Místopředsedkyně ANO Kleslová ukončí smlouvu s ČEZ ke konci září

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 9. 2015 22:59
Advokátní kancelář Radmily Kleslové pracovala pro ČEZ od roku 2000, spolupráce spočívala hlavně v monitoringu a analýze legislativy. Poté, co starostka Prahy 10 v posledních dnech čelila kritice kvůli střetu zájmů, se nakonec rozhodla požádat ČEZ o ukončení smlouvy k 30. září. Šéfovi hnutí Andreji Babišovi spolupráce Kleslové s ČEZ zpočátku nevadila, později ji ale vyzval k okamžitému ukončení smlouvy.
Radmila Kleslová.
Radmila Kleslová. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Místopředsedkyně hnutí ANO a starostka Prahy 10 Radmila Kleslová požádala společnost ČEZ o ukončení smlouvy se svou advokátní kanceláří v co nejbližší době. ČTK to ve středu oznámil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž, smlouva podle něj skončí ke 30. září.

Server Neovlivni.cz před týdnem napsal, že práce pro polostátní firmu Kleslové vynáší 100.000 korun měsíčně. Šéf ANO Andrej Babiš žádal okamžité ukončení smlouvy, Kleslová původně chtěla skončit až v závěru roku.

"Společnost ČEZ dnes obdržela od paní Kleslové žádost o ukončení dlouhodobé spolupráce s její advokátní kanceláří, a to v co nejbližším možném termínu. Žádost paní Kleslové je datována 4. září a dnes jsme se domluvili, že skončí na konci tohoto měsíce," sdělil mluvčí ČEZ. Advokátní kancelář Kleslové podle něj pracovala pro ČEZ od roku 2000. "Spolupráce spočívala zejména v monitoringu a analýze legislativy," doplnil.

Kleslová nejprve říkala, že spolupráci ukončí až k závěru roku, kdy měla smlouva vypršet. "Vůbec nechápu rozruch kolem mojí smlouvy. Všichni o ní 15 let vědí. Osobně nepovažuji za žádný střet zájmů, pokud politik je odborník a pracuje ve svém oboru," řekla před několika dny České televizi.

Na spolupráci političky se státní firmou upozornil člen dozorčí rady ČEZ a bývalý náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht. "Od představenstva jsme si vyžádali, aby nám vyčlenili veškeré materiály, které se této smlouvy týkají," řekl minulý týden ČTK po jednání rady její předseda Václav Pačes.

Opozice Kleslovou kritizovala za střet zájmů. Předseda ANO a ministr financí Babiš nejprve po zveřejnění informací o spolupráci Kleslové s ČEZ prohlásil, že nevidí důvod, aby záležitost se smlouvou řešil. "Je to otázka ČEZ. Pokud ČEZ ji potřebuje, tak ať ji má, pokud ji nepotřebuje, tak ať ji zruší," uvedl. Později Babiš Kleslovou vyzval, aby smlouvu ukončila okamžitě.

V rozhovoru pro Hospodářské noviny šéf ANO řekl, že mu jednání Kleslové vadí. Uvedl, že bylo proti principům hnutí, když Kleslová obnovovala smlouvy s ČEZ v době, kdy už kandidovala na místopředsedkyni ANO. "Paní Kleslová tam měla smlouvu od roku 2000, a když vstoupila do politiky, měla by ji okamžitě ukončit," prohlásil Babiš.

Kleslová ani představitelé ČEZ nepotvrdili informace médií o výši měsíčních odměn pro advokátní kancelář Kleslové. "To zjistíme z materiálů od představenstva. Není to tak, že by automaticky dostávala 100.000 po celou dobu, částky byly různé. Ale kolik to bylo, se teprve dozvíme," řekl minulý týden předseda dozorčí rady ČEZ Pačes. Mezi poslední témata, jimž se Kleslová věnovala, podle něj patřila například konzultace v souvislosti s přijetím nového energetického zákona.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Při střelbě na Jižním Městě zemřel muž, žena je vážně zraněná

Dva lidé byli ve středu časně ráno postřeleni v jednom z bytových domů na pražském Jižním Městě. Muž svým zraněním na místě podlehl, žena skončila v kritickém stavu v nemocnici. Případ vyšetřují kriminalisté.

Podle policie se střílelo před 05:00 v Ledvinově ulici. Muž utrpěl střelné zranění hlavy, žena měla zranění břicha. "Vzhledem k povaze případu nebudeme v současné době sdělovat další informace," řekla pražská policejní mluvčí Lucie Drábková.

před 1 hodinou

Nehoda u Slavkova zastavila provoz u Slavkova, jeden muž zemřel a tři jsou těžce zranění

Nehoda nákladního a osobního auta zastavila ráno u Slavkova u Brna provoz na hlavním tahu I/50 z Brna na Slovensko. Jeden muž zemřel, další tři jsou těžce zranění, řekla mluvčí záchranné služby Hedvika Kropáčková. Směrem z Brna se auta nedostanou, od Uherského Hradiště jezdí objížďkou přes Křenovice, řekl mluvčí policie David Chaloupka.

Nehoda se stala před 7:00. "Silnice je na výjezdu ven ze Slavkova ve směru na Brno uzavřená. Nehoda se stala hned za odbočkou na Křenovice," popsal mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák. Podle něj museli hasiči vyprostit z osobního auta tři lidi.

Záchranná služba na místo vyslala šest posádek včetně vrtulníku. Jeden muž při nehodě zemřel, podle mluvčí Kropáčkové ještě před příjezdem záchranářů. "Další tři pacienty jsme s těžkým poraněním převezli na urgentní příjmy brněnských nemocnic," uvedla Kropáčková.

Další zprávy