Babiše naštval miliardový podvod se zlatem. Chce zákon, kterým odtajní daňové dlužníky

Petr Koděra Petr Koděra
17. 9. 2015 6:30
Ministr financí Andrej Babiš chce zavést novinku: zveřejňovat firmy, které šidí stát na DPH a spotřební dani. To dosud kvůli povinné mlčenlivosti finančních úředníků nejde. Babiš reaguje na čerstvou kauzu: rozzlobilo ho, že mu finanční úřad nesdělil jména společností, které podvedly stát o 4,5 miliardy korun při obchodech se zlatem a dalšími drahými kovy. O parametrech nového zákona se diskutuje právě v těchto dnech.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: ČTK

Praha - Ministr financí Andrej Babiš představil začátkem září velký úspěch daňařů: odhalení obřích řetězových podvodů s DPH při obchodech se zlatem a dalšími drahými kovy. Přesto se Babiš stačil i rozzlobit. To když mu finanční úředníci odmítli s odkazem na povinnou mlčenlivost říct jména firem, které Česko a jeho obyvatele okradly o rekordních 4,5 miliardy korun.

Ministr proto obratem nařídil šéfovi Generálního finančního ředitelství Martinu Janečkovi sepsat průlomový zákon, který napříště umožní daňové podvodníky i dlužníky nejen v podobných závažných případech okamžitě odtajnit.

Jak informují čtvrteční Hospodářské noviny, právě v těchto dnech řeší Janečkovi lidé pravidla nové normy. Tedy třeba kdo by seznam zveřejňoval, co přesně by firma musela provést, kolik peněz by musela státu dlužit a jak dlouho.

"Předpokládám, že o parametrech budeme mít jasno do několika dnů," řekl pro HN Babiš, který chce veřejně pranýřovat dlužníky se závazky na dvou nepřímých daních. "Osobně chci zveřejňovat ty, kteří nás podvádějí a okrádají o DPH a spotřební daň," dodal ministr.

Podle šéfa daňařů Martina Janečka je důležité, aby lidé znali dlužníky zejména v souvislosti s velkými kauzami, jakou je ta aktuální. Na karuselových podvodech s DPH se při mezinárodních obchodech se zlatem, stříbrem či platinou podílelo 120 firem, převážně řízených bílými koni, tedy nastrčenými vlastníky. Při řetězových obchodech, kdy si firmy vzájemně zboží přeprodávají, se postupně navyšovala DPH, ovšem firmy ji státu neodvedly. A jiné společnosti v řetězci ji naopak chtěly po státu vracet. Vznikla tak 4,5miliardová škoda, zachránit se podařilo zatím "jen" 160 milionů.

Za celou dokonale promyšlenou akcí přitom stály ve skutečnosti jen dvě firmy obchodující s drahými kovy. Právě jejich jména chtěl Babiš znát a zveřejnit je. "Ten případ je tak zásadní a fatální, že si veřejnost zaslouží bližší informace o tom, kdo za ním stojí," souhlasí Janeček.

Evidence tržeb i kontrola faktur

Boj proti miliardovým daňovým únikem je pro Andreje Babiše klíčové téma. Důležitou normu - elektronickou evidenci tržeb, která má do státní pokladny přinést ročně okolo deseti miliard - budou v pátek podruhé řešit poslanci. Babišův nápad se přitom nelíbí opozici, která chystá obstrukce.

Dalším stěžejním bodem pak jsou kontrolní hlášení neboli velká prověrka faktur. Od ledna začnou statisíce ­firem a podnikatelů, kteří platí DPH, povinně posílat státu detaily všech svých faktur. Pokud nebudou shodné, budou mít podnikatelé na jejich opravu či vysvětlení jen pět dnů.

Krátkou lhůtu zavedlo ministerstvo financí právě ve snaze omezit miliardové karuselové podvody s DPH. Problémem ale je, že stát tak opět přenáší další část zátěže při výběru daní na firmy. Některé z nich tvrdí, že jim vzrostou náklady v řádu desítek tisíc korun měsíčně.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Zeman chce ocenit policistu, který zasahoval ve Vejprtech

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který v neděli s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Andrejem Babišem. Uvedl to v pořadu Rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy