Praha - Nebezpečná choroba, nebo záchranný padák pro zisky farmaceutických firem?
Prasečí chřipka a virus AH1N1 je nazýván oběma jmény - v Česku každopádně farmaceutické firmy na strachu z prasečí chřipky podobně jako v řadě dalších evropských zemí velmi dobře vydělaly. A teď je na stole účet.
Podle materiálu, který bude na pondělním zasedání projednávat vláda a který má redakce Aktuálně.cz k dispozici, přišla takzvaná prasečí chřipka státní rozpočet celkem na více než 356 milionů korun.
Drtivá většina (352 milionů) už je zaplacená. Uhradit zbývá ještě skladování a likvidaci nepoužitých vakcín. To přijde čtyři miliony tři sta tisíc korun.
Jediné, co se nevyhodí, jsou statisíce jehel a stříkaček, které vláda plánuje poslat do fakultních nemocnic. Nejvíce peněz se utratilo za očkovací látky (150 milionů korun) a pět set tisíc balení léků proti chřipce (185,5 milionu korun), které se přidaly k dvěma milionům balení, které už Česko mělo ve skladech.
Chřipkové trio: Julínek, Jurásková, Šnajdr
Strategii Česka v boji s prasečí chřipkou měli na ministerstvu zdravotnictví na starost tři lidé, o kterých se nyní znovu hovoří jako o možných kandidátech pro tento resort v příští Nečasově vládě.
Ministerstvo zdravotnictví pod vedením ministrů Tomáše Julínka, Dany Juráskové a jejich společného náměstka Marka Šnajdra uvažovalo o nákupu až dvaceti milionu vakcín, nakonec zůstalo jen u milionu a z něj stát odebral jen sedm set tisíc kusů.
Většina se ale nikdy nepoužije. "Celkový počet očkovaných osob k datu 31. května 2010 je 68973," píše se v závěrečné zprávě o pandemii, kterou budou v pondělí projednávat ministři
Pro případ skutečného vypuknutí pandemie to znamená varování: Státu se nepodařilo k očkování přimět chronicky nemocné ani lidi důležité pro chod klíčových institucí.
Příkladem nešel ani první muž státu prezident Václav Klaus.
Chatrná a nevýznamná choroba
Bilance prasečí chřipky v ČR
V ČR bylo v období od ¨května 2009 do května 2010 hlášeno celkem 2 477 laboratorně potvrzených případů pandemické chřipky (skutečný počet pacientů nemocných pandemickou chřipkou byl pochopitelně mnohonásobně vyšší), 102 pacientů zemřel
Úmrtí se vyskytla vesměs u osob starších 15-ti let s vážným doprovodným onemocněním. V současné době jsou hlášeny sporadické infekce virem pandemické chřipky, což dokládá cirkulaci viru v populaci.
- Zdroj: Zpráva o přijatých opatřeních ke snížení dopadů pandemie chřipky a jejich vyhodnocení
"Mě se to určitě týkat nebude. To nepřipadá v úvahu," reagoval Klaus na otázku, kdy se jako člověk důležitý pro chod státu a vrchní velitel ozbrojených sil, nechá naočkovat. Prasečí chřipku ale prezident místo toho označil za chatrnou a nevýznamnou chorobu.
"Vetuji možnost, že by se kvůli této potencionální chřipce mělo něco někomu nařizovat. To je pošlapávání elementární lidské svobody. Není to potřeba dělat. Toto není fatální nemoc," řekl Klaus radikálně. Po jeho kritice Bezpečnostní rada státu snížila počet povině očkovaných v řadách vojáků z šestnácti tisíc na osm.
Ministerstvo uznává, že povinné očkování selhalo a je v podstatě nevymahatelné, a to i u zdravotníků, kteří by se případně o ostatní nemocné postarali. Ministerstvo vakcínu podle zákona musí nakoupit, ale prošlé očkovací látky pak ve velkém vyhazuje.
"Je poctivější ze strany ministerstva přiznat, že bariérové opatření nefunguje, a očkování nechat jako dobrovolné," řekla Jurásková agentuře ČTK.
Plné sklady antivirotik se nacpaly k prasknutí
Nejdražší položkou na účtu s názvem Prasečí chřipka ovšem nejsou vakcíny, ale léky proti chřipce. Takzvaná antivirotika.
Ministerstvo zdravotnictví nakoupilo tyto léky za 185 milionů korun v době, kdy ve skladech leželo na dva miliony balení stejných antivirotik.
"K 27. dubnu 2009 měla ČR v zásobách MZ 1 922 870 balení antivirotika Tamiflu a 100 000 balení antivirotika Relenza. Na základě usnesení vlády č. 829 ze dne 22. června 2009 zajistilo MZ nákup dalších 500 000 balení antivirotika Relenza v celkové hodnotě 185 485 000 Kč," píše se v informaci pro vládu.