Miliardářův strýc nečekaně prosperuje. František Komárek vyráží do Ruska

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
20. 3. 2013 14:31
Majitel Kovosvitu František Komárek může být každopádně spokojen s tím, jak dopadl při velkém rodinném dělení skupiny KKCG v roce 2009. Tehdy se kvůli vleklým neshodám rozešli s hlavou rodinného impéria Karlem Komárkem mladším všichni jeho příbuzní, kteří s ním KKCG od 90. let budovali. Protože měl v původním KKCG nejmenší podíl, dostal strýc František na odchodnou „jen“ podceňovaný Kovosvit. Tomu se však začalo slušně dařit.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Strojírenská společnost Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí, kterou stoprocentně ovládá František Komárek (strýc miliardáře Karla Komárka ml., majitele skupiny KKCG), investuje v Rusku miliardu korun. Společně s ruskou investiční skupinou MTE chystá v Azovsku v Rostovské oblasti továrnu na montáž obráběcích strojů českého Kovosvitu. To však představuje jen začátek Komárkovy ruské strojařské expanze.

Kovosvit loni založil v Rusku společný podnik MTE Kovosvit MAS s ruskou finanční a investiční skupinou MTE. Oba partneři mají v česko-ruské firmě rovné padesátiprocentní podíly.

Skupina MTE v Azovsku získala areál zkrachovalé strojírenské továrny Donpressmaš, který postupně revitalizuje. Největší investicí v oživovaném komplexu je právě společný projekt s českým Kovosvitem. Obnova a modernizace jedné z výrobních hal bývalého Dopressmaše přišla na 200 milionů korun a loni založený joint-venture MTE Kovosvit MAS tu právě začíná montovat první obráběcí stroje z českých dílů. Zatím se tu počítá s vytvořením asi 200 nových pracovních míst.

Na ruský trh vstupuje Kovosvit zatím se dvěma typy strojů montovanými v Azovsku. Do roka by však už měla azovská filiálka Kovosvitu montovat na 50 typů českých mašin a v roce 2018 MTE Kovosvit MAS plánuje prodávat na 340 obráběcích strojů podle koncepce Kovosvitu za zhruba tři miliardy rublů (tj. cca 2 miliardy korun) ročně. Společný podnik buduje v Rusku také síť servisních a inženýringových středisek, v Azovsku má kromě montážního závodu vzniknout časem vlastní konstrukční středisko a inženýringová divize.

Velký ruský potenciál. Až moc velký

Kovosvit do Ruska vyváží už řadu let, v továrnách na celém území ruské federace je dnes v chodu kolem 2,5 tisíce jeho strojů. Do Ruska a na Ukrajinu směřuje přes 40 procent produkce Kovosvitu a právě tento trh má hlavní podíl na tom, že strojírenská firma ze Sezimova Ústí příliš nepociťuje dopady evropské krize: její obrat naopak právě v posledních letech roste. Předloni o třetinu na 1,25 miliardy korun, loni se tržby dostaly na rekordních 1,5 miliardy. Zisk v roce 2011 dosáhl 64 milionů, za loňský rok se už pohybuje kolem 200 milionů korun.

Ruský partner Kovosvitu MTE má přitom v ruské strojařině další plány. Je největším věřitelem další zadlužené ruské továrny - Sterlitamakského závodu na výrobu obráběcích strojů. Chce se podílet na jeho oddlužení a dalším rozvoji, čímž by se dostal k dalším výrobním kapacitám. A na jejich využití a výrobní náplni opět hodlá spolupracovat i Kovosvit.

„Ruský trh má pro nás velký potenciál, tak velký, že ho jako Kovosvit MAS sami ani nejsme schopni využít. Chceme proto pomoci vtáhnout do Ruska další české strojírenské společnosti,“ říká Larisa Táborová z představenstva Kovosvitu.

Ruské strojařské expanze zjevně hodlají využívat i další české firmy z oboru. Ruská média začátkem března informovala o vzniku strojírenského klastru na Urale, kde se také počítá s českými investicemi. První vlaštovkou je TOS Varnsdorf, který zakládá s ruským partnerem Kovosvit RUS další společnou továrnu na výrobu obráběcích strojů podle českých vzorů v Jekatěrinburgu. „Tento projekt s námi nemá nic společného, jde o samostatnou aktivitu,“ vysvětluje Larisa Táborová. Kovosvit RUS totiž není s Komárkovým Kovosvitem nijak propojen, jde o čistě ruskou firmu, jež historicky distribuovala stroje Kovosvitu na ruském trhu a právo užívat tuto značku získala dávno předtím, než ústecký Kovosvit ovládl jeho dnešní majitel.

Rodinné dělení u Komárků

Majitel Kovosvitu František Komárek může být každopádně spokojen s tím, jak dopadl při velkém rodinném dělení skupiny KKCG v roce 2009.

Tehdy se kvůli vleklým neshodám rozešli s hlavou rodinného impéria Karlem Komárkem mladším všichni jeho příbuzní, kteří s ním KKCG od 90. let budovali. Komárkův otec Karel, strýc František a sestra Jitka si tehdy z KKCG odnesli do vlastního holdingu Bonatrans Group strojírenskou část skupiny, tedy bohumínské společnosti ŽDB, Bonatrans a dále Kovosvit MAS. Právě Kovosvit byl v té době nejméně hodnotné aktivum, prodělával a rodina si ho příliš necenila.

Po rozdělení KKCG ale neshody v rodině dál pokračovaly. František Komárek se od příbuzných do roka zcela osamostatnil. Protože měl v původním KKCG nejmenší podíl, dostal na odchodnou „jen“ podceňovaný Kovosvit. Tomu se však pod Františkovou vládou nakonec začalo slušně dařit.

Dnes už spolu nepodnikají ani ostatní Komárkovi. Otec klanu Karel Komárek starší se loni rozešel s dcerou, opustil Bonatrans Group a dnes má vlastní poradenskou firmu Smart Brain.

Zuzana Kubátová

 

Právě se děje

Další zprávy