Krize na Wall Street trvá. Zisky srážejí obří pokuty

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
9. 10. 2014 19:52
Americký trh s cennými papíry má oproti minulým rokům nižší zisky a o 15 procent méně zaměstnanců. Jejich odměny ale stále rostou.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Byznys na Wall Street stále bojuje s dopady finanční krize. Zisky amerických investičních gigantů zatím zdaleka nedosahují úrovní z doby před rokem 2008 a klesá i počet jejich zaměstnanců. Trh je totiž podle kontrolního úřadu státu New York zatížen vysokými pokutami, které na něj kvůli neférovým postupům před krizí uvalili regulátoři.

"Wall Street zůstává i nadále velmi výdělečným, ovšem zisky mohou být letos omezené, protože trh doplácí na svoje chování za finanční krize," uvedl podle listu The New York Times Thomas DiNapoli, hlavní finanční kontrolor státu New York. Počínaje rokem 2009 odsouhlasilo šest největších bank zaplatit na pokutách 130 miliard dolarů (přes 2,8 bilionu korun).

Práci ztratilo přes 10 tisíc lidí

"Trh s cennými papíry v New Yorku zaznamenává nižší zaměstnanost, i tak ale zůstává důležitou součástí ekonomiky a hlavním přispěvatelem do státního a městského rozpočtu," dodal DiNapoli.

Oproti době před finanční krizí pracuje na Wall Street o 15 procent méně zaměstnanců. Znamená to, že o práci přišlo na 10 500 lidí. I přesto bylo k srpnu letošního roku v odvětví zaměstnáno celkem 162 400 osob. Jedno z devíti pracovních míst v New Yorku je tak stále přímo či nepřímo spjato s obchodem s cennými papíry, připomněl kontrolor.

Odměny jsou vyšší každým rokem

Zatímco počet pracovníků na americkém finančním trhu klesá, jejich odměny naopak rostou. Průměrný roční plat na Wall Street se za poslední tři roky sice příliš nezměnil a pohybuje se okolo 355 tisíc dolarů (asi 7,7 milionu korun), bonusy se za stejnou dobu zvýšily o 15 procent na 164 530 dolarů (přibližně 3,6 milionu korun) v roce 2013. To je nejvyšší úroveň od dob krize.

"Současný trend naznačuje, že odměny by mohly růst také v roce 2014, tedy už třetí rok v řadě," předpovídá zpráva kontrolního úřadu.

Zisky firem z Wall Street v letošním prvním pololetí klesly o 13 procent na 8,7 miliardy dolarů. V roce 2013 se jejich celoroční zisk snížil o více než čtvrtinu na 16,7 miliardy dolarů. Přitom v roce 2006 dosáhly zisky na Wall Street rekordních 82 miliard dolarů.

(ada)

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 6 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy