14 kroků k šetření. Tak chce Heger léčit zdravotnictví

Radek Nohl Radek Nohl
31. 10. 2012 8:30
Ministr zdravotnictví přinesl na vládu plán, který má zdravotnictví ušetřit miliardy
Leoš Heger.
Leoš Heger. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger odnesl ve středu na vládu plán, ve kterém jeho úředníci píší, jak lze v resortu ušetřit miliardy korun.

Materiál, který má deník Aktuálně.cz k dispozici, čítá dohromady 14 možných změn a podle návrhu by pacienti měli například začít platit za zubní plomby, zavést by se mohlo takzvané dvousložkové pojistné nebo elektronické aukce.

Úředníci naopak v dokumentu nepočítají s některými věcmi, které by mohly dopadnout na sociálně slabé a o nichž již ministerstvo v minulosti mluvilo. Například další zvyšování zdravotních poplatků. 

"Ministerstvo se chce vyhnout přímočarým řešením, jako je například zvýšení platby za státní pojištěnce, plošné zvýšení pojistného či plošné škrty na straně poskytovaných služeb," uvádí Hegerův úřad na začátku analýzy.

I přesto podle dokumentu našlo ministerstvo zdravotnictví úspory, které by za určitých okolností mohly přesáhnout i hranici 10 miliard korun.

Pacienti zaplatí za plomby

Zhruba 1,4 miliardy korun by se do systému nalilo, pokud by pacienti od 18 do 65 let začali hradit zubní plomby. S tímto plánem přišel Heger již v loňském roce.

14 změn Leoše Hegera

  • Omezení úhrad zdravotní péče pro rok 2013
  • VZP by v obtížné ekonomické situaci nesměla naplňovat fond prevence
  • Vyjmutí stomatologických výplní z úhrad
  • Povinnost zveřejňování smluv na internetu
  • Zavedení efektivnějšího modelu přerozdělení prostředků zdravotních pojišťoven
  • Optimalizace revizní činnosti zdravotních pojišťoven
  • Zavedení hodnocení zdravotnických technologií
  • Dočasné plošné snížení úhrad léčiv
  • Vytvoření rozhraní mezi následnou a dlouhodobou péči
  • Zavedení cenové konkurence mezi zdravotními pojišťovnami skrze možnost změny výše pojistného
  • Sbližování základních sazeb v oblasti akutní lůžkové péče
  • Uvedení elektronických aukcí na léky do realizační fáze
  • Tvorba a uplatňování pozitivních listů zdravotních pojišťoven
  • Risk-sharingová schémata pro úhrady léčiv a přístrojů 
Zdroj: dokument ministerstva zdravotnictví

Po tlaku tehdy ještě vládních Věcí veřejných ale byl návrh brzy smeten ze stolu. Teď ale Hegerův úřad přišel s touto změnou znovu a zároveň v dokumentu uvádí, že by se platba za amalgámovou plombu měla pohybovat v úrovni 100 korun.

Kromě dětí a seniorů by tento poplatek neměly platit také osoby v hmotné nouzi, těhotné ženy a pacienti, kteří trpí vybranými nemocemi.

Další změnou by mohlo být takzvané dvousložkové pojistné. Ministerstvo počítá s tím, že by si v budoucnu část peněz z pojistného vybrala každá zdravotní pojišťovna od svých pojištěnců sama a zbytek by jí zaplatili pacienti.

Hegerovi úředníci v materiálu namodelovali situaci, podle které by zvýšením platby za zaměstnance o 0,5 procenta a o 100 korun u osob samostatně výdělečně činných přišlo do systému bezmála šest miliard korun.

Smlouvy budou veřejné

Ministerstvo ale také navrhuje, že by Všeobecná zdravotní pojišťovna v době, kdy se jí nebude finančně dařit, nesměla přelít peníze z fondu na zdravotní péči do fondu prevence.

Z něj jsou hrazeny některé dodatečné programy. Z fondu ale také v minulosti odtekly miliony korun k firmám s vazbami na lobbistu Romana Janouška.

Podle dalšího Hegerova návrhu by musely zdravotní pojišťovny do budoucna zveřejňovat všechny smlouvy.

Ministerstvo chce, aby se sjednotily i základní sazby pojišťoven pro jednotlivé nemocnice. To by mělo přinést úspory především pro VZP, která platí dlouhodobě za zdravotní péči nejvíce.

Podívejte se na fotografie z unikátní operace:

Nová komise má podle plánu ministerstva také hlídat, co si nemocnice ještě mohou koupit a co je už příliš drahé. Nemělo by tak již docházet k tomu, že si jedno zdravotnické zařízení koupí dvakrát dražší magnetickou resonanci nežli jiné. 

Od jara 2013 pak již v praxi budou moci být zavedeny elektronické aukce na léky. Ty by podle plánu měly přinést úspory v řádu stovek milionů korun.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory na reformu zdravotnictví pište zde.

 

Právě se děje

Další zprávy