Auditoři poukázali na korupci ve Skansce. Firmu vedl Ťok

Domácí Domácí
Aktualizováno 17. 3. 2015 10:54
Česká pobočka švédské firmy podle auditorů podezřele vyvedla ze svého hospodaření nejméně sto milionů korun.
Ministr dopravy Dan Ťok
Ministr dopravy Dan Ťok | Foto: ČTK

Praha - Stavební společnost Skanska čelí podezření z korupčního skandálu. Vyplývá to alespoň z posudků švédských auditorů, kteří v roce 2011 zjistili, že česká pobočka podezřele vyvedla ze svého hospodaření nejméně sto milionů korun. Firmu tehdy vedl současný ministr dopravy Dan Ťok.

Podle Českého rozhlasu poslala Skanska peníze firmě Geosan, se kterou spolupracovala na zakázce na dostavbu silnice R7. Tyto peníze měly prý následně jít na úplatky.

Korupční podezření vyvolala překvapivá změna smlouvy mezi firmami. "Geosan za námi přišel a požádal, že se situace na trhu změnila, že by chtěl víc práce, že by chtěl větší procenta. Pro nás bylo důležitější začít pracovat než mít velkou hádku uvnitř konsorcia," vysvětlil rozhlasu současný ředitel české pobočky Skanska Roman Wieczorek důvod, proč firma dobrovolně změnila smlouvu.

Tím však pochybná transakce neskončila. Geosan získal více práce, ale místo aby začal stavět, najímá si obratem Skansku na výstavbu mostu na R7, jenže tentokrát už za mnohem méně peněz. Smlouva následně zaujala vnitřní auditory Skansky a začalo vyšetřování.

Dědictví z minulosti

Vzpomíná si na něj i tehdejší ředitel české buňky Skansky a současný ministr dopravy Dan Ťok. Když už má ale podivný postup spolupráce s firmou Geosan vysvětlit, dojde na výmluvy, že zakázku podědil.

"Skanska byla vedoucí konsorcia a část dělal Geosan. Otázka interního auditu byla, jestli to byla logická struktura, nebo ne a jestli to je standard, který chceme. My jsme řekli, že je to struktura, kterou jsme podědili z minulosti a kterou máme," řekl Ťok.

Co přesně má odkazem na dědictví z dřívějška na mysli, ale není jasné. "Byla tady jakási dohoda, proč to udělat takhle. Ale jak jsem vám říkal. Vy byste chtěli, abych vám odpověděl na věci, které jsem nerozhodoval," dodává.

Stížnost nepadla

Finanční ředitel celosvětové Skansky Petr Wallin transakci zprvu neuměl vysvětlit. Následně ale přišel s variantou, že Skanska ve skutečnosti musela zaplatit jakousi konzultační provizi. Mluvčí společnosti Edvard Lind po vydání článku podezření z korupce vyvrátil. "Je pravda, že proběhla vnitřní kontrola, ale nedospěli jsme k žádnému etickému pochybení," řekl Reuters.

Podle dvou zdrojů zevnitř Skansky byl ale závěr vnitřních auditorů jasný, jednalo se o korupční platbu. Vedení Skansky si v prosinci 2011 pozvalo Ťoka na kobereček. Jak jednání probíhalo, není jasné. Faktem je, že Ťok po něm zůstal v čele české pobočky Skanska a firma podezření z korupce nikomu nenahlásila.

 

Právě se děje

Další zprávy