Analýza: Jmenovat Nečase premiérem by teď bylo zbrklé

Jan Lipold Jan Lipold
3. 6. 2010 13:40
Jak se snadno a rychle dopracovat k ústavní krizi.
"Pan prezident mě se zájmem vyslechl." Co jiného se taky dalo čekat.
"Pan prezident mě se zájmem vyslechl." Co jiného se taky dalo čekat. | Foto: Jan Langer

Médii povzbuzované očekávání, jestli Petr Nečas odejde z Hradu jako jmenovaný premiér, se nenaplnilo. Jak říkají fotbaloví komentátoři po neuznaném gólu: „Vzrušení bylo zbytečné".

Vytkněme stranou fakt, že Fischerova vláda ještě nepodala demisi, takže prezident nového premiéra nejspíš podle Ústavy ani jmenovat nemůže. Ale i kdyby si Václav Klaus vykládal Ústavu jinak a opravdu ustanovil Nečase předsedou vlády, bylo by to přinejmenším zbrklé a velmi překvapivé.

Copak sám Klaus ještě den po volbách neříkal, že TOP 09 a VV jsou nečitelné strany? A teď by měl z voleje jmenovat premiéra - zatím jen přislíbené - koalice, ve které „nečitelní" tvoří dvě třetiny?

Klaus vždycky zdůrazňoval, že příští vláda by se měla opírat o solidní parlamentní většinu. Ta ale zatím existuje jen na papíře, a to ještě napsaná hodně měkkou tužkou.

Katastrofické scenáře

Předně: Jednání o koalici ještě ani pořádně nezačala a členové trojspolku na každém brífinku zdůrazňují, že „nebyla řeč o personálních otázkách". Tudíž není dokonce ani jasné, že si „koalice v naději" vybrala za premiéra předáka ODS (který kromě toho ani není předsedou strany, zatím).

A co véčkaři, schválí premiéra?
A co véčkaři, schválí premiéra? | Foto: Ludvík Hradilek

Zkusme si představit: Co když se koalice dohodne, ale za cenu toho, že kabinet povede někdo jiný než Nečas? A co když se nedohodne vůbec? Co by si pak Nečas s premiérským dekretem v kapse počal? Šel by ho na Hrad vrátit? Nebo, aby učinil ústavě zadost, by přece jen nějakou vládu natruc složil, důvěru ve sněmovně by s ní nedostal, podal by demisi a někdy koncem léta by se šlo na druhý pokus?

A hlavně: Kdyby trojkoaliční jednání pod taktovkou designovaného premiéra Nečase zkrachovala, bylo by logické, aby vládu začala sestavovat sociální demokracie, vítěz voleb. Takže bychom mohli mít 1 premiéra v úřadě (Fischer), 1 premiéra v očekávání (Nečas) a 1 sestavovatele vlády, který ale premiérem není (zřejmě Bohuslav Sobotka). Uf.

Jmenováním Nečase před uzavřením koaliční dohody by to Klaus mohl jedině zkomplikovat. Nečasovi, politikům, ústavním právníkům, sám sobě. Jediné, co by tím dosáhl, by bylo upevnění Nečasovy pozice v ODS. Ta se ale zatím zdá i tak celkem pevná. Stejně tak při koaličních jednáních: o tom, jestli se ODS, TOP 09 a VV domluví na programu a křeslech, rozhodnou ústupky a kompromisy, ne Nečasův glejt s hradním razítkem.

Jiná věc je, jestli Klaus Nečase sestavením vlády „pověří". To je v podstatě jen prezidentské čestné slovo, které znamená: Když se dohodnete, tak vás, milý pověřenče, jmenuji předsedou vlády se vším všudy. To by byl nejrozumnější příští krok.

 

Právě se děje

Další zprávy