ČSSD prohrála soud. Za spor o Lidový dům má zaplatit advokátovi přes 300 milionů. Chce začít šetřit

Lucie Stuchlíková Radek Bartoníček Lucie Stuchlíková, Radek Bartoníček
31. 3. 2016 20:20
Městský soud v Praze rozhodl letitý spor mezi advokátem Zdeňkem Altnerem a ČSSD. Sociální demokraté mu mají zaplatit za právní služby při tahanicích o Lidový dům 18 milionů plus penále. To se za 16 let trvání sporu vyšplhalo na 319 milionů. Strana už chystá úsporná opatření.
Ve volebním štábu ČSSD.
Ve volebním štábu ČSSD. | Foto: Reuters

Praha - Sociální demokraté musí zaplatit zhruba 337 milionů advokátovi Zdeňku Altnerovi, kterého si ještě v éře Miloše Zemana najali, aby pro ně u soudů vybojoval Lidový dům. Na pravomocný rozsudek upozornil server Neovlivní.cz, později ho potvrdila mluvčí strany Eva Gregorová.

"Rozhodnutí soudu budeme respektovat. Nicméně počkáme na doručení písemného rozsudku a zvážíme dovolání k Nejvyššímu soudu," uvedla mluvčí sociální demokracie Eva Gregorová.

Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že rozsudek bude znamenat významný zásah do hospodaření strany. "Požádal jsem místopředsedu strany Martina Starce, aby připravil návrh úsporných opatření, která budeme muset realizovat tak, abychom mohli reagovat na rozhodnutí soudu," uvedl Sobotka, který je právě na pracovní návštěvě Spojených států.

Bohuslav Sobotka k rozhodnutí soudu v kauze Lidového domu
Bohuslav Sobotka k rozhodnutí soudu v kauze Lidového domu | Video: Luboš Kreč

Premiér dodal, že strana se za svou historii vypořádala s celou řadou problémů a zvládne i tento.

Právník Altner zastupoval ČSSD ve sporu o Lidový dům od roku 1997, smlouvu s ním tehdy podepsal Miloš Zeman. Strana si tehdy nemohla dovolit advokáta zaplatit, proto se s ním dohodla, že ho v případě úspěchu vyplatí podílem ze získaného majetku.

Poté, co ČSSD nemovitost získala, zaplatila advokátovi 17 milionů korun, ten měl ale další požadavky. Městský soud v Praze nyní po letech pravomocně rozhodl, že mu strana má vyplatit dalších 18 milionů korun a penále. To se za 16 let trvání sporu vyšplhalo na 300 milionů.

Zeman: Bez komentáře

Prezident Zeman dnes dává od starého sporu ruce pryč. "Nepředpokládám, že by to pan prezident nějak komentoval. Je to záležitost mezi ČSSD a panem advokátem," vzkázal přes svého mluvčího Jiřího Ovčáčka.

"Je to naprosto neuvěřitelný rozsudek, je to obrovská pálka peněz a další důkaz toho, jak podivně pracují české soudy," reagoval Jiří Paroubek, který byl jedním z předsedů ČSSD v době, kdy běžel soud s Altnerem. Paroubkovi se nelíbí především výše penále, protože je podle něj chyba soudů, že se případ tak dlouho táhl.

Někdejší šéf ČSSD však přiznal, že smlouva s advokátem byla špatná a v tomto směru ho samotný rozsudek ve prospěch Altnera nepřekvapil. "Velký podíl má na tom dnešní prezident Miloš Zeman, který by měl přiznat svou odpovědnost, což on neudělá," rýpl si do Zemana.

Altner je v policejní databázi hledaných osob. Upozornila na to dnes Česká televize, podle které policie nevysvětlila, proč je Altner mezi hledanými. Altnerův advokát Václav Veselý řekl, že Altner se dnešního jednání soudu v kauze Lidového domu osobně zúčastnil.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy