Praha - Armáda v uplynulých dvanácti letech vyplatila firmě Omnipol a společnostem s ní spojeným na zbrojních zakázkách přes deset miliard korun. Platby vzrostly zejména v éře Topolánkovy vlády, rekordní byly za ministryně Vlasty Parkanové a jejího nástupce Martina Bartáka.
Vyplývá to z nejnovější analýzy, kterou zpracoval aparát současného ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) a redakce Aktuálně.cz ji má k dispozici.
Firmy spojované se zbrojařem Richardem Hávou inkasovaly od státu miliardy korun coby prostředníci při nákupech zbraní pro armádu. Ministerstvo obrany nyní hodlá po dohodě s premiérem Petrem Nečasem změnit pravidla hry tak, aby jednotlivé transakce byly čistě v režii resortu.
Překupníky prosazuje Kalousek
Role překupníků, kterou před lety po dohodě s armádou oficiálně navrhlo ministerstvo průmyslu a obchodu, by měla definitivně skončit. I přes nesouhlasné hlasy lídra TOP O9 a Hávova přítele Miroslava Kalouska.
"Pro analýzu příjmů společnosti Omnipol jsme využili informace o fakturacích a projektech realizovaných se společnostmi Omnipol (staré IČO), Omnipol (nové IČO), Zenit a Poličské strojírny, které jsou s ní svázány personálně, organizačně a ekonomicky," stojí v dokumentu.
Zpráva nicméně neříká, jaké byly provize Omnipolu a "jeho" firem z jednotlivých obchodů. Tyto údaje totiž resort nemá k dispozici. Z výročních zpráv Omnipolu nicméně podle zjištění Aktuálně.cz vyplývá, že legální provize dosahovaly stamilionových částek.
Analýza role prostředníků bude součástí auditu zakázek, který ministerstvo obrany právě dokončuje. Ministr Vondra zatím odmítl dílčí zprávy komentovat.
"Ještě nemám k dispozici souhrnnou kontrolní zprávu. Jakmile se s ní seznámím, budu informovat. Do té doby se zdržuji komentáře," reagoval na otázky k platbám pro prostředníky ministr.
Zlaté časy za Topolánka
Z údajů ministerstva obrany vyplývá, že do roku 2005 vystavoval Omnipol a s ním spojené společnosti armádě faktury v rozmezí 160 až 450 milionů ročně. Před pěti lety, kdy nastoupila vláda Mirka Topolánka, se situace změnila: faktury se přehouply přes miliardu ročně.
Tak například v roce 2006 už to byla miliarda a půl, stejná částka i o rok později. Armáda tehdy nakoupila přes prostředníky například bezkontaktní zapalovače, náhradní díly pro vrtulníky Sokol, přenosný protiletadlový raketový komplet a platila i nákladné zničení nepotřebné munice.
Rekordní pak byly příjmy Omnipolu a "jeho" firem v roce 2009, kdy armáda nakoupila letouny CASA a Zenit pak resortu fakturoval opravy vrtulníků Sokol. Celkový účet: 3,1 miliardy korun.
O nákupech španělských transportních letounů CASA rozhodl odcházející Topolánkův kabinet v dubnu 2009, bez výběrového řízení a navzdory požadavkům armádních expertů. Ministryní tehdy byla Vlasta Parkanová (TOP 09), fakticky ale obchod sjednával její náměstek a pozdější nástupce Martin Barták.
Na žádost o rozhovor Barták, který je dnes náměstkem u ministra Kalouska, nereagoval.
Přísně tajné provize
Ani dokumenty ministerstva obrany ale nedávají odpověď na otázku, kolik prostředníci, jako je Omnipol, na armádních obchodech vydělávají.
Armádní experti tvrdí, že se provize liší zakázku od zakázky a bez dokladů ji lze jen odhadovat. V analýze pro ministra Vondru nicméně tvrdí, že například marži Omnipolu v případě překupu švédského PL systému RBS 70 odhadují na 60 až 100 procent původní ceny.
Společnost Omnipol se k dokumentům ministerstva obrany ani ke svým provizím zatím nijak nevyjádřila.Ve firemním sídle nebyl ve čtvrtek ani v pátek k zastižení nikdo, kdo by je komentoval.
V pátek odpoledne se nakonec ozval jeden z náměstků generálního ředitele Michala Hona a prohlásil: "Zašlete prosím otázky mailem, sejde se nad nimi představenstvo, které pak rozhodne, zda vám společnost odpoví."
Jak dodal, rozhodně to nebude přes víkend.
Něco nicméně napovídají výroční zprávy Omnipolu. Z nich vyplývá, že společnost uvádí za posledních pět let obchodní marži 840 milionů korun. Kolik z toho tvoří přímo obchody s ministerstvem obrany už ale ve zprávách uvedeno není.
Společnost Omnipol dnes oficiálně vlastní děti Richarda Hávy, on sám veřejně tvrdí, že už z tohoto byznysu vycouval.
"S firmou Omnipol nemám nic společného. S dotazy určenými firmě Omnipol se zásadně obracejte na její vedení," reagoval na otázky ohledně provizí Háva.