Agentura pro začleňování otevře nové pobočky v Ostravě, Ústí nad Labem a Praze

ČTK ČTK
10. 11. 2015 15:16
Vládní agentura pro sociální začleňování se chystá od ledna otevřít svá centra ve třech regionech, a to v Ostravě, Ústí nad Labem a v Praze. Nová centra budou plně obsazena konzultanty a odbornými pracovníky, kteří se zaměřují na oddlužení, sociální pomoc a další oblasti. Kolik lidí by mělo ve střediscích působit, v tuto chvíli není jasné. Takzvaných vyloučených lokalit v Česku přibývá. Za posledních devět let se počet těchto míst podle analýzy, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo práce, zdvojnásobil ze 300 na 600.
Vyloučené lokality
Vyloučené lokality | Foto: Jan Langer

Praha - Vládní agentura pro sociální začleňování se chystá od ledna otevřít svá centra ve třech regionech. Pobočky by měly fungovat v Ostravě, Ústí nad Labem a v Praze.

Na konferenci o činnosti agentury to řekl její ředitel Radek Jiránek. Do sociálního začleňování v Česku by mohlo v příštích letech plynout kolem deseti miliard korun z EU. Rozdělit si je má sedm desítek měst a obcí. Agentura bude jejich projekty koordinovat.

"Tři centra budou od ledna v Ústí nad Labem, Ostravě a Praze. Budou plně obsazena konzultanty a odbornými pracovníky, kteří se zaměřují na oddlužení, sociální pomoc a další oblasti," uvedl Jiránek. Kolik lidí by mělo ve střediscích působit, ale neupřesnil.

Vládní agentura začala fungovat v březnu 2008. Je jedním z odborů úřadu vlády. Spadá pod ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Spolupracuje s městy a obcemi, v nichž jsou ghetta. Poradci agentury mají přispět k navázání kontaktů mezi radnicí, policií, školami či neziskovými organizacemi, které se pak společně snaží situaci zlepšit.

Odvolání minulého šéfa způsobilo otřes

Letos na jaře agentura zažila velký otřes. Protesty v ní propukly po odvolání jejího tehdejšího šéfa Martina Šimáčka. Třetina ze sedmi desítek zaměstnanců pak odešla. Spolupráci po jarní krizi ukončilo třeba 12 lokálních konzultantů z měst a obcí.

Takzvaných vyloučených lokalit v Česku přibývá. Za posledních devět let se počet těchto chudinských míst podle analýzy, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo práce, zdvojnásobil ze 300 na 600. Tato ghetta jsou ve 297 městech a obcích, žije v nich až 115 tisíc lidí. V roce 2006 to bylo 80 tisíc osob.

Agentura spolupracuje s vybranými místy tři roky. Nyní je ve 36 obcích a městech. Dienstbier před nedávnem řekl, že 28 z nich je připraveno zapojit se do nového koordinovaného projektu pro čerpání peněz z EU. Jiránek v úterý uvedl, že by se měly vypsat tři výzvy k podávání žádostí o evropské peníze.

Z hodnotící zprávy o působení v 18 obcích, městech a mikroregionech vyplývá, že agentura sice hledá ucelené řešení a podařilo se jí propojit různé místní "hráče", do začleňování ale nezapojila samotné obyvatele ghett a jejich sousedy.

"Agentura dokáže velice jasně sdělit klíčovost partnerství a má snahu pojmout téma komplexně, slabou stránkou je ale nezapojení lidí, jichž se to týká, a také malý kontakt sociálně vyloučených a jejich okolí," řekla autorka hodnocení Vendula Gojová. Roli při začleňování podle ní hraje i přístup místních politiků.

Podle projektové manažerky Zuzany Drhové se agentura už snaží své "slabé stránky" odstraňovat. Chce se prý mimo jiné víc soustředit na komunitní práci a lidi z ghett se bude snažit aktivizovat v dlouhodobých projektech.

 

Právě se děje

Další zprávy