Ušetřené minuty a těžší následky nehod, hodnotí experti stopadesátku na dálnicích

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
19. 7. 2023 14:45
Zvýšení maximální rychlosti na 150 kilometrů za hodinu na modernizovaných úsecích dálnic přinese jen malou časovou úsporu, zásadně ale sníží bezpečnost. Dopravní experti se v anketě Aktuálně.cz shodují, že právě takový bude efekt změny zákona o provozu na pozemních komunikacích. Novelu koncem června schválili poslanci. Vzrůst by mohla i spotřeba paliv nebo emise, které auta vypouštějí.
Foto: Jakub Stehlík

Igor Sirota, mluvčí Ústředního automotoklubu České republiky

Prvotní by měla být otázka bezpečnosti, nikoliv pohodlí, ušetřeného času a podobně. K tomu se dá jen dodat - v zemích s nejnižším počtem smrtelných nehod na světě, tedy ve skandinávských státech, je běžná maximální rychlost na dálnici na úrovni 100 km/h. Doporučení Evropské komise pro bezpečnost silničního provozu zní 110 km/h.

A jak je to s rychlostí vyšší než 130 km/h, kterou má například Německo na zhruba polovině svých dálnic? Testovali ji na úseku zcela nové dálnice na Slovensku nebo na úseku dálnice A1 v Rakousku. Závěr odborníků a ministerstev dopravy daných zemí zní jasně: Zamítnuto.

Co tedy přinese zvýšení rychlosti na několika úsecích českých dálnic? Ušetřené minuty a těžší následky nehod. Přitom platí, co je v první větě: Prvotní při takovém rozhodování by měla být otázka bezpečnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy