Praha - Povinná mlčenlivost daňových úředníků drží starosty měst a obcí v šachu: radní nemají šanci zjistit, kdo jim nezaplatil daň z nemovitosti. Radnice tak mnohdy s dlužníky nevědomky obchodují a samy jim za služby platí.
Po několika letech marných žádostí obcí o informace o neplatičích se teď chystá změna. Ministr financí Andrej Babiš nařídil šéfovi Generálního finančního ředitelství Martinu Janečkovi, aby připravil novelu zákona, která by mlčenlivost prolomila.
Detaily nového zákona promýšlejí Janečkovi lidé v těchto dnech. Řeší například, zda by obcím oznámili všechny dlužníky, nebo jen ty, kteří nezaplatili vyšší částky nad určitou hranici. Rozhodnout musí i o způsobu, jak obcím neplatiče nahlásí.
"Údaj bychom mohli dávat ve vazbě na katastrální číslo, ze kterého daň není zaplacena," popsal Janeček jednu z možných variant, která je však nyní obtížně technicky proveditelná. "Potřebovali bychom na přípravu nějaký čas," podotkl Janeček. Jak dlouho by to trvalo, ale neupřesnil.
Ty informace potřebujeme
Obce a města volají po prolomení mlčenlivosti berních úředníků marně několik let. A to i přes to, že daň z domů či půdy není klíčovým příjmem obcí a měst a tvoří jednotky procent.
"Ty informace potřebujeme proto, že bychom se rádi chovali jinak k seriózním společnostem, které své závazky plní, a jinak k těm, které daně neplatí," řekl někdejší dlouholetý primátor Kladna a bývalý předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek.
Pokud by město své dlužníky znalo, mohlo by je lépe trestat: například je odstřihnout od veřejných zakázek. Třeba v Kladně si zastupitelé odsouhlasili, že s dlužníky nebudou uzavírat žádné smlouvy. "Když ale nevíme, zda má konkrétní firma nebo živnostník vůči městu závazky v pořádku, je to těžké," dodal Jiránek.
Apel starosty má i akční motiv
Starosta jihomoravského Kyjova a Jiránkův nástupce v čele Svazu města a obcí František Lukl řekl, že prolomení mlčenlivosti je důležité i pro menší obce. "Tam, kde se všichni znají, má osobní apel starosty na neplatiče motiv nejen výchovný, ale i akční. Dneska jsou tito občané pod plachetkou anonymity," uvedl Lukl.
Daň z nemovitosti vybírá finanční úřad a všechny peníze pak posílá konkrétním obcím, které si výši daně samy stanovují.
Finanční úřad také jako jediný smí vymáhat nedoplatky. Obcím už ale neříká, kolik se celkem nevybralo a kdo konkrétně kolik dluží. Starostové tak nemají přehled o tom, kolik peněz by ještě mohli z daně z nemovitosti získat.
Obří podvod se zlatem
V rámci změkčení zákona o mlčenlivosti daňových úředníků chce ministr financí Andrej Babiš odtajňovat kromě neplatičů daně z nemovitosti i firmy, které dluží státu na nepřímých daních. "Chci zveřejňovat ty, kteří nás podvádějí a okrádají o DPH a spotřební daň," řekl ministr pro čtvrteční Hospodářské noviny.
Přimělo ho k tomu nedávné odhalení obřích řetězových podvodů s DPH při obchodech se zlatem a dalšími drahými kovy. To když mu finanční úředníci odmítli říct jména firem, které Česko a jeho obyvatele okradly o rekordních 4,5 miliardy korun.