Praha - Plocha vojenských újezdů se v Česku zmenší o třetinu. Úplně vyklizeny budou Brdy, ostatní výcvikové prostory se zmenší. Vláda to odsouhlasila na svém středečním jednání.
"Musíme přizpůsobit počet a velikost vojenských újezdů reálným potřebám armády. Současně vrátíme odpovědnost za správu svých obcí tamním obyvatelům," řekl novinářům na ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).
Podle ministerstva obrany je změna v pojetí újezdů ekonomickou i politickou nutností. Obrana nebude muset udržovat a modernizovat výcvikové prostory v dosavadní rozloze, což jí ušetří peníze v napjatém rozpočtu.
Vláda se chce zároveň zasadit o zpřístupnění většiny lokalit a zpřísnění ochrany mnohdy unikátních přírodních lokalit ve výcvikových prostorech.
Využití? Jen několik dní v roce
Vojáci opustí asi 42 tisíc hektarů ze současných téměř 130 tisíc hektarů. Doposud újezdy zabíraly asi 1,7 procenta území Česka - vzhledem k tomu, že obvyklý průměr je zhruba půl procenta, neměly by se tyto změny výcviku vojáků nijak dotknout.
Například v Brdech nacvičovala armáda ostrou dělostřeleckou palbu podle Vondry jen ve třech až osmi dnech v roce.
Vzniknou nové obce?
Zákonná úprava redukce vojenských výcvikových prostorů má jednoznačně stanovit nové hranice újezdů. Vymezená území výcvikových prostorů mají být přiřazena k území přilehlých obcí, případně má zákon vyhlásit vznik nových obcí.
Právní úprava má také vyřešit majetkoprávní uspořádání vyčleněného území újezdu. Vyhlášení nových obcí povede například k odstranění současného problému, kdy obyvatelé sídel uvnitř újezdů nemohou volit své zastupitele. Vyřešit se mají i restituční nároky.
Letos v únoru by se měli obyvatelé újezdů v anketě vyjádřit k tomu, zda preferují vznik samostatných obcí nebo přičlenění k již existujícím obcím v okolí.
Nové znění zákonů upravujících existenci a hranice vojenských újezdů předloží resort obrany vládě a parlamentu v polovině roku 2013, vše by mělo být schváleno do poloviny roku 2014 tak, aby v roce 2015 mohl být celý proces ukončen.