Jít, nejít do kina: Léto končí asi nejvtipnější letní komedií

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
12. 9. 2013 13:45
Stručné recenze snímků „Riddick“ a „Millerovi na tripu“.
Foto: Tomáš Kunc

Millerovi na tripu

Režie: Rawson Marshall Thurber

Obsazení: Jennifer Aniston, Jason Sudeikis, Will Poulter, Emma Roberts ad.

Co říká distributor: David Burke je bezvýznamný dealer marihuany, jehož klientelu tvoří šéfkuchaři a matky v domácnosti. Takže co by se tak asi mohlo zvrtnout? Všechno. Ačkoli se snaží být spíše nenápadný, dostane se mu tvrdého ponaučení, že každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán: pokusí se totiž pomoci několika místním puberťákům, ale jeho samotného nakonec přepadne trojice pouličních grázlů. Okradou ho o všechny peníze včetně ulitých rezerv a on najednou dluží spoustu peněz svému dodavateli Bradovi. Aby si napravil reputaci, musí se David stát pašerákem drog a přivézt z Mexika Bradovu poslední zásilku...

Verdikt: Jít

Film Millerovi na tripu je pravděpodobně nejvtipnější hollywoodskou komedií letní sezony. Když si ale uvědomíme bídu, do níž tenhle žánr ve Spojených státech každým rokem hlouběji a hlouběji upadá, neznamená to zas až takovou výhru. Odmyslíme-li si kolísavé tempo vyprávění a podobně nestálou úroveň humoru, neuvidíte zatím letos v kině film s větším počtem hlášek a situačních gagů.

Čtveřice (!) scenáristů sází do placu gagy povedené (přejezd přes mexickou hranici) i sexistické a pubertální, ale celý tenhle nesourodý příběh drží nad vodou hlavně talentovaní protagonisté a chemie mezi nimi.

Sukeidis je jako bezstarostný floutek i v přestrojení za uťáplého tatíka s pěšinkou přesný a Jennifer Aniston už několikrát prokázala svůj komediální talent i v plastičtějších rolích, než byla Rachel z Přátel. Každopádně role životem semleté sympaťačky Rose jí přesně sedne.

Mezi ní a Sudeikisem to jiskří a člověk se jen může domýšlet, o co lepší by celý film byl, kdyby tvůrci chvílemi zklidnili tempo a kanonádu humoru a nechali ve scénáři více prostoru pro jejich postupné sbližování.

Všechno ve filmu směřuje k očekávanému happy endu, kterému by tentokrát prospělo víc necynického patosu a upřímně projevených emocí. Takhle totiž navzdory výborným hercům a jednomu skvěle poťouchlému vtípku v závěrečných titulcích snímek hlavou jen bezbolestně prošumí.

-

Riddick

Režie: David Twohy

Obsazení: Vin Diesel, Karl Urban, Katee Sackhoff, Dave Bautista ad.

Co říká distributor: Zrazen vlastními druhy a ponechán napospas smrti na pusté planetě. Riddick bojuje o přežití proti cizím predátorům a stává se silnějším a nebezpečnějším než kdykoliv předtím. Brzy nato se lovci odměn z celé galaxie nevědomky stávají pěšáky v jeho plánu na cestě za pomstou. S jeho nepřáteli, přesně tam, kde je chce mít, rozpoutá Riddick brutální útok pomsty před návratem na svou rodnou planetu Furya, aby ji zachránil před zničením.

Verdikt: Nejít

Charismatický antihrdina Richard B. Riddick se poprvé objevil roku 2000 ve snímku Černočerná tma. Málomluvný zločinec s vyleštěnými zorničkami ve výborném podání Vina Diesela se zde stal jedinou nadějí party kolonistů přeživších ztroskotání na zdánlivě pusté planetě pod třemi slunci.

Toto pokračování – jak už to u nastavované kaše bývá – má víc akce, víc triků a upgradem prošel i koncept monstrum vs. monstrum. Na jedné straně Riddick a na druhé národ Nekromangerů vedených lordem Vůdcem. Jenže rasa vesmírných válečníků plná postav, které jsou schopné dialogů a mají své vlastní cíle, klade na scénář trochu jiné nároky než živočišný druh řízený čistě touhou po krvi. A režisér David Twohy těmto nárokům nedostál.

Je třeba jej pochválit za detaily v designu brnění či hvězdných lodí, případně za důslednost, s níž můžete odškrtávat fantasy klišé naroubovaná na Riddickův příběh. Ve výsledku je ale třetí riddickovský film v podstatě slabým odvarem prvního – Černočerné tmy.

A přiznejme si, že svůj podíl na tomhle nezdaru má fakt, že i Vin Diesel je už o deset let starší než minule a jeho role alfasamce místy trochu... nesedí. Nohy Dieselovi podráží znovu scénář, který takřka pominul tradiční Riddickovy sarkastické poznámky a hlavně rozvíjení jeho „hlášek" – jako bylo slavné: „Kde je teď ten tvůj Bůh?"

 

Právě se děje

Další zprávy