ČSSD prohrála soud. Za spor o Lidový dům má zaplatit advokátovi přes 300 milionů. Chce začít šetřit

Lucie Stuchlíková Radek Bartoníček Lucie Stuchlíková, Radek Bartoníček
31. 3. 2016 20:20
Městský soud v Praze rozhodl letitý spor mezi advokátem Zdeňkem Altnerem a ČSSD. Sociální demokraté mu mají zaplatit za právní služby při tahanicích o Lidový dům 18 milionů plus penále. To se za 16 let trvání sporu vyšplhalo na 319 milionů. Strana už chystá úsporná opatření.
Ve volebním štábu ČSSD.
Ve volebním štábu ČSSD. | Foto: Reuters

Praha - Sociální demokraté musí zaplatit zhruba 337 milionů advokátovi Zdeňku Altnerovi, kterého si ještě v éře Miloše Zemana najali, aby pro ně u soudů vybojoval Lidový dům. Na pravomocný rozsudek upozornil server Neovlivní.cz, později ho potvrdila mluvčí strany Eva Gregorová.

"Rozhodnutí soudu budeme respektovat. Nicméně počkáme na doručení písemného rozsudku a zvážíme dovolání k Nejvyššímu soudu," uvedla mluvčí sociální demokracie Eva Gregorová.

Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že rozsudek bude znamenat významný zásah do hospodaření strany. "Požádal jsem místopředsedu strany Martina Starce, aby připravil návrh úsporných opatření, která budeme muset realizovat tak, abychom mohli reagovat na rozhodnutí soudu," uvedl Sobotka, který je právě na pracovní návštěvě Spojených států.

Bohuslav Sobotka k rozhodnutí soudu v kauze Lidového domu
Bohuslav Sobotka k rozhodnutí soudu v kauze Lidového domu | Video: Luboš Kreč

Premiér dodal, že strana se za svou historii vypořádala s celou řadou problémů a zvládne i tento.

Právník Altner zastupoval ČSSD ve sporu o Lidový dům od roku 1997, smlouvu s ním tehdy podepsal Miloš Zeman. Strana si tehdy nemohla dovolit advokáta zaplatit, proto se s ním dohodla, že ho v případě úspěchu vyplatí podílem ze získaného majetku.

Poté, co ČSSD nemovitost získala, zaplatila advokátovi 17 milionů korun, ten měl ale další požadavky. Městský soud v Praze nyní po letech pravomocně rozhodl, že mu strana má vyplatit dalších 18 milionů korun a penále. To se za 16 let trvání sporu vyšplhalo na 300 milionů.

Zeman: Bez komentáře

Prezident Zeman dnes dává od starého sporu ruce pryč. "Nepředpokládám, že by to pan prezident nějak komentoval. Je to záležitost mezi ČSSD a panem advokátem," vzkázal přes svého mluvčího Jiřího Ovčáčka.

"Je to naprosto neuvěřitelný rozsudek, je to obrovská pálka peněz a další důkaz toho, jak podivně pracují české soudy," reagoval Jiří Paroubek, který byl jedním z předsedů ČSSD v době, kdy běžel soud s Altnerem. Paroubkovi se nelíbí především výše penále, protože je podle něj chyba soudů, že se případ tak dlouho táhl.

Někdejší šéf ČSSD však přiznal, že smlouva s advokátem byla špatná a v tomto směru ho samotný rozsudek ve prospěch Altnera nepřekvapil. "Velký podíl má na tom dnešní prezident Miloš Zeman, který by měl přiznat svou odpovědnost, což on neudělá," rýpl si do Zemana.

Altner je v policejní databázi hledaných osob. Upozornila na to dnes Česká televize, podle které policie nevysvětlila, proč je Altner mezi hledanými. Altnerův advokát Václav Veselý řekl, že Altner se dnešního jednání soudu v kauze Lidového domu osobně zúčastnil.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy