První vrtulníky darované z USA by mohly přiletět do Česka do konce příštího roku

ČTK ČTK
19. 8. 2022 17:00
První vojenské vrtulníky, které české armádě darují Spojené státy, by mohly do Česka přiletět do konce příštího roku. Půjde o stroje, které jsou v současné době umístěny na Havaji. Oznámila to ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Do USA podle ní nyní zamíří čeští technici, kteří zjistí, co bude na strojích potřeba upravit. Náklady modernizace tak zatím nejsou jasné, dodala.
Vrtulník AH-1Z Viper.
Vrtulník AH-1Z Viper. | Foto: Wikimedia Commons/Gerry Metzler

Dohodu se Spojenými státy Černochová oznámila ve čtvrtek. Česko získá z USA osm vrtulníků, z toho šest bojových a dva transportní. Již dříve si česká armáda objednala od americké společnosti Bell 12 vrtulníků Viper a Venom za 14,6 miliardy korun. Armáda tak bude mít celkem 20 amerických strojů.

"Tyto vrtulníky by se měly teď nacházet na Havaji. Měly by být samozřejmě posouzeny z hlediska technických záležitostí, co bychom my chtěli do nich nainstalovat, co naopak tam nebudeme potřebovat pro to, aby plnily účel, který plnit mají v Česku," řekla.

Čeští technici podle ministryně nejprve ve Spojených státech zjistí, jaké úpravy je potřeba na strojích udělat a zda se tak stane v Česku, nebo ještě v USA. "Naším cílem je, aby potom dále byly opravované v LOM Praha," dodala. LOM Praha je státní podnik, který opravuje ruské vrtulníky Mi pro země NATO a EU.

Kdy budou americké vrtulníky do Česka dodány, bude jasné do půl roku. Některé z nich by ale měly být dodány do konce roku 2023. Podle Černochové z USA přiletí již používané, ale zcela provozuschopné stroje.

"Půjde o dar, zaplatíme pouze cenu opravy, přestavby dle našich požadavků, dopravu do Česka a další související náklady. Ty v tuto chvíli nejde přesně vyčíslit, ale oproti ceně za nové vrtulníky jde o nesrovnatelné částky," citoval ministryni web armády army.cz.

Armáda objednala 12 vrtulníků, sovětské vyřadí

Česko z USA kupuje osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bitevní AH-1Z Viper, vyrábí je firma Bell. První kusy by měla armáda do výzbroje dostat příští rok, ve výzbroji nahradí bitevní stroje Mi-35/24.

Cena zakázky je 14,6 miliardy korun bez DPH. Nákup stvrdil v listopadu 2019 tehdejší ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Odborníci poukazovali v minulosti na to, že pořízený počet strojů je nedostatečný a ministerstvo bude muset nakoupit další.

Ministerstvo obrany na svém webu uvedlo, že v současné době má armáda ve výzbroji osm bojových vrtulníků Mi-35/24V, které jí slouží od roku 2003. "Jedná se o morálně i fyzicky zastaralou techniku, kterou Sověti používali už během války v Afghánistánu v 80. letech 20. století," uvedl úřad.

Stroje armáda postupně vyřazuje. Podle ředitele sekce rozvoje sil ministerstva obrany Petra Čepelky mohou být vyřazované vrtulníky zdrojem náhradních dílů pro jiné stroje ruské výroby Mi-171Š. Další variantou je jejich odprodej.

Ministerstvo obrany v posledních týdnech oznámilo i další významné modernizační projekty. Ze Spojených států chce koupit stíhací letouny F-35, ze Švédska pak pořídí bojová vozidla CV-90. Oba nákupy budou stát desítky miliard korun.

Z Německa by měla česká armáda dále dostat 15 starších tanků Leopard 2A4 jako náhradu za techniku, kterou Česko darovalo Ukrajině. Obě země zároveň zahájí jednání o nákupu dalších až 50 nejmodernějších tanků Leopard verze 2A7+ různých modifikací. Černochová v pátek řekla, že první starší leopardy by mohly do Česka přijít v příštím roce. Příští týden by mělo být jasno, kdy bude uzavřena příslušná smlouva.

VIDEO: Americké stíhačky by nás stály až 280 miliard, říká analytik Vojáček

Samotným nákupem všechno placení začíná, v Čáslavi by musela vzniknout nová vzletová i přistávací dráha i zabezpečovací systémy, říká analytik. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Při požáru v restauraci na severovýchodě Číny zemřelo 17 lidí

Při požáru v restauraci ve městě Čchang-čchun na severovýchodě Číny zemřelo nejméně 17 lidí, tři další jsou zranění. V prohlášení zveřejněném na sociální síti Weibo o tom informovaly místní úřady. Příčina požáru se vyšetřuje, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy