"Nadále budeme stát po boku našich spojenců v NATO a nadále budeme stát proti ruskému útoku na demokracii, suverenitu a mezinárodní řád založený na pravidlech," uvedl Austin. Pevný závazek bránit spojence je podle něj obzvlášť důležitý ve chvíli, kdy Rusko pokračuje ve své kruté a nevyprovokované válce proti Ukrajině. Ocenil hrdinský boj ukrajinského lidu a jeho vůli svobodně žít a rozhodovat o své budoucnosti.
Černochová označila Spojené státy za nejdůležitějšího spojence České republiky. Na USA podle ní stojí nejen obrana NATO, ale i řešení současné situace v Evropě. Řekla, že to Spojené státy dokládají masivní podporou Ukrajiny. "Chtěla bych poděkovat panu ministru Austinovi i občanům Spojených států, že jsou stále ochotni bránit tento svět, že jsou stále ochotni bránit Evropu," řekla. Česko je připraveno v tom USA podporovat, dodala. Proto masivně posiluje investice do obrany. Austinovi mimo jiné poděkovala za dar osmi starších vojenských vrtulníků.
Mluvili spolu také o situaci na Ukrajině. Černochová poznamenala, že Česko je jedním z pěti největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu. Slíbila, že pomoc na Ukrajinu bude z Česka proudit i nadále. Česko je také připraveno se zapojit do obnovy Ukrajiny nebo do opravy její vojenské techniky. Další schůzka Černochové a Austina je v plánu za dva týdny, kdy mají jednat dohodě o obranné spolupráci. Černochová chce smlouvu podepsat v Praze.
Odpoledne Černochová doprovodila Austina na Hrad, kde ocenila jednotu vrcholných představitelů Česka v otázce ruské agrese na Ukrajině. Zemanovi poděkovala, že se jeho politika ohledně války na Ukrajině shoduje s vládní. "Agresi odsoudil a jako vrchní velitel ozbrojených sil jednoznačně stojí za naší vládou a podporuje naši pozici," uvedla.
Dopoledne Austina před chrámem svatého Cyrila a Metoděje přivítala Černochová společně s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou, starostkou Prahy 2 Alexandrou Udženijí (ODS) nebo ředitelem Vojenského historického ústavu Alešem Knížkem. V jejich doprovodu si prohlédl prostory chrámu i kryptu, kde sedm československých výsadkářů v červnu před 80 lety zemřelo po boji s přesilou nacistů. Byli mezi nimi i útočníci na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Bývalý generál americké armády Austin není prvním cizím státníkem, který Národní památník hrdinů heydrichiády navštívil. Loni v srpnu například památku československých výsadkářů v Resslově ulici uctil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Do krypty zavítali také rakouský prezident Heinz Fischer, britský princ Charles a jeho manželka Camilla, řecký, bulharský a kyperský prezident nebo v roli ministra zahraničí pozdější britský premiér Boris Johnson.
Z Resslovy ulice by měl Austin zamířit na ministerstvo obrany, kde se opět setká s Černochovou. Po slavnostní uvítací ceremonii spolu budou jednat o válce na Ukrajině, bezpečnostní situaci v Evropě nebo česko-americké spolupráci. Probrat by měli i modernizaci české armády.