Steinmeier uctil u krypty v Praze památku výsadkářů, se Zemanem mluvil o Afghánistánu

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 8. 2021 18:29
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier u krypty pravoslavného kostela v Resslově ulici v Praze uctil památku československých výsadkářů, kteří padli v boji s nacisty po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Později se setkal s prezidentem Milošem Zemanem, mluvili spolu o česko-německých vztazích, situaci v Afghánistánu i zeleném plánu EU.
Frank-Walter Steinmeier při uctění památky parašutistů.
Frank-Walter Steinmeier při uctění památky parašutistů. | Foto: Jakub Plíhal

Německý prezident položením věnce uctil památku parašutistů, kteří v červnu 1942 zemřeli po boji s německou přesilou. Mezi padlými byli i Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří o tři týdny dříve úspěšně zaútočili na říšského protektora Reinharda Heydricha. V kostele a kryptě zemřeli také Adolf Opálka, Josef Valčík, Jan Hrubý, Josef Bublík a Jaroslav Švarc. Nejen jejich památku od roku 1995 připomíná přímo v cyrilometodějském chrámu umístěný Národní památník hrdinů heydrichiády.

V minulosti se do krypty vypravilo pouze několik prezidentů a významných představitelů cizích států. Památník navštívili rakouský prezident Heinz Fischer, britský princ Charles a jeho manželka Camilla, řecký, bulharský a kyperský prezident či nynější britský premiér Boris Johnson v roli ministra zahraničí. V roce 1995 na místě byl německý velvyslanec v Praze Rolf Hofstetter.

Prezidentská kolona dorazila k chrámu od Karlova náměstí kolem 10:20. V čele jely policejní motocykly a vozy s majáčky, silný provoz v Resslově ulici se na krátký čas omezil. Německý prezident u chrámu položil kytici, uvázanou z bílých a červených anturií a žlutých a světle červených mečíků. Poté se v doprovodu své manželky pozdravil s duchovními chrámu a vstoupil do krypty.

Zhruba po čtvrthodinové návštěvě německá delegace ještě vystoupala po schodišti k pomníku popravených odbojářů, spolupracovníků a příbuzných parašutistů, který je na podestě kostela. Tam zapálila svíci. Krátce před 11. hodinou se pak sedm policejních motocyklistů znovu rozjelo a kolona se dala do pohybu směrem k Hradu.

Od krypty na Hrad

Na Pražském hradě se německý prezident sešel se svým českým protějškem Milošem Zemanem, který mu za návštěvu pietního místa poděkoval. "Byl první německý politik, který do této krypty zavítal. Chápu to jako velmi symbolické gesto," uvedl.

Zeman řekl, že z návštěvy, která se dlouho odkládala kvůli pandemii covidu-19, je potěšen. "A jsem ještě potěšenější, jakým způsobem probíhá. V naprosto věcné a velmi přátelské atmosféře, kterou bych chtěl ocenit," uvedl. Vztahy Česka a Německa podle něj nikdy nebyly lepší. "Chtěl bych poděkovat SRN za její podporu v době covidové pandemie, a to i na úrovni jednotlivých spolkových zemí," doplnil.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier a český prezident Miloš Zeman.
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier a český prezident Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Debata se podle něj týkala situace v Afghánistánu, které ovládlo radikální islamistické hnutí Tálibán. "Naše názory jsou zde velice blízké. Na druhé straně jsme se dotkli Green Deal (Zelené dohody pro Evropu), tam bych řekl, že naše názory se poměrně liší," konstatoval. Hovořilo se podle něj i o dopravním spojení mezi Prahou a Mnichovem, ale také o regulaci Labe.

Steinmeier řekl, že na návštěvu se velmi těšil. "Velmi mi záleží na tom, když naše vztahy mohou být sotva lepší, aby bylo rostoucí přátelství rozvíjeno dál, přešlo na další generace," podotkl. Je podle něj mimořádné, kam se vztahy v posledních 30 letech podařilo posunout. "Naše přátelství má tak pevný základ, že se stalo nezávislým na politických konstelacích na té či oné straně," řekl v souvislosti s volbami v obou zemích.

Propojení obou zemí si připomněl cestou do Prahy, kam se vypravil vlakem. "Těžko existuje nějaké hlavní město takhle blízké Berlínu," řekl. Cestu proto využil i k rozhovoru s pendlery z obou stran. Chce se zasadit o to, aby se již kvůli epidemii covidu-19 neuzavíraly hranice. "Spolupráce přes hranice vede k výhodám na obou stranách, podporuje dobré sousedství a přátelství," míní. Podle něj by se v česko-německém příkladu mohly inspirovat i další unijní země.

Vystrčil: "Prezident prokázal velkou pokoru"

Německý prezident se poté setkal také s předsedy obou komor parlamentu - šéfem sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS). Ten ocenil, že Steinmeier je jedním z mála politiků, který je schopen spojovat i na evropské úrovni.

"Pan prezident prokázal velkou pokoru, velké pochopení a velkou vůli přispívat k vzájemné spolupráci a pochopení našich problémů jak z hlediska historie, tak z hlediska současnosti a budoucnosti," řekl Vystrčil po setkání. "Snaží se dosáhnout toho, abychom spolupracovali přirozeně, a nikoli na základě toho, že nám to někdo diktuje," dodal.

Vystrčil poukázal na to, že Česko vlivem svých zkušeností s komunismem nemá rádo stanovování příliš ambiciózních cílů. "Jsme velmi alergičtí na to, když si něco podobného vytyčuje Evropská unie a plánuje na desítky let dopředu věci, o kterých není zřejmé, zda je bude možné splnit," podotkl. Podle Vystrčila i Německo změny v energetické politice přizpůsobí jejím dopadům.

Čtvrteční program zakončí slavnostní recepce na německé ambasádě pro pozvané hosty. Prahu německý prezident opustí v pátek po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Cestou do Německa se zastaví v Ústí nad Labem, kde navštíví chystanou expozici o česko-německých vztazích. Poté z Ústí odjede vlakem zpět do Berlína.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy