Elektronická evidence se nemá vztahovat na e-shopy, výjimku navrhne Babiš koaličním partnerům

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 23. 11. 2016 13:47
Ministr financí a tvůrce elektronické evidence tržeb pár dnů před startem nové daňové povinnosti navrhne vyjít vstříc majitelům e-shopů. Na koaliční radě chce navrhnout, aby internetové obchody byly od EET osvobozeny. "Ano, vyjmutí e-shopů navrhnu," napsal Babiš Aktuálně.cz.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: DVTV

Praha – Majitelé e-shopů se mohou stát první skupinou podnikatelů, kteří přesvědčí ministra financí Andreje Babiše, že v jejich případě nemá elektronická evidence tržeb smysl. 

"Uvažuji o změně, že bychom vyňali z evidence e-shopy. Je tam asi 18 různých druhů plateb, jsou tam platební brány. Chci to projednat s koaličními partnery a navrhneme, aby e-shopy byly vyňaty," uvedl Babiš v rozhovoru pro zpravodajský server info.cz.

Jeho náměstkyně Alena Schillerová Aktuálně.cz řekla, že zatím žádný takový návrh není hotový. "Pracujeme na analýze, zdali by byl takový návrh schůdný. Měla by však být hotova velmi rychle," řekla Schillerová několik hodin před zmíněným jednáním koaliční rady.

Ministr financí však potvrdil, že už je rozhodnutý návrh koaliční radě předložit. "Ano, vyjmutí e-shopů navrhnu," napsal Babiš v SMS. 

Provozovatelé internetových obchodů zprávu pochopitelně přivítali, své začlenění mezi obchodníky, kteří musí ke každé platbě vydávat účtenku, dlouhodobě kritizovali.

"Návrh proto považujeme za příklon ke zdravému rozumu a pokus o částečný návrat k původnímu smyslu EET. Evidence tržeb byla prosazována s cílem zamezit jejich krácení. Nedává proto smysl, když se tímto nákladným mechanismem zatěžují obchodní aktivity, které jsou důsledně a průkazně evidovány už z podstaty svého fungování," uvedl Vlastimil Sojka, daňový poradce a jednatel společnosti KODAP.

Také daňový odborník ze společnosti Apogeo se domnívá, že by to byl krok správným směrem. Podle něj mnohdy obchodník ani nemůže vědět, jakou formu mělo předání peněz od zákazníka ke zprostředkovateli a tedy ani to, zda platba podléhá EET či ne.

"Podstatné ale je, že mezi obchodníkem a zprostředkovatelem je bezhotovostní převod, který režimu EET nepodléhá. Postup, kdy by takovéto platby měly být předmět EET, by neměl logiku, protože zákon je zaměřen na potírání daňových úniků, kdy obchodníci neevidují své tržby. U převodu na bankovní účet je krácení tržeb vyloučeno," dodal Žežulka. 

Podle obchodníků by stejně tak vedení finančního resortu mělo uvažovat u vyjmutí plateb bankovními kartami. O ničem takovém však zatím ministerstvo financí údajně neuvažuje. 

 

Právě se děje

Další zprávy