Praha - Útočnější Paroubek a bránící se Nečas - názor některých komentátorů na výkony lídrů dvou největších stran v televizních debatách, potvrdila data expertů z Masarykovy univerzity.
Ti se předvolebním duelům věnovali v dílčí analýze zahrnuté do Výzkumu volební kampaně 2010, na níž pracuje katedra politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.
Čísla politologů ale ukazují i to, že včerejší poslední debata poměr sil změnila.
"Závěrečná debata v České televizi byla výjimečná, protože se oba soupeři zaměřili na prezentaci vlastního programu," řekl vedoucí týmu Roman Chytilek.
V poslední debatě oba lídři věnovali popsáním vlastního programu shodně 53 procent času. Ve středeční rozhlasové debatě byl poměr 52 procent u Nečase a jen 22 procent u Paroubka. V rozhlase Paroubek svůj čas totiž věnoval hlavně útokům na soupeře - celých 56 procent.
Program versus útok
Celkové skóre ze tří předvolebních debat na Primě, Radiožurnálu a v České televizi je pak takové, že Petr Nečas 53 procent svého času vysvětloval program, 26 procent času útočil na soupeře, 13 procent prostoru mu zabrala obrana a 8 procent zbylo na hodnocení argumentů Jiřího Paroubka.
Jiří Paroubek věnoval téměř stejný čas představování programu (43 procent) a útokům na soupeře (42 procent), jen šest procent času potřeboval na vlastní obranu a zbylách 10 procent hodnotil argumenty soupeře.
Sázka na aféry
Oba kandidáti se podle analytiků lišili v tom, na co útočili.
"Jiří Paroubek nejčastěji atakoval stranu svého soupeře a její minulou politiku, Petr Nečas zase schopnost ČSSD řešit důležité problémy země," popsal Chytilek.
Zatvrzelí rivalové se naopak shodli v obecných východiscích. "Při svých vystoupeních ke konkrétním politickým tématům přikládali nejvyšší význam efektivitě a prevenci rizik plynoucích z hospodářské krize." Jiří Paroubek více zdůrazňoval prevenci rizik, zatímco Petr Nečas efektivitu.
Celkem výzkumníci v rámci analýzy sledovali 281 vyjádření politických lídrů.