Za kulisy událostí – Vyplácení maximálních náhrad nepracujícímu poslanci, drahé kanceláře pronajaté od známých nebo splacení hypotéky díky příspěvkům určeným na zcela jiné věci. Taková zjištění v minulosti přineslo zveřejnění, jak politici čerpají takzvané poslanecké náhrady.
Když chtěl ovšem deník Insider zkontrolovat, jak si přilepšovali poslanci v loňském roce, narazil.
Kancelář Sněmovny totiž poskytla pouze přehled náhrad u aktuálních poslanců. Na kolik si přišli zákonodárci, kteří z poslaneckých lavic odešli po pádu Nečasovy vlády a rozpuštění Sněmovny, odmítla sdělit.
"Kancelář Poslanecké sněmovny není oprávněna poskytovat informace za poslankyně a poslance, kteří byli v minulých volebních obdobích členy Poslanecké sněmovny,“ zní stručné vysvětlení ředitele tiskového odboru Romana Žambocha.
Stanovisko potvrzuje i místopředseda sněmovny Petr Gazdík. "Chápu, že občané mají právo vědět o nakládání s veřejnými prostředky, to se ale v tomto případě střetává s právem na ochranu soukromí lidí, kteří už nejsou veřejnými osobami,“ řekl deníku Insideru.
Jiný výklad ovšem podávají členové občanských organizací, kteří se zabývají transparentní veřejnou správou.
"Vzhledem k existující judikatuře Nejvyššího správního soudu se domnívám, že poslance je nutné považovat za příjemce veřejných prostředků. V takovém případě povinný subjekt musí poskytnout informace minimálně v rozsahu jméno, příjmení, rok narození, obec, kde má příjemce trvalý pobyt, výše, účel a podmínky poskytnutých veřejných prostředků,“ myslí si právnička Petra Bielinová z občanského sdružení Oživení. Podobně se vyjádřil i Oldřich Kužílek z webu Otevřete.cz.
Sněmovna má ovšem jasno – jakmile jednou politik opustí poslanecké lavice, má občan jedinou možnost, jak zjistit, kolik náhrad vyčerpal. A to požádat přímo daného poslance.
Jak ale upozorňuje Bielinová, bývalý politik není podle zákona o informacích povinný subjekt a žádné údaje tedy poskytovat nemusí. Deník Insider se obrátil na několik bývalých poslanců s prosbou, aby přehled svých náhrad za loňský rok poskytli. Ani u jednoho však neměl štěstí.
"Asi bych tyto údaje dokázal dohledat, ale musel bych trochu zapátrat v bankovní historii. Náhrady nám chodily společně s platem a bylo by to třeba odpočítat. Výplatní pásky už nemám,“ vysvětloval například exposlanec za Věci veřejné Michal Babák.
Potřebné doklady vyhodil i Pavol Lukša z TOP 09. Místo toho bývalý poslanec doporučuje obrátit se právě na sněmovní kancelář. Informace, že ta údaje poskytnout odmítá, ho zaskočila.
"Myslím si, že toto by měly být veřejně známé informace. Já osobně nevidím důvod, proč by vám Sněmovna informace o výši náhrad měla neposkytnout,“ dodal exposlanec.
Přesný přehled jednotlivých náhrad neposkytne ani někdejší premiér Jiří Paroubek. "Mě se to netýká. Já jsem každý rok to, co se nazývá poslanecké náhrady, rozdával. Každoročně to bylo přibližně 200 tisíc korun,“ odmítl žádost Paroubek.
Lucie Kudláčková, Sandra Štefaniková