Autor chobotnice Jan Kaplický zemřel na selhání srdce

Michal Žák Kateřina Eliášová, Jitka Gráfová, Michal Žák
15. 1. 2009 10:47
Světoznámý architekt zřejmě podlehl infarktu
Jan Kaplický v Česku proslul návrhem nové budovy Národní knihovny.
Jan Kaplický v Česku proslul návrhem nové budovy Národní knihovny. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ve věku 71 let zemřel ve středu večer světoznámý architekt Jan Kaplický.

Zkolaboval nedaleko Vítězného náměstí v Praze. Kolemjdoucí se ho snažili resuscitovat, ale marně. Podle lékařů i rodiny jej zradilo srdce.

"Na ulici Československé armády zkolaboval ve večerních hodinách jednasedmdesátiletý muž," řekl deníku Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Jan Mikulecký, ale odmítl potvrdit, že šlo o architekta.

"Okolo jela hlídka městské policie, která se rovněž snažila muži pomoci, poté na místo přijela záchranná služba," dodal s tím, že podle prvních informací muž zemřel bez cizího zavinění.

Jan Kaplický zemřel ve stejný den, kdy se mu a ženě Elišce narodila dcera Johanka.

Future Systems
Autor fotografie: Future Systems

Future Systems

Jan Kaplický byl ústřední postavou architektonického studia Future Systems. Založil ho v roce 1979 společně s kolegou Davidem Nixonem. Během posledních třiceti let se podílelo na řadě význačných projektů po celém světě. Spolupracovalo mimo jiné i s americkým NASA.

V posledních letech se zde realizovaly například Media Centre na kriketovém stadionu Lord's v Londýně, futuristická stanice metra v Neapoli či již zmiňovaná Národní knihovna v Praze.

Ježek: Život mu zkrátili čeští trpaslíci

"Jsem fakt hodně smutnej. Jednasedmdesát let není zase tak vysoký věk, ale poslední dva roky pro něj byly hodně obtížné," reagoval na zprávu o architektově skonu bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek.

"Jde mi teď hlavou myšlenka, kdo mu ty dny ještě ukrátil, kdo k tomu přispěl. A docházím k závěru, že sada českých trpaslíků, po kterých nezbylo nic. Ti veřejně říkali, že Kaplický vlastně nic nepostavil a není zase tak světoznámý a dobrý," řekl deníku Aktuálně.cz.

"Tito trpaslíci mu z posledních dvou let udělali profesní peklo a to jim nemůžu v životě odpustit. Jedinou slušnou reakcí by bylo nechat vzniknout Kaplického knihovnu."

"Byl to nejtalentovanější člověk, kterého jsem kdy poznala," vzdala v České televizi svému kolegovi hold architektka Eva Jiřičná.

"Nemůžu zapomenout na náš poslední rozhovor, kdy mi telefonoval, že v pondělí večer letí do Prahy, protože se mu narodí očekávaná dcera. Měl z toho velkou radost," dodala.

Zpěvák a architekt Pavel Bobek označil Kaplického za svého nejlepšího přítele. "To, co se dělo s jeho vítězným návrhem pro Národní knihovnu, jak to bylo zatraceno a zpochybněno, že toto mu ubralo na životě. Hanba těm, kteří na něj kydali hnůj. A já se nebojím říct, že to byl i pan prezident," řekl ČTK.

Během noci reagoval i pražský primátor Pavel Bém, který patřil k hlavním odpůrcům Národní knihovny na Letné. "Mohu vyjádřit pouze hlubokou lítost a upřímnou soustrast rodině a příbuzným," napsal Aktuálně.cz v SMS zprávě.

Ve světě slavný, Čechům neznámý

Jan Kaplický v minulosti spolupracoval s řadou světových architektů, mezi jinými i s Richardem Rogersem či Normanem Fosterem.

Jeho práce získaly ve světě četná ocenění. Ačkoliv Čech, veřejnost v rodné zemi ho až donedávna příliš neznala - v roce 1968 totiž emigroval do Velké Británie.

Kaplického první významnou stavbou v Česku měla být nová budova Národní knihovny, kterou lidé později označovali jako chobotnici, ale i chrchel.

"Je to možná nejzávažnější okamžik v mém životě. Doufám, že se uzavřel kruh od doby, kdy mě v roce 1955 nevzali v Praze na techniku jako neuspokojivého žáka," prohlásil po oznámení výsledků mezinárodní soutěže, kterou v březnu 2007 vyhrál.

V následujících měsících už ale příliš důvodů k radosti neměl. Komora architektů nejprve zpochybnila průběh soutěže, prezident Václav Klaus pro změnu prohlásil, že se přiváže k bagru hloubícímu její základy na Letné, kde měla knihovna vyrůst. Návrh definitivně zavrhli koncem loňského roku pražští zastupitelé.

Kaplického nepodržel ani ministr kultury Václav Jehlička. Architekt "na oplátku" v říjnu odmítl převzít od jeho úřadu Státní cenu za architekturu.

"Považuji za nepřijatelné akceptovat cenu od úřadu, který mi brání se realizovat," napsal ministrovi už v červenci.

 

Právě se děje

Další zprávy