Czech architect Kaplický dies in Prague aged 71

CzechNews
15. 1. 2009 0:40
Last two years of his life were marked by struggle to see his design for National Library realised
Jan Kaplický
Jan Kaplický | Foto: Ondřej Besperát

Prague - Czech born architect Jan Kaplický died Tuesday night aged 71.

According to Czech press agency ČTK he collapsed in the street near Vítězné square in Prague. Medics from emergency service were not able to save his life. The Czech police did not immediately comfirm the identity of the deceased.

The world renowned architect died on the same day his wife Eliška gave birth to their daughter Johanka.

Jan Kaplický was an author of the design for the National Library's new building that was originally planned for Prague's Letná Park but later ran into the opposition of the city's leadership.

Among the most vocal critics were mayor of Prague Pavel Bém and Czech president Václav Klaus.

"Last two years of Jan Kaplický's life have been embittered by people who will have left no legacy.

Sadly, Jan Kaplický became yet another Czech cultural figure that was done in by Czech narrow-mindedness," National Library's former director Vlastimil Ježek said for Czech TV as his first reaction.

Kaplický won an international competition with his design, which became popularly known as the Blob or the Octopus. It would have been the architect's first design realised in his native city.

 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy