Středečního nástupu ve Slavnostní síni Národního památníku se účastnili příslušníci desáté strážní roty BAF (Bagram Air Field), kteří hlídali spojeneckou základnu Bagrám v provincii Parván, a sedmého týmu Scan Eagle, který se věnuje vzdušnému průzkumu a podpoře jednotek během patrolování.
Poslední příslušníci české strážní roty, tvořené především příslušníky 42. mechanizovaného praporu Svatováclavského z Tábora, se po půlroční misi vrátili do Česka začátkem listopadu.
Nástup zahájila minuta ticha na památku příslušníků roty, kteří v Afghánistánu zemřeli. Dekorování vojáků se účastnili ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník generálního štábu armády Aleš Opata. King předal in memoriam odznaky a medaile, které náleží padlým vojákům na základě výnosu amerického ministerstva obrany.
Metnar v závěrečném projevu řekl, že návrat vlasti je v případě jednotky zkalena ztrátami na životech. "Tragické události vyvolaly velký ohlas a podpora zcela přehlušila hlasy těch, kteří zpochybňují plnění spojeneckých závazků," uvedl. České odhodlání působit v misích nadále trvá a nic se na něm nemění, zdůraznil. "Nesmíme dopustit, aby oběť našich vojáků přišla nazmar, musíme v boji proti islámskému terorismu vytrvat," dodal.
Dnešní slavnostní nástup vojáků z 10. strážní roty po návratu z půlroční mise v Bagrámu byl plný emocí. Znovu smekám před všemi, kteří své působení v Afghánistánu zvládli poté, co po srpnovém sebevražedném útoku ztratili tři své kolegy. pic.twitter.com/x86lqxAhch
— metnarl (@metnarl) November 28, 2018
Opata řekl, že vojáci plnili při střežení základy mimořádně složitou práci. "Vy si přítele nevybíráte, přítel si vybírá vás," uvedl. Rota byla podle Opaty mimořádně vytížená a odvedla kus práce. "Díky vám i vašim kamarádům, kteří padli, mají tisíce příslušníků ze základny možnost vrátit se domů, to je vaše práce a tu práci jste odvedli dobře," řekl.
Příslušníci BAF byli oceněni medailemi Za službu v zahraničí, pětice vojáků převzala Záslužné kříže ministra obrany, 11 členů roty bylo oceněno armádním čestným odznakem Za zásluhy. Devět z vojáků je nově nositeli odznaku Za bojový kontakt. Vojáci převzali také ocenění americké armády Army Commendation Medal, Army Achievement Medal a Combat Infantry Badge.
Tři čeští vojáci, kteří zahynuli při srpnovém útoku sebevražedného atentátníka, patřili mezi příslušníky desáté strážní roty.
Metnar: Se smrtí Afghánce nemají Češi nic společného
Čtvrtou letošní českou obětí v Afghánistánu byl psovod Tomáš Procházka. Na základně Šinánd nepřežil útok afghánského vojáka, který začal střílet na vozidlo s Čechy.
V úterý deník The New York Times napsal, že jsou čeští a američtí vojáci vyšetřováni kvůli smrti afghánského vojáka Vahidulláha Chána, který byl ve vazbě kvůli obvinění ze zabití Procházky.
Metnar ve středu odmítl, že by se čeští vojáci v Afghánistánu na úmrtí vojáka podíleli. "Odmítám účast našich vojáků na tomto incidentu. Co se týče vyšetřování a jeho výsledků, na to se mě neptejte, protože je neznám," uvedl Metnar. Všechny události související s Procházkovým úmrtím se šetří, jak je to obvyklé, zdůraznili Metnar i náčelník generálního štábu armády Aleš Opata. "Nepochybuji, že naši vojáci postupovali v souladu s platnými zákony a regulemi," konstatoval Opata.