Advokát, co umí proplout. Životní příběh Zdeňka Altnera, který ruinuje ČSSD

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 1. 4. 2016 10:35
Díky sporu s ČSSD je Zdeněk Altner jedním z nejznámějších právníků v zemi. Neméně zajímavý je však samotný příběh o tom, kde se tady vlastně vzal. Altner totiž v druhé polovině devadesátých let působil jako konkurzní správce ve firmě Osan, kterou nesmyslnými žalobami připravil o zhruba 150 milionů korun. Před pěti lety, když jej Česká advokátní komora vyškrtla ze svých řad, začal působit jako konkurzní správce na Slovensku. A to na něj kvůli jeho dalšímu konkurzu posléze vydalo mezinárodní zatykač.
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Patnáct let to bylo takřka rituálem: Advokát Zdeněk Altner, který pomohl ČSSD vysoudit zpátky Lidový dům, svolával pravidelně tiskové konference, aby kritizoval ČSSD za to, že mu nezaplatila odměnu, kterou si s ní za případné vítězství sjednal. Podle něj mu tak strana za vítězství ve sporu dluží desítky miliard korun. A oznamoval, jaké kroky proti ČSSD činí, včetně desítek stížností k Ústavnímu soudu. Jen málokdo ho bral ale vážně. V posledních letech se proto již odmlčel.

O to překvapivější pak byla ve čtvrtek odpoledne zpráva, že ČSSD má svému bývalému právníkovi vyplatit 18,5 milionu korun s astronomickým úrokem více než 300 milionů korun. Rozhodla o tom soudkyně městského soudu Irena Saralievová, která tak potvrdila rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1 z listopadu 2004. Odvolací řízení trvalo tak dlouho kvůli sporu, kdo je oprávněným vlastníkem pohledávky, kterou Altner mezitím převedl na další firmu.

Potkali se v Osanu

Díky sporu s ČSSD se stal Altner jedním z nejznámějších právníků v zemi. Neméně zajímavý je však samotný příběh o tom,  kde se tady vlastně vzal.

Altnera přivedl do Lidového domu v roce 1997 tehdejší správce stranické kasy a pozdější ministr financí Ivo Svoboda. Potkali se, když byl Altner konkurzním správcem zkrachovalé společnosti Osan a Svoboda, který si později odseděl šestileté vězení za tunelování výrobce kočárků Liberta, mu tam vedl účetnictví.

Pod nic neříkajícím jménem Osan se skrýval dříve monopolní obchodník se stroji a nářadím s miliardovým ročním obratem, který vlastnil řadu nemovitostí po celé republice a ve skladech měl zboží za stovky milionů korun. Altner byl správcem podniku téměř šest let, než ho konkurzní soudce na nátlak věřitelů odvolal.

Altner mezitím dokázal z firmy udělat výnosný podnik, ze kterého dokázal pro sebe a zejména sobě spřízněné firmy a advokáty získat přes sto milionů korun. Vymyslel totiž neuvěřitelnou konstrukci, která mu prošla.

Ty dlužíš mně, já tobě

Počátkem devadesátých let mezi firmami v celém Česku proběhly celorepublikové zápočty pohledávek. Podniky, které někomu dlužily a současně někdo jiný dlužil jim, se mohly přihlásit do systému, kde se tyto pohledávky a závazky vyrušily (započetly). Jedním z nejaktivnějších byl právě Osan: počátkem devadesátých let takto vyřešil několik desítek tisíc takových pohledávek, většinou faktur v řádu několika málo tisíc korun.

Když ovšem do Osanu přišel Altner jako správce, zápočty z počátku devadesátých let neuznal a již zaniklé pohledávky začal vymáhat. Výsledkem bylo, že u českých soudů podal v letech 1997 a 1998 neuvěřitelných třicet tři tisíc žalob. Sice je vesměs prohrával, ale pointa celého případu byla jinde: v soudních poplatcích a odměnách advokátů.

Altner zastupováním pověřil několik spřízněných právníků, kterým během čtyř let vyplatil na odměnách neuvěřitelných 147 milionů korun - a to vše samozřejmě z peněz Osanu. Plnou polovinu této sumy získal pražský advokát Jiří Karpíšek, sídlící na stejné adrese jako Altner. Advokáti jsou totiž odměňováni podle výše žalované částky a počtu úkonů. Například v případě žaloby o tisíc korun si advokát tehdy za každé soudní stání účtoval 750 korun.

"Nechal jsem si udělat právní rozbory a ty říkají, že ty zápočty byly totálně neplatné. A mojí povinností správce je vymáhat všechny pohledávky," uvedl tehdy reportérovi Aktuálně.cz. 

Vrať pět milionů

Těsně předtím, než jej v říjnu 1999 soud odvolal z funkce, Altner většinu těchto pohledávek prodal za milion korun slovenské firmě Ecomedia. Pro tu to byla koupě desetiletí. Za každou žalobu totiž Altner předtím z peněz Osanu zaplatil soudní poplatek 525 korun, což při počtu téměř dvaceti tisíc pohledávek činilo deset milionů. Ecomedii pak stačilo málo, aby obratem vydělala devět milionů: stáhla žaloby a požádala o vrácení soudních poplatků.

Altnerův nástupce ve funkci Jiří Pulz tento poslední Altnerův obchod zažaloval a soud po několika letech rozhodl, že Altner musí Osanu vrátit pět milionů korun.

Vyšetřovatel Altnera sice v dubnu 2000 obvinil z porušování povinností při správě cizího majetku, ale po roce obvinění zrušil. "Při vymáhání nepostupoval jako ekonom, ale vycházel z doslovného znění zákona o konkurzu, především z ustanovení, že pohledávky je povinen vymáhat ve prospěch podstaty," stálo v odůvodnění.  

Zadržel ho Interpol

Altner měl ale kvůli svému působení v roli konkurzního správce problémy i na Slovensku. To na něj dokonce v létě 2013 vydalo mezinárodní zatykač. Altner podle něj mařil konkurz - po odvolání z funkce konkurzního správce jedné z firem neodevzdal všechny doklady konkurzního řízení. Za to mu hrozilo až pětileté vězení.

Německá policie Altnera zadržela v listopadu 2013 a po pěti měsících ve vydávací vazbě jej předala na Slovensko. I tamní soud jej vzápětí vzal do vazby. Jak případ dopadl, není známé.

Nicméně nyní je po Altnerovi opět vyhlášeno pátrání - česká policie jej na seznam hledaných osob znovu zařadila loni v listopadu.

Vyškrtli ho ze seznamu, choval se neetický

Ale zpět ke smlouvě se sociální demokracií. Strana od počátku uznávala, že za vítězství ve sporu zaplatí 50 milionů korun. Kvůli tomu, zda nemají část z domluvených padesáti milionů dostat i jeho spolupracovníci, dala strana Altnerovi jen třetinu a zbytek uložila k notáři (o tyto peníze se vede paralelní spor).

ČSSD už ale odmítla plnit další část smlouvy, kterou si s Altnerem ujednala: a to bylo to, že mu má platit deset procent ze všech budoucích výnosů Lidového domu.

Altner to neuznal a začal si účtovat astronomické penále, které si ve smlouvě stanovil - 109 procent ročně, a to i ze sumy, kterou strana pronájmem domu vydělá.

ČSSD na Altnera podala stížnost České advokátní komoře a ta uznala jeho chování za neetické. "Dostal stotisícovou pokutu," potvrdila již před sedmi lety mluvčí komory Iva Chaloupková. Po dalším kárném řízení, které vyvolala opět ČSSD, pak komora Altnera v roce 2011 ze svých řad zcela vyškrtla.

A to kvůli tomu, jak medializoval svůj spor s ČSSD a zveřejňoval  informace, které se při jejím zastupování dozvěděl. "Porušil povinnost mlčenlivosti advokáta. Tak se advokát chovat nesmí, a to ani v situaci, kdy mu klient dluží peníze," uvedla mluvčí Chaloupková. Podle ní svými hanlivými výpady na adresu ČSSD porušil i etický kodex advokáta.

Mimochodem: Uvedené penále ve výši přesahující sto procent ročně soudkyně Irena Saralievová Altnerovi přiřkla. Původní spornou sumu 18 milionů korun tak nyní doprovázejí úroky ve výši astronomických 319 milionů korun. Další spory ohledně odměny za vysouzení Lidového domu přitom ještě probíhají.

 

Právě se děje

Další zprávy