Daň z nemovitostí: Pozor na datovou schránku, hrozí pokuta

Jiří Hovorka Petr Kučera Jiří Hovorka, Petr Kučera
2. 2. 2015 14:15
Lidé bez datové schránky se mírného zpoždění bát nemusí, na přiznání mají v praxi čas ještě týden.
Foto: Aktuálně.cz

Praha – Kdo se loni stal novým vlastníkem nemovitosti, má dnes oficiálně poslední den na podání přiznání k dani z nemovitých věcí. Přiznání musí podat i lidé, u nichž se změnily "okolnosti rozhodné pro vyměření daně" – typicky jde o kolaudaci stavby, dobudování přístavby k rodinnému domu nebo třeba změnu rozlohy pozemku.

Pozor by si letos měli dát hlavně lidé, kteří mají zprovozněnou (aktivní) datovou schránku. Na ně se totiž od 1. ledna 2015 vztahuje nová povinnost podávat všechna daňová přiznání (i další povinná oznámení daňové správě, například o změně adresy) povinně elektronicky.

Uživatelům datové schránky, kteří podají přiznání sice včas, ale v klasické „papírové“ podobě, uloží finanční úřad pokutu. Ta činí jednotných 2000 korun a vznikne automaticky přímo ze zákona. Úřad tedy nemá možnost ji snížit nebo vůbec neuložit.

Paradoxně lépe na tom budou lidé, kteří daňové přiznání v termínu vůbec neodevzdají. Ti mají v praxi ještě nejméně týden čas. Pokuta ve výši 0,05 procenta z výše daně za každý den prodlení se totiž začíná počítat až šestý pracovní den po uplynutí lhůty pro podání, která letos vychází na 2. února.

"Pokuta za opožděné podání daňového přiznání se navíc nevyměřuje v případě, že její výše nepřesáhne 200 korun," dodává mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. Například u běžně velkého bytu, kde se daň z nemovitých věcí pohybuje kolem 1000 korun, by se na 200 korun pokuta vyšplhala až po více jak ročním zpoždění.

V praxi tedy pokuta není příliš vážnou hrozbou – pokud daňové přiznání třeba až po výzvě z finančního úřadu odevzdáte, většinou se jí obávat nemusíte. Jen ten, kdo by přiznání neodevzdal ani po výzvě, dostane pokutu v minimální výši 500 korun.

Daňové přiznání musí nyní podat nejen ti, kteří loni nově nabyli nemovitost. Povinnost se týká například i lidí, kteří loni prodali některou ze svých nemovitostí a stále mají ve vlastnictví další nemovitosti. Nové daňové přiznání se podává například i u přístaveb k rodinnému domu či k chalupě. V takových případech jde o dílčí daňové přiznání.

Naopak se daňové přiznání nepodává v případech, kdy se mění jen výše daně například kvůli rozhodnutí obce o zvýšení místního koeficientu.

Termín pro platbu samotné daně trvá letos až do 1. června. Kdo platí více jak pět tisíc korun, může částku rozpůlit a druhou polovinu zaplatit do konce listopadu. Finanční úřady budou na jaře (v dubnu a květnu) posílat složenky s aktuální výší daně z nemovitých věcí.

Přiznání k dani z nemovitých věcí se jako jediné podává dopředu. Nyní tedy končí termín pro přiznání za rok 2015. Kdo loni prodal nebo jinak převedl všechny své nemovitosti a nemá ve vlastnictví tedy už žádnou další, musí to finančnímu úřadu nahlásit v dopise či elektronicky, pokud má datovou schránku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Soud na Slovensku potrestal 14 lety vězení bývalého elitního prokurátora

Soud na Slovensku uznal bývalého šéfa elitní složky prokuratury Dušana Kováčika vinným z korupce a z dalších trestných činů. Za to mu vyměřil 14 let vězení a trest propadnutí majetku. Vůči tomuto rozhodnutí soudu první instance se lze odvolat.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který byl odsouzen, byť nepravomocně, po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlamentních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica.

Zdroj: ČTK
Další zprávy