platy ostatních zaměstnanců veřejného sektoru o pět procent.

Předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka to uvedl na tiskové konferenci po zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD.

Sociální demokracie chce v rámci koalice hledat dohodu o růstu platů ve veřejném sektoru ještě předtím, než bude vláda hlasovat o konvergenčním programu, který do značné míry určí parametry státního rozpočtu na příští rok.

"Chtěli bychom, aby se platy zaměstnanců veřejného sektoru zvýšily od 1. ledna 2017 o pět procent. Současně chceme navrhnout, aby u dvou kategorií zaměstnanců, kde jsou pro to prioritní důvody, došlo k růstu vyššímu," popsal Sobotka.

Desetiprocentní zvýšení tarifních platů by se podle něj mělo týkat lékařů a zdravotních sester i všech zaměstnanců ve školství.

"Výborná čísla státního rozpočtu za loňský rok a za první čtvrtletí letošního roku nám umožňují, abychom se o příjmy podělili i s těmi zaměstnanci veřejného sektoru, kteří jsou pro všechny občany velmi důležití," prohlásil. Podotkl, že i Evropská komise upozornila na to, že profese učitele je v ČR výrazně podhodnocena.

Totéž se podle něj týká i zdravotnictví. Připomněl, že ČR bojuje s nedostatkem zdravotních sester a s konkurencí německého zdravotnictví zejména v pohraničí.

Nárůst plateb za státní pojištěnce

"Současně bude sociální demokracie požadovat, aby se v příštím roce zvýšila platba za státní pojištěnce. Tím pádem bychom v systému zdravotního pojištění mohli mít dostatek prostředků na to, aby se tarifní platy sester a lékařů zvýšily o deset procent," řekl.

Požadavky na růst odvodů státu opakovaně zpochybnil ministr financí Andrej Babiš (ANO) s odkazem na "černé díry". Podle něj se ve zdravotnictví krade a žádné peníze zvenku se do něj přidávat nemají.

K výraznému navýšení plateb do zdravotnictví vyzývají vládu odbory, nemocnice, lékařská komora a pacienti. Sobotka už dříve uvedl, že nedostatek personálu ve zdravotnictví chce řešit i reformou systému vzdělávání lékařů a zdravotních sester.

V registru České lékařské komory je 41 700 činných lékařů, z nich přes 2300 pracuje v zahraničí. Nemocnice hledají prostřednictvím inzerátů tisícovku lékařů. Podle komory by nemocnice potřebovaly přijmout kolem 3000 lékařů, pokud by měly začít dodržovat zákoník práce a počty přesčasových hodin.

Nejvíce jsou finančními problémy a nedostatkem lékařů postiženy regionální nemocnice, ale týká se to i velkých pražských ústavů, říká Stanislav Fiala. | Video: Daniela Drtinová |  24:20

autor: ČTK | 9. 4. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama