Proč jsou české dálnice drahé? Staví je málo firem

Petr Holub
16. 6. 2009 7:10
Peníze od státu inkasují jen čtyři firmy
Kvůli nedostatku peněz je ohrožena i dostavba dálnice D47, která má už nyní zpoždění oproti původním plánům.
Kvůli nedostatku peněz je ohrožena i dostavba dálnice D47, která má už nyní zpoždění oproti původním plánům. | Foto: Petr Sznapka

Praha - Příliš mnoho rozestavěných dálnic a příliš málo firem, které je staví. Tak experti shrnují důvody, proč Česká republika nemá dost peněz na dopravní stavby.

„Požadavky ministerstva dopravy stále rostou a tak by peníze došly, i kdyby nepřišla krize. Ta všechno jen urychlila," říká Jiří Adámek, který má dopravní investice na starost na Nejvyšším kontrolním úřadě.

„Protože dálnice v Česku staví jen málo firem, vedlo by zvyšování dopravních investic jen k tomu, že se zvýší jejich ceny," doplňuje ho Aleš Michl z Raiffeisen Banky.

V režii gigantů

Předchozí vlády zahájily stavbu celkem 11 dálnic či rychlostních silnic a další tři se připravují. Jen za poslední tři roky tak bylo slíbeno na nové dálnice a rychlostní silnice 87 miliard korun (bez DPH a očekávaných vícenákladů).

Peníze si rozdělily čtyři stavební firmy: švédská Skanska, rakouský Strabag, francouzské Železniční a silniční stavitelství a tuzemský Metrostav.

„Protože žádná ze staveb nich není dokončena, mají investice jen omezený efekt pro ekonomiku a celou společnost," upozorňuje Adámek. 

Při větších zakázkách giganti zpravidla zakládají sdružení, do kterého přibírají menší regionální či specializované firmy. Není však výjimkou, že tyto menší firmy jsou součásti stejného podniku. Například SMP CZ, specializovaná na stavbu mostů, stejně jako severomoravská ODS-Dopravní stavby patří ke koncernu Vinci, jehož hlavním tuzemským představitelem je Železniční a silniční stavitelství.

Místo soutěže domluva

Při některých zakázkách se některé ze čtyř hlavních firem přímo domluví . Tři z nich si například rozdělily zakázku při soutěžích na karlovarskou rychlostní silnici R6 a jihočeskou D3.

Jiný přístup se stejným výsledkem zvolily na třech úsecích rychlostní silnice R7 směrem na Chomutov. Soutěže o různé úseky vyhrály jiné firma, konkrétně Strabag, Metrostav a Skanska. 

Nadvláda silné čtyřky byla v letech 2006-2009 při zakázkách přesahujících miliardu korun porušena jen ve dvou případech. Část ostravské dálnice D47 buduje slovenská společnost Inžinierske stavby a obchvat Moravských Budějovic jihlavská firma Colas CZ. Obě jsou součástí francouzského koncernu Colas, který se může stát pátým hráčem na českém trhu. Stal se například členem konsorcia pro jihočeskou dálnici.

V zásadě stejní hráči si přitom dělí také velké železniční zakázky.

Dálnice D47 může ještě dlouho zůstat rozestavěná. Podívejte se:

Konkurence snižuje ceny

Když je na trhu málo firem, roste riziko kartelových dohod, které zvyšují ceny zakázek. „Nemáme o tom ale žádné informace," brání se spekulacím kontrolor Adámek. Podle Jana Pavla z Vysoké školy ekonomické je ovšem mezi počtem zájemců o zakázku a její cenou nepřímá úměra.

„Každý další zájemce o stavbu sníží cenu zakázky v průměru o 4,4 procenta," napsal Jan Pavel ve studii pro Transparency International. Upozorňuje přitom, že zájemce odrazují zakázky, v nichž se nerozhoduje pouze podle nabízené ceny. Českou specialitou je pravidlo, že cena má při rozhodování o zakázce jen padesátiprocentní váhu.  „V takovém případě poklesne počet nabízejících v průměru o čtyři," upozornil Pavel.

Zakázky vypsané Ředitelstvím silnic a dálnic ukazují, že ještě při konkurenci čtyř firem mohou být všechny cenové nabídky vyšší, než je cena, kterou předpokládá zadavatel. Typickým příkladem je desetimiliardová zakázka na dálnici D3 v jižních Čechách, případně šestimiliardová pro R49 na Zlínsku.

Pokud je zájemců například šest, obvykle už nabídky klesnou pod cenu předpokládanou zadavatelem zakázky. To se ukázalo například při stavbě silnice R6 nebo obchvatu Moravských Budějovic. 


 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy