Praha - Je jich třináct, původ mají v různých zemích i kulturách a daly se před lety dohromady, aby pomohly změnit současnou planetu a život na ní k lepšímu.
Teď zástupkyně celosvětové rady Třinácti Babiček přiletěly do Prahy, aby se poslední červencovou sobotu roku 2010 v Betlémské kapli podělily o své vize budoucnosti a některá z doporučení, jak se jí dobrat.
Pražská návštěva
Mona Polacca: žije v Arizoně a je potomkem indiánských kmenů od řeky Colorado. Pracuje s mládeží z domorodých komunit, věnovala se léčbě alkoholismu a závislosti.
Flordemayo: mayská léčitelka z Nikaraguy. Je prezidentkou Konfederace domorodých amerických národů a vede Institut přírodní a tradiční medicíny.
Agnes B. Pilgrim: kultovní duchovní vůdkyně z kmene Talelmů-Sileců, žijícího na území státu Oregon. Je nejstarší z třinácti Babiček.
A zároveň představily na slavnostní premiéře dokumentární film "Pro příštích sedm generací".
Duchovní vůdkyně se spolu poprvé sešly na podzim roku 2004 na posvátné půdě amerického národa Irokézů.
Členky rady Třinácti babiček pocházejí z tak rozdílných končin, jako jsou Aljaška, africký Gabun, Tibet, Nepál nebo brazilský amazonský prales.
Ve svých komunitách jsou váženými autoritami, které dbají na šíření duchovních hodnot, opečovávají tradiční rituály.
Coby léčitelky zároveň drží tajemství přírodní medicíny a znalost posvátných rostlin a uchovávají databanku přírodních extraktů.
Před šesti lety je přivedla na jedno místa starost o osud Země a současné civilizace.
Jejich základní tezi - a sice, že se moderní člověk příliš vzdaluje základním hodnotám života na Zemi a ztrácí úctu k přírodě - následně podpořila řada významných osobností v čele s dalajlamou.
Své sympatie sdružení projevil i první český polistopadový prezident Václav Havel.
Příběh setkávání Babiček, které se od roku 2004 scházejí nejméně dvakrát ročně na různých místech světa, sleduje od počátku rovněž dvojice amerických filmařů.
Dokument Carole a Bruce Hartových z roku 2009 bude nyní poprvé k vidění i v České republice.