Beroun - Kdo šatí a živí migranty? Jaké procento znásilněných žen je pro vás ještě únosné? Nepříjemným dotazům místních čelil v Berouně ministr vnitra Milan Chovanec.
Ten vyrazil na turné po středních Čechách a pomocí oranžových plakátků vylepených na nástěnkách po městě sezval do jednoho z berounských hotelů občany na diskusi o migraci. Třebaže, jak sám zdůraznil, jsou nyní v zemi jen desítky uprchlíků.
Lidé v sále dávali najevo svůj strach z migrační vlny. "Pane ministře, nejednejte s námi jako s hnojem, ale jako s lidmi. Nás se to dotkne, pokud tady budou uprchlíci," zazní v sále s několika desítkami lidí.
Pan ministr visí v Berouně v dobré společnosti. Poslal kolega @RBartonek pic.twitter.com/iQlpF7j85s
— Lukáš Řízek Werner (@rizek244) March 7, 2016
Řada přítomných si na Chovancovi vylila svůj hněv na vládní politiku. "Když jste sem dobrovolně vzali uprchlíky, tak se chci zeptat, jaké procento znásilněných a zavražděných žen je pro vás únosné?" ptá se někdo z publika.
"Pro mě je míra znásilnění a obtěžování českých žen na úrovni nula procent," odpovídá Chovanec a vysvětluje, že v České republice je v současnosti pouhých 70 migrantů (a to křesťanů), z toho v Bělé pod Bezdězem ve středních Čechách devět. Česko se sice zavázalo přijmout dobrovolně 1600 migrantů, z těch ale zatím nepřišel ani jediný.
Není tady buňka al-Káidy?
"My si na své území nikoho neprověřeného nepustíme," snaží se ministr přesvědčit přítomné. "Já chci vědět, kdo se mně tady pohybuje, jestli tady nemáme vznikající buňku al-Káidy, která za půl roku, za dva udělá teroristický útok, protože dostane pokyn přes Facebook někde z pouště. To my nechceme," prohlašuje Chovanec, a podle tónu dotazů se zdá, že se lidé přeci jen mírní.
Přesto je evidentní, že strach z běženců je u většiny přítomný. Starší žena chce vědět, kdo migranty šatí a vybavuje na cestu do Evropy. "Mám dotaz, který se týká naší krásné zemičky. Když vidíme migranty, jak přijdou do Evropy, tak jsou oblečení, jsou v bundách, vezou si sebou bágl, a to nás, malé lidi, strašně zaráží. Kdo je živí, aby ze svých zemí odešli, kdo do nich investuje?" zajímá ji.
Ministr má opět rychle po ruce odpověď. Pouští se do podrobného vysvětlování, kolik kde je na cestách migrantů a kolik jich ještě čeká v Sýrii. "Cesta do Evropy pro ně znamená náklady na osobu dva a půl až čtyři tisíce eur, za toto vás zločinecké skupiny dovezou až do Řecka nebo třeba Německa. To znamená, že do Evropy většinou odcházejí lidé, kteří na to mají," říká a přidává osobní zážitek, jak potkal Syřana, který prodal pod cenou dům, aby mohl přijít do Evropy.
Kvóty = cesta do pekel
Diskuse pokračuje. Ministr vnitra ze všeho nejvíce kritizuje Řecko za to, že není schopné zastavit a zaregistrovat migranty, a stěžuje si také na Evropu, že zatím nebyla schopná migrační vlnu zvládnout. "Systém kvót je nefunkční. Celý rok jsme říkali v Rakousku, Německu i jinde, že je to cesta do pekel," podotýká.
Když po hodině a půl debata končí, Chovanec všem děkuje a ujišťuje, že lidé pro něj žádný hnůj nejsou. "Proto jsem tady, proto mě zajímají vaše názory. Řídit ministerstvo ze slonovinové věže nejde, bez styku s lidmi je z vás loutka obestavěná úředníky, kteří vám říkají, jak to děláte dobře," loučí se a slyší potlesk.
Za pár hodin bude o migrantech opět hovořit, tentokrát na česko-slovenské hranici, kde na úterý nařídil cvičení nazvané Vlna. Má policii připravit na případ, že by se běženci dostali přes Rakousko právě do České republiky.
Souvislost takových cvičení či besed s volbami odmítá, byť jej do Berouna doprovází hejtman Středočeského kraje Miloš Petera, který se letos v říjnu bude snažit svůj post obhájit. "Středočeský kraj zajímá, jaká bude bezpečnost občanů v našem kraji," tvrdí Petera a oznamuje, že bezpečnostní cvičení chce uskutečnit také ve svém kraji.