"Na první pohled to vypadá, že Evropská komise stále nepochopila, že řešení nelegální migrace je zastavení ilegálních migrantů při jejich příchodu na evropskou půdu," řekl Babiš o návrhu migračního balíčku. Podle něj by se měla EU soustředit především na ochranu hranic. "Jižní státy dostaly historicky už miliardy eur na to, aby zastavily migraci," řekl.
Český premiér odmítl i návrh, podle kterého by země, které nechtějí přijmout migranty, musely na vlastní náklady zajistit repatriaci odmítnutých žadatelů o azyl. "Už podstata je nesmyslná, protože když my nebudeme přijímat migranty, tak je nemůžeme vracet," řekl.
Návrh komise nicméně nepočítá s tím, že by státy vracely nelegální migranty ze svého území, měly by zajistit repatriaci těch, kteří byli odmítnuti už v zemích na vnější hranici EU. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) ve středu uvedl, že je Česko připravené diskutovat o systému repatriací.
Babiš zdůraznil, že Česko je při řešení migračního problému solidární, protože přispívá finančně na jeho řešení a posílá také policisty do zemí, které se potýkají s velkým přílivem nelegálních migrantů.
Babiš: Dobré je, že návrh neobsahuje kvóty
"Pozitivní je, že tam nejsou ty kvóty, to je pro nás velice důležité. Stejně jako možnost jednotlivých členských států, aby solidárně podpořily (země v nouzi), ale aby si vybraly jak," prohlásil Babiš po jednání v sídle Evropské komise.
Český premiér hovořil se šéfkou unijní exekutivy Ursulou von der Leyenovou ve společnosti svých kolegů z Polska a Maďarska Mateusze Morawieckého a Viktora Orbána. Všechny tři země dlouhodobě odmítají přijímat uprchlíky a do předchozího systému povinných kvót se nezapojily, čímž podle soudu EU porušily své povinnosti. Babiš na jednání zastupoval i slovenského premiéra Igora Matoviče, který se schůzky nemůže účastnit kvůli návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.