Soud zastavil stíhání za tunel fondů Trend a Mercia

Domácí ČTK Domácí, ČTK
29. 1. 2013 12:55
Případ s více než miliardovou škodou je označován za jeden z největších tunelů v Česku
Krajský soud v Hradci Králové. Ilustrační foto.
Krajský soud v Hradci Králové. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Hradec Králové - Hradecký krajský soud zastavil na základě prezidentské amnestie stíhání osmi obžalovaných v kauze údajně vytunelovaných investičních fondů Trend a Mercia.

Uvedla to Česká televize (ČT). Mluvčí soudu Jana Kliková dopoledne řekla, že soud zatím nemůže rozhodnutí komentovat, protože dosud nebylo doručené stranám.

Případ Trend s více než miliardovou škodou je označován za jeden z největších případů tunelování v Česku.

ČT také uvedla, že Miroslav Hálek a jeden z dalších obžalovaných amnestii zřejmě nepřijmou a budou trvat na pokračování soudního líčení. Podle dřívějšího vyjádření žalobce byl právě Hálek hlavou celé skupiny.

Obžaloba vinila manažery z poškození fondů ve výši 1,4 miliardy korun. Policie začala případ řešit před 16 lety.

Hradecký soud loni v říjnu, při třetím projednávání případu, uložil dvěma bývalým manažerům fondů tříleté tresty a dvěma dvouleté tresty vězení.

Na dva roky do vězení měli podle nepravomocného rozsudku jít Hálek a Libor Páv. Tříletý trest vězení uložil soud Luďkovi Špriňarovi a Janu Cholastovi. Soud také rozhodl o tom, že odsouzení by měli v různé míře fondům nahradit škodu v částce přes 700 milionů korun.

Čtyři z osmi obžalovaných soud v říjnu obžaloby zprostil. Za nevinné označil Petra Šrejtra, Václava Diuse, Petra Koženého a Miroslava Vlastníka.

Zakladatelé figurují jako svědci

Tresty byly nižší než při dvou původních rozsudcích hradeckého soudu. Původní nejvyšší trest při prvním rozsudku v roce 2008 byl sedm let vězení a odsouzeno tehdy bylo deset lidí, jeden obžalovaný byl zproštěn.

Při druhém rozsudku v roce 2009 bylo odsouzeno osm lidí a dva obžalované soud zprostil.

Fond Trend založili v roce 1991 hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl, kteří v kauze figurují jako svědci.

V roce 1995 zakladatelé fond prodali společnosti Královéhradecká Brokerská zastupované Miroslavem Hálkem. Následně začaly být podle obžaloby prostředky fondu převáděny na konta jiných společností.

Součástí údajných machinací byly i akcie obchodního domu Kotva. V roce 2000 skončil Trend v konkurzu.

Uprchlík se vrátil před amnestií

Vlastník byl souzen jako uprchlý. Deník Insider před několika dny upozornil na to, že zhruba 14 dní před koncem roku 2013 se do Čech nečekaně vrátil Miroslav Vlastník, který je jedním z hlavních aktérů v celé kauze.

I když mu soud zakázal vycestovat do zahraničí, do vazby ho poté, co ho na pražském letišti zadržela policie, neposlal.

A na počátku letošního roku se Vlastník dozvěděl, že se na něj s největší pravděpodobností bude také vztahovat amnestie. Pokud by se z ciziny nevrátil, Klausův pardon by ho minul. 

Na útěku údajně pobýval v jihoamerickém Peru. Podle ČT se prý doba na útěku do délky trestního řízení Vlastníkovi nezapočítává, takže proti amnestii pro Vlastníka by se mohlo odvolat vrchní státní zastupitelství.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Cizinci, kteří v Praze brutálně napadli číšníka, si odsedí pět let ve vězení

Bratři Armin a Aräsh Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let vězení za loňské brutální napadení číšníka v centru Prahy. Pražský vrchní soud potvrdil, že muži spáchali těžké ublížení na zdraví, nikoliv pokus o vraždu, jak skutek kvalifikovala státní zástupkyně. Arminovi snížil odvolací senát trest o půl roku, Aräshovi výši původního trestu potvrdil. Součástí verdiktu je i desetileté vyhoštění obou bratrů z ČR.

Devětadvacetiletý Armin a o tři roky starší Aräsh přicestovali v dubnu 2018 do české metropole s dalšími přáteli na rozlučku se svobodou. Na zahrádce restaurace u obchodního centra Quadrio se skupina dostala do sporu s obsluhou, protože si do podniku přinesla vlastní alkohol a odmítala odejít. Z následné bitky vyšel nejhůře číšník, který přispěchal na pomoc manažerovi restaurace. Po útoku zůstal ležet v bezvědomí s komplikovanými zlomeninami lebky a s krvácením do mozku. Musel se podrobit několika operacím a zažádal si o invalidní důchod.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Policie v Londýně zakázala další protesty hnutí Extinction Rebellion

Londýnská policie zakázala další protesty členů ekologického hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) v britské metropoli. V prohlášení z pondělního večera podle BBC varovala, že kdo se demonstrací zúčastní od pondělních 22:00 SELČ, může být zatčen. Někteří aktivisté ale v úterý podle agentury Reuters v protestech pokračovali, jejich cílem se stalo sídlo ministerstva dopravy.

Jedna ze zakladatelek hnutí vyšplhala nad vchod do budovy na protest proti plánovanému projektu trati pro vysokorychlostní vlaky, který si podle kritiků vyžádá kácení lesů. Pak se snažila kladivem rozbít skleněnou výplň. Aktivistku nakonec sundal jeden z policistů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy