Firmy loni vypustily výrazně víc jedů. Nejhorší jsou uhelné elektrárny a Spolana

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 10. 2019 13:45
Chvaletická hnědouhelná elektrárna loni vypustila výrazně více rakovinotvorných látek, skleníkových plynů a jedovaté rtuti. Podle ekologické organizace Arnika tak elektrárna loni zaznamenala nejvyšší nárůst škodlivin ze sledovaných firem. Co do množství vypouštěných jedovatých látek je popáté největším znečišťovatelem neratovická chemička Spolana. Celkově se situace v Česku zhoršila, uvádí Arnika.
Elektrárna Chvaletice meziročně zvýšila emise rakovinotvorného arzénu, toxické rtuti i skleníkových plynů.
Elektrárna Chvaletice meziročně zvýšila emise rakovinotvorného arzénu, toxické rtuti i skleníkových plynů. | Foto: ČEZ

Elektrárna Chvaletice podle Arniky meziročně radikálně zvýšila emise rakovinotvorného arzénu, toxické rtuti i skleníkových plynů. Vypustila o milion tun více oxidu uhličitého a téměř o tunu více arsenu, což je skoro dvojnásobek předchozího množství. 

Společnost Sev.en EC, které patří elektrárna ve Chvaleticích, uvedla, že díky modernizaci snižuje emise znečišťujících látek. Protože ale loni vyrobila rekordní množství elektřiny, celkové množství některých látek se zvýšilo.

"Byť čísla zveřejněná Arnikou vypadají hrůzostrašně, u žádné z látek nepřekračujeme imisní limity. Nejvyšší výroba v historii se musela někde projevit," řekl mediální zástupce společnosti Petr Dušek. Podle něj není kritika ekologů bez doplňujících informací na místě. "To je jako kdyby nás chválili, že jsme v odstávce," dodal.

Spolana znečišťuje méně, stále však vede

Spolana Neratovice loni vypustila skoro o tři tuny méně látek poškozujících plodnost a o více než dvě tuny méně rakovinotvorného vinylchloridu. Přes klesající trend ale stále vypouští nejvíc rakovinotvorných či potenciálně rakovinotvorných látek i mutagenních látek.

Areál Spolany Neratovice.
Areál Spolany Neratovice. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Výroba plastů a hnojiv podléhá přísné kontrole a splňuje veškeré normy a emisní limity. Do modernizace závodu a ochrany životního prostředí každoročně investujeme desítky milionů korun a objem emitovaných látek se nám daří průběžně snižovat. Postavení v žebříčku odráží fakt, že jsme v tuzemsku jediným výrobcem kaprolaktamu," napsal mluvčí skupiny Unipetrol Pavel Kaidl. Spolana je součástí Unipetrolu. Upozornil také, že předloni společnost ukončila výrobu chlóru pomocí amalgámové elektrolýzy.

Letos Spolana zprovozní nový plynový energetický blok, kterým bude nahrazen stávající hnědouhelný. Tím podle Kaidla klesnou emise oxidu siřičitého o 99 procent, prachu a oxidů dusíku o 90 procent a oxidu uhelnatého o 60 procent.

Nejvíc skleníkových plynů vypustily uhelné elektrárny

Elektrárny energetické společnosti ČEZ - Počerady, Prunéřov a Tušimice - stejně jako loni vypustily do ovzduší nejvíce skleníkových plynů. Počerady a Prunéřov jsou také první ve vypouštěné rtuti do ovzduší, vody a půdy, třetí je teplárna Energetika Třinec. Emise toxické rtuti se podle Arniky celkově velmi zvýšily.

Situace napříč Českem se zhoršila, uvedla dále Arnika. Průmyslové zdroje celkově vypustily více látek rakovinotvorných, reprotoxických, mutagenních a narušujících fungování hormonální soustavy. Například Siemens Mohelnice a Aco Industries Tábor vypustily více styrenu, Unipetrol RPA Litvínov a DEZA Valašské Meziříčí zase zvýšily emise benzenu.

Arnika sestavuje žebříčky 15 let, vychází z veřejně dostupných údajů v Integrovaném registru znečišťování, který vede ministerstvo životního prostředí. Provozy ze zákona hlásí úniky a přenosy nebezpečných látek samy. Loni data poskytlo 1330 provozů, o dva méně než předloni.

Žebříček největších znečišťovatelů za rok 2018:

Provozy vypouštějící nejvíce rakovinotvorných, pravděpodobně či potenciálně rakovinotvorných látek:

Pořadí Firma Provozovna Lokalita Kraj Množství látek v kg Trend
1. Spolana Spolana Neratovice Neratovice Středočeský 34 060
2. PETER - GFK  Kocbeře Kocbeře Královéhradecký 8691
3. PETER - GFK Trhový Štěpánov Trhový Štěpánov Středočeský 8466 ~

Provozy vypouštějící nejvíce rakovinotvorných látek do ovzduší, vody a půdy:

Pořadí Firma Provozovna Lokalita Kraj Množství látek v kg Trend
1. Spolana Spolana Neratovice Neratovice Středočeský 33 874
2. Kronospan CR Kronospan CR Jihlava Vysočina 7285
3. Kronospan OSB Kronospan OSB Jihlava Vysočina 6981
9. Sev.en EC Elektrárna Chvaletice Chvaletice Pardubický 1941

Provozy vypouštějící nejvíce mutagenních látek do ovzduší, vody a půdy:

Pořadí Firma Provozovna Lokalita Kraj Množství látek v kg Trend
1. Spolana Spolana Neratovice Neratovice Středočeský 34 071
2. Kronospan CR Kronospan CR Jihlava Vysočina 7285
3. Kronospan OSB Kronospan OSB Jihlava Vysočina 6981

Provozy vypouštějící nejvíce skleníkových plynů (oxidu uhličitého, oxidu dusného, metanu):

Pořadí Firma Provozovna Lokalita Kraj Množství látek v tunách Trend
1. Elektrárna Počerady Elektrárna Počerady Volevčice Ústecký 5 517 138
2. ČEZ Elektrárny Prunéřov Kadaň Ústecký 4 538 391
3. ČEZ Elektrárny Tušimice Kadaň Ústecký 4 418 173
4. Sev.en EC Elektrárna Chvaletice Chvaletice Pardubický 4 360 765

Provozy vypouštějící v emisích nejvíce rtuti a jejích sloučenin do ovzduší, vody a půdy:

Pořadí Firma Provozovna Lokalita Kraj Množství látek v kg Trend
1. Elektrárna Počerady Elektrárna Počerady Volevčice Ústecký 229,30
2. ČEZ Elektrárny Prunéřov Kadaň Ústecký 224,25
3. Energetika Třinec Provozy Teplárny a Tepelná energetika Třinec Moravskoslezský 205,35
4. Sev.en EC Elektrárna Chvaletice Chvaletice Pardubický 145,05

Zdroj: Žebříček znečišťovatelů spolku Arnika

 

Právě se děje

před 14 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy