Jičín, Pardubice - Okresní soudy čeká v nejbližších dnech další práce navíc zaviněná amnestií. Po zveřejnění několika případů, kdy byli vězni propuštěni na svobodu omylem, chce ministerstvo spravedlnosti překontrolovat všechny amnestované případy.
Kvůli velkému množství dokumentů může tento úkol některé soudy až paralyzovat, jak ukazuje situace na východě Čech.
"Pokyn jsem dostal v pátek ráno, není v něm sice uvedena žádná lhůta, ale je to v rámci všeobecné prověrky - museli bychom tak udělat celou amnestii znovu," stěžuje si předseda okresního soudu v Jičíně Aleš Výmola.
Nejsou kapacity
"Řešíme otázku, zda pokračovat v projednávání dalších případů v rámci amnestie, anebo jít kontrolovat ty, které máme hotové. Na obojí nemáme kapacity; nevím, jak rychle to půjde zvládnout," dodává.
Jičínský okresní soud, do jehož působnosti spadá mimo jiné i věznice ve Valdicích, by měl podle Výmoly znovu projít kolem šesti set spisů. Kromě velkého objemu práce komplikuje celou situaci další skutečnost - v souvislosti se samotným provedením amnestie totiž panuje stále mnoho nejasností ve výkladu některých jejích částí.
Nejasný výklad amnestie
"Kolem amnestie stále panuje mnoho nejasností, v některých případech budeme muset zřejmě počkat na rozhodnutí Nejvyššího soudu," říká Výmola.
Jedním z takových případů je například výklad článku tři (prominutí některých trestů nepřevyšujících dva roky); zásadní je však podle Výmoly také druhý článek týkající se zastavení trestních stíhání.
Klidnější je situace v Pardubicích.
"Udělal jsem kontrolu projednávaných případů už v průběhu ledna," říká místopředseda tamějšího okresního soudu Jan Šlosar.
Ani on, ani Výmola však zatím na žádná pochybení nenarazili. Doposud jediné známé případy pochybení tedy byly zaznamenány ve středních Čechách.
Pochybení? Důvodem byl časový tlak
"První z případů nemohl podle nás soudce rakovnického okresního soudu nijak ovlivnit. Amnestovaný byl totiž ještě před Vánoci odsouzen k jinému trestu a tento rozsudek nebyl v době projednávání tohoto případu zanesen do rejstříku trestů," vysvětluje celou situaci mluvčí středočeského krajského soudu Zuzana Steinerová.
Druhým případem je rozhodnutí soudce kladenského soudu, který pachateli prominul 509 dní zbývajících z dvouletého trestu, protože opomněl, že je tento člověk odsouzený za jinou trestnou činnost na pět let. Chybu přisuzuje Steinerová časovému tlaku a množství případů, které byli soudci nuceni řešit.
V rámci amnestie bylo z výkonu trestu propuštěno kolem 6 400 vězňů odsouzených původně k trestu odnětí svobody. Po jejich propuštění policie vyšetřovala kolem 340 případů (195 trestných činů a 145 přestupků), kterých se dopustili amnestovaní vězni.
Do vězení se ke konci ledna stačilo vrátit 78 amnestovaných.