Aktivisté obsadili rypadlo Lomu Vršany, protestují proti prodeji elektrárny Počerady

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 10. 2019 12:15
Rypadlo hnědouhelného Lomu Vršany na Mostecku obsadili v úterý ráno aktivisté. Protestují proti tomu, že ČEZ zamýšlí prodat elektrárnu Počerady společnosti Se.ven Energy finančníka Pavla Tykače. Na místě je policie, podle ní aktivisté přes výzvy odmítají slézt a hrozí jim pokuta.
Skupina aktivistů obsadila rypadlo v hnědouhelném dole Vršany.
Skupina aktivistů obsadila rypadlo v hnědouhelném dole Vršany. | Foto: skupina Limity jsme my

Osm lidí proniklo na skrývkový bagr na Slatinické výsypce. Bagr byl v tu dobu mimo provoz, řekla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí skupiny Se.ven Energy, které lom patří.

Podle prohlášení protestujících jde o autonomní skupinu lidí, kteří nechtějí pasivně přihlížet tomu, "jak hrstka jedinců bezostyšně vykořisťuje naši planetu, ohrožuje budoucnost lidstva a jeho celkovou existenci, a to jen pro svůj zisk". "Jasně říkáme ne prodeji Počerad, ne výjimce pro Chvaletice. Je potřeba obě elektrárny bezodkladně zavřít a s nimi i Lom Vršany," uvádějí v manifestu.

Elektrárna Počerady je mezi Louny a Mostem a svým instalovaným výkonem 5× 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi. V roce 2013 uzavřela Vršanská uhelná z dnešní skupiny Sev.en Energy s ČEZ smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady na 50 let a součástí byly i dvě opce na prodej elektrárny.

První opci mohl ČEZ na základě smlouvy využít v roce 2015. Tehdy ji nevyužil a elektrárna zůstala jeho majetkem. O druhé opci na prodej k roku 2024 musí ČEZ rozhodnout do konce letošního roku.

Do skupiny Se.ven Energy nyní patří hnědouhelná elektrárna Chvaletice, kterou dříve ČEZ také vlastnil. Žádosti elektrárny o výjimku na budoucí evropské limity emisí rtuti a oxidů dusíku vyhověl v létě Pardubický kraj. Úřad ale stanovil omezující podmínky. Rozhodnutí zatím nenabylo právní moci. Elektrárna uvedla, že k dosažení nově požadovaných limitů by byla nutná další investice 1,4 miliardy korun.

Jedna z aktivistek, která nechtěla být jmenována, řekla Českému rozhlasu, že je na místě osm lidí. Důvodem protestu je nesouhlas s nečinností a protiaktivními kroky v klimatické krizi. "Pardubický kraj schválil výjimku pro elektrárnu Chvaletice, za pár dní by mělo vyjít potvrzení této výjimky a my jsme chtěli udělat tlak, aby se to nestalo," řekla.

Podle organizace Arnika zvýšila loni chvaletická elektrárna emise rakovinotvorných látek, skleníkových plynů a rtuti, zaznamenala nejvyšší nárůst škodlivin ze sledovaných firem. Tykačova firma uvedla, že díky modernizaci snižuje emise znečišťujících látek. Loni ale vyrobila rekordní množství elektřiny, a tak se celkové množství některých látek zvýšilo.

Nejvíce skleníkových plynů vypustily do ovzduší podle žebříčku elektrárny ČEZ - Počerady, Prunéřov a Tušimice. Patří totiž mezi největší výrobní provozy v republice.

Skupinka mladých lidí je součástí českého klimatického hnutí. "Akce, které probíhají v rámci českého klimatického hnutí podporujeme, ale podle nás je situace opravdu vážná, a myslíme si, že se o tom pouze mluví. Tak jsme chtěli touto formou dát najevo, že situace je opravdu vážná. Vylezli jsme nahoru, aby náš hlas byl opravdu slyšet," řekla jedna z dívek.

Ve skupině jsou podle ní studenti i pracující. Jsou si vědomi postihu, který je čeká. "Ta situace je podle nás natolik vážná a strašně dlouho o tom slyšíme jen mluvit a nic se neděje, že jsme se po zvážení všech rizik rozhodli pro toto řešení," řekla. Zatím neví, jak budou postupovat, pokud na jejich podmínky nikdo nepřistoupí.

Podle mluvčí Se.ven Energy obsadili protestující kolesové rypadlo K800 vysoké 31 metrů a dlouhé 75 metrů. "Událost jsme nahlásili Obvodnímu báňskému úřadu i Policii ČR, kterým při dalším postupu poskytneme maximální součinnost. V těchto případech je pro nás vždy nejvyšší prioritou bezpečnost a zdraví všech, kteří se v daném prostoru pohybují," dodala Sáričková Benešová.

Policie přijala hlášení o protestu kolem 6. hodiny. "Na místě jsou mostečtí policisté a policisté speciální pořádkové jednotky. Policie opakovaně vyzvala účastníky této akce, aby opustila těžební stroj," řekla mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Účastníci ale na vyzvání nereagují. Jejich požadavkem prý je, aby s nimi udělala rozhovor Česká televize. Aktivisty policie sundávat z bagru nebude, protože je to nebezpečné. Místo zajistila, aby zabránila v přístupu dalším lidem.

 

Právě se děje

Další zprávy